Készült: 2024.04.28.17:18:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

264. ülésnap (2013.03.25.), 34. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:42


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Az Új Széchenyi-terv legnagyobb volumenű, vállalkozásokat támogató kiírásainak áttekintése során megállapítható, hogy a fejlesztésre szánt források jelentős részben továbbra is átláthatatlan szervezetekhez vándorolnak. Ezek a fejlesztésekre szánt pénzek, mint tudjuk, uniós forrásból és állami támogatásból tevődnek össze, de egyértelmű, hogy a támogatások fedezetét a hazai adófizetők forintjai jelentik, vagyis közpénz.

Kérem, engedje meg, hogy emlékeztessem önöket Orbán Viktor miniszterelnöknek e ház falai között közel két évvel ezelőtt elhangzott szavaira, amelyek egészen pontosan így hangzottak: "Szinte egyhangú elvárás az, hogy ne lehessen a magyar adófizetők pénzét például off-shore cégeken keresztül eltüntetni, ahogy ez az előző korszakban napi gyakorlattá vált." Ezt mondta Orbán Viktor. És mi lett a valóság? A helyzet az, hogy e kijelentés teljességgel üresnek bizonyult. A jelek szerint a saját miniszterelnökük szavát sem veszik semmibe. Az Országgyűlés megalkotta azokat a törvényeket, amelyek arra lettek volna hivatottak, hogy az off-shore szervezetek egyszer és mindenkorra tűnjenek el a közpénzek közeléből, azonban éppen önök hánynak fittyet ezekre a szabályokra.

Hogy az önök által irányított szaktárca mennyire nincs tudatában a helyzet súlyának, azt az is jelzi, hogy az off-shore szervezetek tulajdonosi hátterét firtató írásbeli kérdéseinkre egyetlen esetben sem tudta megjelölni a támogatást elnyert gazdasági társaságok tényleges, természetes személy tulajdonosait. A Gibraltáron, a Csendes-óceánon levő Vanuatu-szigeten, Cipruson, a Brit Virgin-szigeteken, a Seychelles-szigeteken, a Marshall-szigeteken, a Karib-tengeri Belizén vagy éppen a panamai székhelyen jegyzett cégeken túlmenően önök az EU tagállamaiban jegyzett társaságokról sem tudták megmondani, hogy kik azok, és érdemi információval sem tudtak szolgálni. Ennélfogva nemcsak az ilyen módon elosztott, vagy mondjuk inkább, elherdált több tízmilliárd forint sorsa kérdéses, hanem a fejlesztési támogatások komplett szabályrendszerének az érvényesülése is. Honnan lehet például tudni azt, hogy az egyes támogatásban részesített szervezetek mögött nem éppen maguk a támogatásról szóló döntést meghozó személyek állnak?

Kérdezem tehát önöket: mennyiben érzik úgy, hogy a miniszterelnök által is megfogalmazott elvárásnak az önök által vezetett tárca, illetve a komplett intézményrendszer eleget tesz? Nem gondolják, hogy a több tízmilliárd forintnyi, off-shore szervezetekre elkótyavetyélt támogatás Magyarországon bejegyzett, helyben adózó szervezeteknél jobb kezekben volna?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai