Készült: 2024.05.16.17:16:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

264. ülésnap (2013.03.25.), 64. felszólalás
Felszólaló Lukács Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:02


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LUKÁCS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A kormányváltást követően Bakondi tábornok úr vezetésével kezdődött el a katasztrófavédelem átalakítása. (Zaj. - Az elnök csenget.) Jelentős átszervezés történt, államosították az önkormányzati tűzoltóságokat, sok technikai eszközt is államosítottak, illetve áthelyeztek, és nagyon jelentős átszervezés történt személyi ügyekben is: tizenkilenc területi igazgató közül tizenhetet leváltottak és lecseréltek.

Az új szervezettel és az új vezetőkkel szemben mind a tűzoltók, mind a polgári védelmisek körében a mai napig is jelentős kritikák fogalmazódnak meg. Ez valahol érthető, de mégis probléma, hogy ezeknek a kritikáknak a jelentős részét igazolja az, ami március 14-15-én Magyarországon történt. Az M1-es autópályán végzett mentési munkálatokról 16-án az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság nevében Kossa György dandártábornok, az országos iparbiztonsági felügyelő nyilatkozott. Már önmagában érdekes, hogy az iparbiztonsági főfelügyelő nyilatkozik a hófúvás következtében az autópályán csapdába esett gépjárművek mentéséről, azonban még érdekesebb, ha megnézzük a tábornok úr hivatalos életrajzát, ami nem tipikus. Kossa György tűzoltó dandártábornok életrajza szerint azzal büszkélkedhet, hogy széles körű alsó-, közép- és felsőszintű vállalatvezetői, oktatói gyakorlattal rendelkezik, és '90 és 2002 között a Magyar Posta Rt.-nél különböző vezetői funkciókat töltött be, aztán a Pécsi Tudományegyetemen volt távoktatási programigazgató, aztán különböző gazdasági társaságoknál töltött be elnök-vezérigazgatói beosztást. A katasztrófavédelem közelébe csak 2010-ben került, akkor sem mint rajparancsnok vagy ügyeletes tiszt, hanem mint a MAL Zrt. állami felügyeletét ellátó bizottság vezetője. De ez a két év máris elég volt ahhoz, hogy Kossa György országos iparbiztonsági felügyelő legyen.

Tévedés ne essék, én nem akarom kétségbe vonni a vállalatvezetői ismereteit, de azért már mégis erősen kételkedem, hogy vállalatvezetői tapasztalatok alkalmassá tesznek-e bárkit is mentési munkálatok irányítására és szervezésére.

Kérdezem ezért a miniszter urat, hogy ön szerint helyes személyzeti politika-e, ha valakiből alig kétéves szolgálat után egy rendészeti szerv egyik legmagasabb beosztású vezetője lesz. A vállalatvezetői ismeretek ön szerint alkalmassá tesznek-e bárkit is katasztrófahelyzet esetén a mentési munkálatok vezetésére? Illetve lehet-e köze az elég komoly fluktuációnak és személycserének ahhoz, hogy a katasztrófavédelem március 14-én nem tudta megakadályozni ezt a helyzetet, illetve nem tudott elvárható gyorsasággal a bajbajutottak segítségére sietni?

Kérem válaszát. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai