Készült: 2024.09.23.13:44:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

56. ülésnap (2015.03.17.), 206. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy István (Fidesz)
Beosztás Földművelésügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:33


Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Először is köszönettel tartozom, nagyon szépen köszönöm azt, hogy szinte kivétel nélkül mindegyik frakció a támogatásáról biztosította ezt a törvényt, és ebből is látszik az, hogy egy nagyon fontos kérdésről tárgyaltunk itt ma délután.

Hadd kezdjem képviselőtársaim felvetéseit, és érintve kérdéseiket, néhány választ hadd találjak. Sallai R. Benedek képviselő úrnak mondanám a magyarországi gyepterületek sorsát, hogy szinte elfeleződtek. Azt kell mondjam, hogy ennek nyilván volt egy olyan oka is, hogy egy éghajlati változás, a szárazság volt az elmúlt egy-két évtizedben inkább jellemző Magyarországra, és természetesen nagyon sok ilyen területünk gyephozama annyira lecsökkent, hogy inkább szántóföldként hasznosították. Azt gondolom, hogy eljutottunk az origóig, és innentől kezdve biztos, hogy nem a csökkenése, hanem ennek növelése kell hogy meginduljon. Mire teszem ezt a feltételezést? Arra, hogy egyre inkább megéri Magyarországon állatot tenyészteni, egyre inkább kell hogy növekedjen azon területek száma, amelyek számos állatot ‑ szarvasmarhát, juhot ‑ el fognak tudni tartani, és akkor máris van egy újabb megoldás arra, amit Magyar Zoltán képviselőtársam vetett föl, mert az egy nagyon komoly kérdés, a talajok tápanyagtartalmának a kapcsolata.

Az, hogy mi mindent műtrágyával akarunk megoldani, az egyszer a fejünkre fog hullani. Tehát így nem lehet, a szervesanyag-utánpótlást megfelelő gazdálkodással, megfelelő talajművelési eszközökkel be kell juttatni a talajba, mert csak úgy lehet ezt visszajuttatni. És ha már itt tartunk, akkor azt kell mondjam, nem volt szó róla, de kimondva, kimondatlanul mindegyik fölszólalásban végül is ott volt, hogy mennyire fontos az agrár-felsőoktatás szerepe, hogy olyan szakembereket képezzünk és bocsássunk ki a gyakorlatba, akiknek fontos, hogy nem kell törvényileg szabályozni az erózió megoldását, hanem ha ott a szakember, akkor ő nagyon jól tudja, hogy a talajborításra hogy kell figyelni, milyen talajművelési eszközöket vagy módszereket kell alkalmazni arra, hogy természetes módon a homokos területeinken akár megfelelően tudjunk gazdálkodni. Tehát a hozzáértés is végtelenül fontos kérdés.

Itt a tájgazdálkodás lett fölvetve, amit Sallai R. Benedek képviselőtársam hozott, azt kell mondjam, hogy tényleg mindennek a kulcsa az állattenyésztés, az, hogy vissza tudjuk tenni a pusztákra a jószágot, vissza tudjuk hozni azt az életmódot, vissza tudjuk hozni azt a minőséget, amit a legeltetéses állattenyésztéssel, a sajt-, tej-, tejföl-, túrókultúrával, illetve azzal a kiváló húsminőséggel esetleg oda tudjuk hozni, mert egy ilyen állattenyésztés sok embert el tud tartani.

(17.30)

Ennek a terméknek a feldolgozása nagyon sok embernek a megélhetését, nekünk, városi embereknek pedig kiváló élelmiszerhez való hozzájutást biztosít, ami szintén nem egy elhanyagolható dolog.

Osztatlan közös felszámolása. Hogy érinti-e a törvény ‑ van benne, jól olvasta, képviselő úr, tud olvasni a sorok között ‑, van benne olyan tényező, ami segíti ennek a megoldását. A felvetését a rossz gyakorlatról pedig köszönöm, mert ha visszamegyek a minisztériumba, ezt én előhozom, és számon kérem, hogy vizsgáljuk meg. Ha valóban van ilyen abnormális helyzet, akkor ezt a lehető leggyorsabban meg kell szüntetni, mert a minisztérium célja ez, hiszen idén is 3,5 milliárd forintot biztosítottunk a költségvetésben arra, hogy fölszámoljuk a közös osztatlant. 2018-ra nem lehet Magyarországon egy olyan terület sem, amely osztatlan közösben van. Nem lehet a földforgalmat akadályozni, nem lehet a talaj normális megművelését, a gazdálkodást akadályozni azzal, hogy rendezetlen tulajdonviszonyok vannak. Ez segíti a zsebszerződések elleni küzdelmet, segít nagyon sok mindent, hogy tisztán lássunk. Ezért van erre pénz elkülönítve, és ezért 2018-ra teljesen föl kell számolnunk ezt az egészet.

Magyar képviselőtársam számára annyit hadd mondjak még, hogy az ültetvény használójának terheit csökkentve van az, hogy az ültetvény használója az ültetvény termőre fordulását a telepítési hatóságnak, azaz a Nébihnek bejelenti, és a Nébih jelenti tovább majd telepítési hatóságként a növénytermesztési hatóság számára azt, hogy termő ültetvény van, és hogy ezt ellenőrizze, és erről megfelelő feljegyzést készítsen, hogy jogosan vették igénybe a támogatást, és hogyan tartják fönn az elkövetkező időszakban.

Összegzésül azt kell mondjam, kedves képviselőtársaim, hogy köszönöm szépen az észrevételüket, és köszönöm szépen a támogatásukat ehhez a törvényhez. Azt gondolom, hogy a részletes vitában módosító javaslatokkal kiegészítve egy egyhangú elfogadását lehet előre jelezni ennek a törvénynek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai