Készült: 2024.04.26.06:20:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

275. ülésnap (2005.12.01.), 96. felszólalás
Felszólaló Karsai Péter (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:55


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egy másik területre kormányozzuk akkor most itt a vita hajóját! Idézem a “kortárs művészetek támogatásaö című részből a következőt: “A kormány célja tágabb lehetőséget biztosítani arra, hogy kitüntetetten a kortárs képző- és iparművészet élvezze a beruházók, befektetők támogatását, s ezáltal a jövőben az alkotóművészet társadalmi szerepe is hangsúlyosabbá válhat.ö

Alig egy éve, hogy az MDF felhívta a figyelmet a kortárs képzőművészetet érintő támogatási rendszer és jogszabályi háttér tarthatatlan állapotára, a kortárs képzőművészek méltatlan helyzetére. A szerzői jogi törvény módosításának parlamenti vitájában néhány hete megismételtük javaslatainkat, és a hangsúlyoztuk a kérdés fontosságát. A tárca vezetője akkori válaszában azt mondta, hogy a kormányzat minden lehetséges eszközzel támogatja a kortárs képzőművészetet, felvetéseinkkel - szerinte - nyitott kapukat döngetünk.

A napokban örömmel láttuk, hogy számos javaslatunk közül legalább az egyik megvalósulni látszik: bekerült a száz lépés közé. Úgy tűnik tehát, hogy a kormány is belátta: mégiscsak van tennivaló ezen a területen. A miniszterelnök úr bejelentette, hogy a kortárs képzőművészeti alkotások vásárlását ösztönző társaságiadó-kedvezmény bevezetésére tesz javaslatot a kormány. A miniszterelnök úr a jól ismert hármas jelszó jegyében úgy fogalmazott, idézem: “Magyarország az elmúlt időszakban bátortalan volt a jelen kultúrájának támogatásában.ö

 

(13.40)

Miniszterelnök úr egy másik javaslatunkat is érintette, amikor arra utalt, hogy a következő lépésben a művészek és a műgyűjtők közötti forgalmat, ahogy fogalmazott, a magánvilág mecenatúráját is segíteni kell. Ehhez pedig a jelenlegi áfaszabályok áttekintésére lenne szükség, amire 2006 közepén, még ősz előtt szeretne visszatérni. Túl azon, hogy ez ismét egy, a következő ciklusra vonatkozó ígéretvállalás, de önmagában ez még mindig csak egy bátortalan lépés a kortárs képzőművészet támogatása felé.

A Magyar Demokrata Fórum úgy véli, hogy egy országban a hatalom gyakorlásának, de a társadalmi és a demokratikus fejlettség szintjének is értékmérője, hogyan viszonyulnak a kultúrához, a kultúra teremtőihez. Az MDF úgynevezett Paletta-programja ezért az érintett szakmai szervezetekkel is egyeztetve öt pontban foglalta össze a fontosnak tartott teendőket, amelyeket most önöknek elsorolok.

Első pont: javasoljuk, hogy a tárca hozzon létre egy önálló, az államháztartási törvénnyel is összeegyeztethető alapot a kortárs képzőművészet támogatására. Amíg a kulturális tárca más művészeti ágakat, így a filmet és színházat támogatja, nem tőlük sajnáljuk a támogatást, addig a képzőművészetre külön intézményesített költségvetési támogatást nem biztosít. Ezért javasoljuk, hogy a költségvetés különítsen el a kortárs képzőművészek támogatására egy alapot, amely megközelítőleg akkora összeggel rendelkezhetne, mint amekkorát a kulturális tárca más kortárs művészeti műfajok, úgymint film és színház támogatására, fejlesztésére fordít. Ez az alap pályázatokkal és alanyi jogú támogatással lehetőséget biztosítana intézményeknek és művészeknek, hogy a magyar kortárs képzőművészet színvonala emelkedjen, presztízse növekedjen, hogy bemutatkozhassanak, nyilvánosságot kaphassanak nagyszerű kortárs művészeink. Legyen valós lehetőség arra, hogy a fiatal művészekre felfigyeljenek!

Másodszor: a vonatkozó adók csökkentését javasoljuk. Javasoljuk, hogy élő művész által alkotott műtárgy vásárlása esetén a jelenlegihez képest lényegesen nagyobb adókedvezményre legyen lehetőség, így a magánszemély 10 százalék, de legfeljebb 100 ezer forint adókedvezményt érvényesíthessen. Gazdasági társaságok esetében javasoljuk, hogy 50 ezer forint számlaérték azonnal, 300 ezer forint számlaérték három év alatt, míg 300 ezer és 1 millió forint közötti számlaérték nyolc év alatt lenne leírható műtárgyanként értendően.

A harmadik javaslatunk a vonatkozó áfakulcsok csökkentése. 25 százalékos áfakulcs terheli ma a műkereskedelmet. A költségvetés számára jelentéktelen a bevétel, ugyanakkor jelentős gátja a műkereskedelemnek, ezért javasoljuk, hogy a ma élő művészek alkotásai kerüljenek a kedvezményes kulcs alá. Az Európai Unió országaiban a mindenkori áfakulcs fele terheli a kortárs képzőművészeket, így például Ausztriában 20 százalék helyett 10 százalék, vagy Németországban 16 százalék helyett 7 százalékos kulcs van érvényben.

Negyedik javaslatunk: a számlázási rendszer reformját javasoljuk. Egységes számlázási módszert vezessenek be a galériák számára. A galériáknak szükségük lenne az önálló tevékenységi szám, közismert nevén a TEÁOR-szám bevezetésére, a jelenlegi használtcikk-, máshová nem sorolt iparcikk-kiskereskedelem helyett.

Ötödik javaslatunk a nemzet képzőművésze cím életre hívása. Az MDF országgyűlési határozatban kezdeményezte, hogy a kormány a nemzeti és az egyetemes művészet ápolása, kimagasló és példamutató tevékenység, életmű elismerésére hozza létre a nemzet képzőművésze címet, a nemzet színésze és a nemzet sportolója cím mintájára.

Javaslom tisztelt képviselőtársaimnak, de a kormány tisztelt jelen lévő képviselőinek is javaslatsorunk megfontolását és az abban foglaltak teljesítését.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai