Készült: 2024.09.20.22:08:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

342. ülésnap (2014.02.13.), 294. felszólalás
Felszólaló Lengyel Szilvia (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LENGYEL SZILVIA (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! A kormány 2013. december 17-én megjelent, 1967/2013. számú határozatával 28,5 milliárd forintot csoportosított át 63 vidéki település számára egyes önkormányzati feladataik támogatása érdekében. A legmagasabb összeget, 2 milliárd forintot Miskolc kapta, de Hódmezővásárhely, Kaposvár és Veszprém is másfél-másfél milliárd forintban részesült, Zalaegerszeg, Székesfehérvár, Eger és Debrecen támogatása is elérte vagy meghaladta az egymilliárd forintot. A kormányhatározat nem ad magyarázatot arra, hogy mi áll ennek a döntésnek a hátterében. Különösen érdekes a kérdés, ha a kormányhatározattal szétosztott összegeket a szigorú eljárásrend alapján önhikis pályázatokra kiosztott összegekkel és az ezekből részesülő önkormányzatok számával vetjük össze.

2012-ben szintén kormányhatározattal majdnem 33 milliárd forintot osztottak szét 37 település között. Ezen települések vezetői közül, azt látjuk, hogy 35 jelölt a Fidesz színeiben vezeti a települését, 2 pedig független. Ebben az évben az önhiki által több mint 1600 település kapott mindösszesen 28 milliárd forintot. 2013-ban pedig - mint ahogy említettem a felszólalásom elején - 28,5 milliárd forintot osztottak szét 63 település között. Itt azt látjuk, hogy 58 fideszes településről és 5 független településvezetőről van szó. 2013-ban ugyanígy az önhiki által több mint 1900 település kapott mindösszesen 30 milliárd forintot. Én azt gondolom, látszik, hogy itt milyen aránytalanságok vannak.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem, hogy ki és mi alapján döntött arról, hogy mely települések részesülnek ebből az átcsoportosításból. Milyen szempontok alapján határozták meg, hogy mely település mekkora összegű támogatásban részesül? A települési önkormányzatok értesültek-e arról előzetesen, hogy lehetőség van többletigények finanszírozására? Értesítették-e a települési önkormányzatokat arról, hogy milyen feltételek alapján lehetnek jogosultak az átcsoportosításból származó forrásokra?

Köszönöm, és várom válaszát. (Dr. Józsa István tapsol.)




Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai