Készült: 2024.04.28.13:32:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2005.05.30.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Göncz Kinga
Beosztás ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÖNCZ KINGA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Ott folytatnám, amiről Újhelyi képviselő úr beszélt. Én magam a hét végén Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében voltam, ahol több gyereknapi rendezvényen vettem részt, és találkoztam nagyon sok családdal. Beszéltünk a legnehezebb problémákról, ráadásul az országnak egy olyan részén, ahol valóban súlyosak a problémák. A legtöbben azt említették, hogy szeretnék, ha sokkal-sokkal több munka lenne. Ez egybevág azzal, amit mi magunk is gondolunk, hogy a szegénységből való kivezető út elsődlegesen az, ha egy család munkajövedelemhez tud jutni. Ezt soha nem lehet elérni segélyezéssel, gyerektámogatással, családtámogatással.

A száz lépés programnak nagyon sok olyan intézkedése van, amely a nehéz helyzetű régiókban élő, alacsony képzettségű családok számára jelent segítséget. Szeretnénk, ha az alkalmi munkavállalók számára lehetővé válna részben, hogy többet dolgozzanak, részben, hogy járulékfizetéssel nyugdíjhoz jussanak, hogy legalizálni tudják a munkájukat. A segélyezési rendszerben több olyan intézkedést vezetünk be, amely arról szól, hogy érdemes legyen munkát vállalni, mert nem veszti el valaki azonnal teljes egészében a segélyt ezekre a napokra, illetőleg a családtámogatási rendszer átalakításában is az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy azok, akik eddig akkor jártak rosszul, ha elhelyezkedtek minimálbéren vagy nem sokkal afelett kerestek, elvesztették a rendszeres gyermekvédelmi támogatásukat, most ne járjanak rosszul, megérje nekik dolgozni, mert ugyanúgy megkapják a gyerekek után járó családi pótlékot, mint ahogy korábban a magasabb keresetűek is megkapták. A munkaösztönzés, az, hogy megérje munkába állni, mindenképpen elsődleges akkor, ha a gyerekszegénység csökkentéséről beszélünk.

A másik nagyon fontos kérdés valóban a gyerekek támogatása, a családtámogatási rendszer továbbfejlesztése. Nagyon sokszor hallottuk és láttuk szociológusok kutatásaiban, hogy pont a legszegényebb családokhoz nem jut el a rendszeres gyermekvédelmi támogatás, a gyereksegély, mert sokan nem tudják, hogy kérvényezniük kell, vagy nem jutnak el azokhoz a szakemberekhez, akikhez fordulniuk kell, ezért elesnek ettől a támogatástól. Amikor azt mondtuk, hogy egységesen emeljük a családi pótlékot, akkor azt szerettük volna, hogy ezekhez a családokhoz, ezekhez a gyerekekhez garantáltan eljusson a családi pótlék.

Újhelyi képviselő úr említette, hogy egy 20 milliárdos alap lesz rendszeres szociális segélyre, amihez eddig azok jutottak hozzá, akik nem tudtak munkát vállalni vagy azért, mert olyan településen éltek, ahol nem volt munka, nem volt semmi lehetőség a munkavállalásra, vagy azért, mert nem volt piacképes képzettségük, nem voltak olyan egészségi állapotban, hogy dolgozhattak volna. Januártól megteremtjük a rendszeres szociális segély “gyerekölábát. Szeretnénk, hogy azok, akik eddig sem tudtak munkát vállalni, és a saját jogukon kaptak segélyt, ezután több segélyt kaphassanak akkor, ha több eltartott családtagjuk van, ha több gyereket kell eltartaniuk. Tudjuk, hogy itt is van egy együttműködési kötelezettség. Fontosnak tartjuk, hogy ezeknek az embereknek is segítsünk a munkaerőpiacra való visszatérésben, de addig se maradjanak méltatlan körülmények között.

A családtámogatási rendszer átalakítása legfőképpen arról szól, hogy az emberi méltóság megőrzésével jusson valaki hozzá ahhoz a támogatáshoz, amit garantáltan megkap, ami a gyerekekhez jut el, ami a gyerekszegénységet csökkenti. Segítsünk a családoknak abban, hogy kikerüljenek a szegénységből, munkához tudjanak jutni, ha erre akár csak egyetlen lehetőségük is van. Örülök, hogy erről ma szólhattam pár szót itt a Házban.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai