Készült: 2024.04.28.12:53:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2005.05.30.), 212. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:39


Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY IMRE (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Több minden elhangzott, megmondom őszintén, hogy inkább az együttműködés lehetőségeit néztem ezekben a hozzászólásokban, mint ahogy el is hangzott, akár olyan kérdésben is, ami inkább egy ügyfélbarát örökségvédelmi hivatali működést jelent. Ezért magam is bizony megfontolnám azt, hogy az első és a másodfok elválasztására van-e lehetőség, bár tudom, hogy ez a törvény talán kisebb lépéseket tesz.

Talán a finanszírozás kérdésében sem mindenben zárkóznék el, de azt is hozzá kell tennem, hogy azért én általában gondoltam azt, hogy az örökségvédelem munkájához erősebben kellene költségvetési forrásokat rendelnünk, és nem annyira konkrét ügyekkel szeretnék foglalkozni, különösen nem visszautalni a költségvetés dolgaira. De úgy tudom, hogy az első vitanapon részletesen kielemzésre kerültek akár az örökségvédelmi fejlesztések, akár a múzeumi rekonstrukciók, legyen az a Nemzeti Múzeum, a sárospataki Rákóczi-, a Festetics- vagy épp az Esterházy-kastély. Eger esetében - mivel elhangzott - azért azt hozzá kell tennem, hogy sikerült nemcsak regionális, hanem állami forrásokhoz is hozzájutni az elmúlt időszakban, és folyamatosan ment az egri vár rekonstrukciója, különösen a Kincstári Vagyoni Igazgatóság keretében, és most is pályázaton dolgozunk, hiszen a megyei önkormányzat, a városi önkormányzat és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság közös forrásaival nyújt ehhez önerőt. De készülünk a 2007 utáni időszakra is, hiszen az észak-magyarországi várak egyesületének létrehozásával - amelyben aktív szerepet vállaltunk -, úgy gondolom, jó irányba készítjük a pályázatunkat.

A tárca figyelmét szeretném még egy dologra fölhívni. Nagyon sok olyan pályázat megjelenik, ami nyilván nincs tekintettel arra, hogy a műemlék épületek helyzetében a tulajdonos vagy éppen a tartós használó elválik. Például Egerben érseki székhely lévén többnyire egyházi tulajdonú épületekről van szó - akár líceumról, vagy más épületre is utalhatnék -, és így bizony a felújítások jelentős része kimarad a pályázatokból, hiszen a tulajdonos pályázhat adott funkcióra, a használó természetesen a használat mértékében vállalja a felújítást, és nagyobb munkákra így nem áldoz, az önkormányzat pedig szintén nem tesz ilyet, hiszen nem tulajdonosa ennek.

Úgyhogy szeretném, ha ebben lenne egy egyeztetés, hogy hogyan tudnánk a tulajdonos mellett a funkcióhoz kötődő üzemeltetőt, használót, kezelőt is forrásokhoz juttatni pályázataink révén.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai