Készült: 2024.04.28.08:48:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2005.05.30.), 10. felszólalás
Felszólaló Kuncze Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Én is a francia népszavazással szeretném kezdeni, egyetértve egyébként a miniszterelnök úr megközelítésével. Világosnak kell lennie, hogy az egységesülő Európának, az egységesülő, értékeiben közös, egyébként pedig erős gazdaságot akaró, és ezen keresztül népeinek boldogulását elősegítő Európának egész egyszerűen nincs alternatívája. Ez akkor is igaz, ha lesznek országok, amelyek esetleg elutasítják az Európai Unió alkotmányát.

De visszatérve a hét végi szavazásra: nemet mondtak az alkotmányra. De vajon nemet mondtak-e az európai gondolatra? Teljesen egyértelmű, hogy nem erről szólt ez a szavazás. Az európai gondolat él, létezik, és meggyőződésünk, hogy egyre erősebb lesz majd a jövőben.

(13.50)

Ettől kezdve kétfelé választanám a mondanivalómat, mert van egyszer egy kérdés, hogy mi most a jogi helyzet, hogy elutasították tegnap Franciaországban az alkotmányt, és egy másik kérdés persze, hogy ennek milyen politikai következményei lehetnek.

Ami a jogi helyzetet illeti: ott nincs különösebb probléma, hiszen a nizzai szerződés él, létezik, ennek a tegnapi döntésnek az lesz a következménye, hogy érvényben marad majd; ez szabályozza jelenleg az Európai Unió együttműködési kereteit, feltételeit, ezért ez az együttműködés lehetséges lesz, noha természetesen az alkotmány mást tartalmazott volna. Ilyen jogi probléma tehát most aktuálisan nem keletkezett.

Nem szabad azonban elfeledkeznünk a politikai helyzetről, illetve a lehetséges politikai következményekről sem természetesen, hiszen lehet, hogy ez a szavazás most befolyásolja a következő népszavazásokat, és lehet, hogy ehhez hasonló döntés születhet, ami nem lenne jó, hiszen végül is a kívánatos eredmény az lenne, ha az Európai Unió lehetséges legtöbb tagállama támogatná az új alkotmányt.

Lehetséges következmény lesz viszont, hogy ezt követően nagyon megnehezedik az Európai Unió bővítése, márpedig épp a gondolat szellemében az kívánatos lenne.

Lehetséges politikai következmény lesz, hogy nehezebb lesz majd megállapodni a pénzügyi perspektívában, és ennek az lehet persze egy következménye, hogy a nemrég csatlakozott országok számára kevesebb támogatás juthat majd.

Ennek a döntésnek a következményeként, és ez is egy politikai következmény, két fő veszélyt lehet látni: az egyik a befelé fordulás, a másik pedig a populizmus előtérbe kerülése.

Világosan kell látni, tisztelt képviselőtársaim, hogy a tegnapi nemleges szavazás nem irányult ellenünk, nem irányult az újonnan csatlakozott tíz ország ellen, annak részben más okai is voltak. Ugyanakkor azonban a tegnapi nemleges szavazásból a jövőre nézve természetesen következtetéseket kell levonnunk, és a liberális párt nagyon határozottan azt az átfogó következtetést szándékozik levonni, hogy még többet kell tenni annak érdekében, hogy az európai gondolat általánossá váljon, és még többet kell tenni annak érdekében, hogy az európai együttműködés egyre szorosabb legyen, mert ahogy említettem, egész egyszerűen az egységesülő Európának nincs alternatívája számunkra, csak együtt lehetünk versenyképesek a világban.

Egyébként éppen erről szól a lisszaboni folyamat, ahogy Vastagh képviselőtársam erre már hivatkozott. Nagyon érdekeltek vagyunk a folyamat erősítésében, hiszen az szól valójában a gazdasági felemelkedésről, a hosszú távú, stabil növekedésről, és ezen keresztül természetesen az emberek számára a jobb élet reményéről, illetve lehetőségéről. És amikor erről beszélünk, nem szabad megfeledkeznünk a saját versenyképességünkről sem Európán belül, és megjegyzem, részben erről szólnak azok a javaslatok, amelyeket a száz lépés programja keretében az Országgyűlés hamarosan tárgyalni fog. És ne tévedjünk, a lisszaboni folyamat egyúttal több liberalizmust is jelent természetesen az Európai Unió működésében.

Végül: még többet és még határozottabban kell fellépnünk a populizmus és az elzárkózás ellen, mert csak nyitott országok képesek arra, hogy egy valóban egységes, egészséges, gazdaságilag versenyképes közösséget hozzanak létre.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai