Készült: 2024.09.19.08:57:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2009.11.09.), 10. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy én ne egy újságcikkről, hanem a valóságról beszéljek. (Zaj, felzúdulás az MSZP soraiban.)

Jó néhány évvel ezelőtt a váci drukkerek így biztatták a csapatukat: "Hajrá Izzó! Hajrá Vác!" A jövőben erre nem lesz lehetőségük, hiszen a nagy múltú üzemet, úgy tűnik, be fogják zárni. A General Electric szándéka a hazai fényforrásgyártás visszaszorítása, két év alatt 2600 fős elbocsátás, a váci üzem bezárása, amely 700 embert, pontosabban 700 családot érint.

Sokan felteszik a kérdést, hogy az a 650 milliós munkahelymegőrző támogatás, amit kaptak, vajon, erre volt-e elég. Most túllépve ezen az egyedi eseten, néhány általános érvényű megjegyzést szeretnék tenni, és ez a multinacionális cégek magyarországi helyzetét és szerepét érinti, illetve a külföldi tőke szerepét a magyar gazdaságban. Természetesnek tartjuk, ki kell mondani, hogy a külföldi tőkére szüksége van a magyar gazdaságnak. A nemzetközi cégeknek is van helye Magyarországon.

De nézzük meg azt a folyamatot, ami azt mutatja, hogy ha megjelenik nálunk egy cég, mi történik. Megkapja a támogatást adókedvezmény formájában, munkahelyteremtő támogatás formájában és más módon. Elfoglalja a helyét a magyar gazdaságban, sok esetben a konkurencia kiszorításával. Van, aki piacot vesz csupán, és rövid időn belül leépíti a céget. Természetesen hazaviszik a nyereség nagy részét is, és most nem beszélek azokról a cégekről, amelyek messzemenően és durván kihasználják munkatársaik kiszolgáltatott helyzetét.

Ki kell mondanunk azt is, hogy a General Electric a korrekt cégek közé tartozik. Ebben az esetben azonban van tennivalónk, és ez az egyéni gazdasági érdek képviselete mellett, amely rájuk jellemző, nekünk egy sokkal fontosabb érdek képviseletét jelenti. Ez az érdek pedig a munkavállalók érdeke, a magyar gazdaság érdeke, és végső soron a magyar nemzet érdeke. Azt mondtam, hogy a munkavállalók érdeke. Úgy érzem, hogy ma a kormánynak a legfontosabb feladata ilyen esetekben a munkavállalók érdekérvényesítő képességének az erősítése; azért, hogy legalább olyan védettséget élvezzenek, mint a nyugat-európai országok, ahol jelentős mértékű végkielégítés, a cégeknek esetleg más iparág behozatalával a továbbélése, és folytathatnám a lehetőségeket, amelyek ez esetben rendelkezésre állnak. De a magyar gazdaság érdeke is azt kívánja, hogy a kormányzat, ha kell, a parlament beavatkozzon ilyen esetekben. Gondolják meg, hogy egy 113 éves iparágnak a további léte került Magyarországon veszélybe.

Ha végül is egy mondatban szeretnénk a teendőket megfogalmazni, akkor azt mondhatnánk, hogy a munkahelymegőrző támogatás vagy akár a munkahelyteremtő támogatás azoknak a magyar kis- és középvállalkozásoknak az esetében lenne hatékony, amelyek a munkahelyek nagy részét biztosítják, és akiknél nem 100 milliós nagyságrend, hanem 1-2 millió forint is sokat számítana.

Még egy mondatot engedjenek meg: én úgy érzem, ha valaki beáll egy csapatba, annak felelőssége van, nemcsak a közös eredményért, de a csapattársakért is. Ha Magyarországon megjelenik egy gazdasági szereplő, az a munkavállalók, a magyar gazdaság és végső soron ennek az országnak az érdekeit is kell hogy képviselje, és gyakorolni ezt a felelősséget.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai