Készült: 2024.04.27.09:08:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

167. ülésnap (2008.10.21.), 118. felszólalás
Felszólaló Mécs Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:07


Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÉCS IMRE (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Köszönöm az inspiratív felszólalást. El kellene gondolkodni, hogy vajon vannak-e statisztikai adataink arra vonatkozóan, hogy hányan választották a bejegyzett élettársi kapcsolat intézményét. (Dr. Salamon László: Nincs hatályban még.) Nincs még hatályban, igen. Sajnos, akkor csak közvélemény-kutatásra lehetne támaszkodni.

Az egy nagy kérdés, amit a képviselő úr fölvetett - itt magázzuk egymást, ugye - az, hogy ha már szinte azonos jogokkal jár a házassági jogintézmény és a bejegyzett élettársi kapcsolat, akkor miért nem választják a házasságot. Én fordítva látom. Régi kifejezés ez a vadházasságban való élés vagy a próbaházasság, vagy egyéb, amely egyébként különösen a skandináv népeknél, sőt a 30 éves háború után Németországban, illetve nem volt Németország, a német fejedelemségekben is működött, sőt a katolikus egyház megengedte ezeket, tehát fejlődött. Modern korunkban úgy tűnik, hogy szétfeszíti ezeket az intézményeket, amelyek eredetileg valamikor a gyerekek védelmében, a gyengébb fél védelmében... - a társadalomnak és az egyházaknak a védelmét jelentette. Ma sokkal sokrétűbbek az igények. Nagyon sok olyan jogintézményt kellett létrehoznunk, amely korábban szóba sem jöhetett. A kőkorszakban nem lehetett az internetet szabályozni és így tovább, tehát ezek finomabb dolgok.

Azért gondoltam, hogy az együttélésben már nem kell feltétlenül hangsúlyozni a szexust, hiszen a szexus a legszemélyesebb magánügye az embereknek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és ebbe nem lehet beleszólni.

Köszönöm.

(14.40)




Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai