Készült: 2024.04.28.19:39:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

264. ülésnap (2013.03.25.), 260. felszólalás
Felszólaló Dr. Sós Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:04


Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÓS TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen. A 26., 31. és 32. ponthoz szeretnék szólni. Gyakorlatilag a konkrét felvetésem a 10. § (1) bekezdés c) pontjára irányul. Valójában itt a vagyoni biztosíték fogalmazódik meg. Itt egy olyan pontosítást szeretnénk kérni - Gúr Nándor, Kiss Péter és jómagam -, hogy felelősségbiztosítással is meg lehessen ezt oldani. A bizottsági ülésen erről már volt vita, tehát most idehozom a vitát, és gyakorlatilag ilyen aspektusból közelíteném ezt a kérdést.

A törvényalkotó szándéka, azt gondolom, érthető, mármint az, hogy mit szeretne elérni egy ilyennel. Ugyanakkor úgy hiszem, ezt a szándékot egy felelősségbiztosítással is el lehetne érni, és ezt azért is tartom fontosnak, mert a mikro- és kisvállalkozások esetében irreálisnak tartom ezt a kitételt. A bizottsági ülésen megfogalmazódott, hogy erre a pontra kitérve majd rendeleti szabályozás is lesz. Erre mondtam én azt a bizottsági ülésen, hogy számomra nem volt megnyugtató az ott elhangzott válasz, miszerint majd ott le lesz szabályozva, és úgy gondolják, hogy itt nem kell erre részletesen kitérni. Erről viszont én azt mondom, hogy néhány pontosítással, ha nem is részletekbe menően, de erre ki lehetett volna térni.

A következő a 31. pont. Ez a 15. § (7) bekezdésével kapcsolatos, amely arra irányul, hogy akkreditált vizsgahelyeken nem csupán azok vizsgáznak, akik annál az akkreditált intézménynél vesznek részt képzésben, hanem azok is, akik máshol készülnek fel a vizsgára, ugyanakkor itt teszik le azt. Látszik, hogy a (7) bekezdésnél viszont az szerepel, hogy a nyilvántartás gyakorlatilag nem komplex, hanem szűken vett, csak azokra terjed ki, akik ott vesznek részt ebben a képzésben. Úgy gondolom, hogy sokkal precízebb választ kaphatnánk, mondjuk, a képzésről, egyáltalán a vizsgáztatás kapcsán a minőségről, a képzés eredményességéről, ha ez komplexebb lenne. Valójában a mi módosítónk gyakorlatilag ennél a pontnál erre irányul.

(20.30)

A következő a 32. Itt a 15. § (9) bekezdése bizonyos értelemben új, de tulajdonképpen egy külön pontot is megfogalmazna, ahol a támogatásban nem részesülő nyelvi képzésekre kitér, és pontosítja - s egy picit összefügg az előző kérdéskörrel -, hogy a saját erőből megvalósuló, támogatásban nem részesülő nyelvi képzések megvalósításánál a képzőknek a képzési piacon rugalmasan alkalmazkodniuk kell a képzésben részt vevők, illetve a vállalati megrendelők igényeihez. Azt mondják, hogy ebből következően a felnőttképzési információs rendszer ezen képzésekre vonatkozó alkalmazása igen komoly terheket ró a képzőkre, másrészt indokolatlan is. Minden képző számára kötelezően előírt hosszabb statisztikai jelentések már tartalmazzák a szükséges adatokat. Ez tehát gyakorlatilag részben kapcsolódik ehhez, illetve kiegészíti az előző pontot.

Összességében azt szeretném mondani ezzel a három módosítónkkal, hogy ez megint azt a célt szolgálja, hogy részleteiben pontosabb legyen, ugyanakkor fideszes és KDNP-s képviselőtársaim előző polemizációira egy picit visszatérve valóban úgy van, hogy amikor egy-egy pontot vitattunk a bizottságban, akkor a bizottsági módosítókban szinte kivétel nélkül egyetértettünk, viszont ezek részterületek voltak. Itt változatlanul az iménti gondolatomhoz tudok visszamenni, hogy összességében mégiscsak azt kell mondjam, hogy az előterjesztés egésze szűkíti a felnőttképzés egészét, és én úgy gondolom, még mindig nem késő, hogy ezeket bizonyos kapcsolt módosítókkal és egyéb vonatkozásban lehetne korrigálni. Erre biztatom kormánypárti képviselőtársaimat.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai