Készült: 2024.05.06.03:13:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

275. ülésnap (2005.12.01.), 90. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:05


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Úgy gondolom, hogy érdekes szituáció alakult ki a parlamentben, hogy amikor néhány héttel ezelőtt a Fidesz teljes képviseletével visszatért a parlamentbe, és úgy tűnt, hogy érdemi gazdasági, politikai vitákat lehet folytatni, akkor egy olyan napirendnél, ami a kormány működésének érdemi részét érinti, az ellenzék nem jelenik meg a Házban.

Azt hiszem, hogy a száz lépés programjának gazdasági része, a gazdaságra gyakorolt hatása egyrészt a szakértők számára egyértelműen bizonyítja, hogy a kormány egy olyan hosszú távú, előre kiszámítható gazdaságpolitikát folytat, amely egyrészt csökkenti a vállalkozások és a lakosság adóterheit, ennek révén gazdaságélénkítő, dinamizáló hatása egyértelmű.

A legnagyobb hatása a lakosságra, ezen keresztül a hazai vállalkozásokra is az áfacsökkentésnek van, ennek lesz. Az általános forgalmi adó csökkentése 25 százalékról 20 százalékra gyakorlatilag azt jelenti, hogy a legtöbb terméknek, ami a lakosság fogyasztásában rendszeres fogyasztási cikként, illetve tartós fogyasztási cikként megjelenik, az ára a bruttó árra vetítve 4 százalékkal csökkenni fog. Ezek között a leglényegesebb a közműszolgáltatások áfájának csökkentése, mert ezek ára nem fog változni január 1-jétől, viszont az áfa mértéke csökkenni fog, de ezen kívül a lakossági fogyasztás mintegy 60 százalékát kitevő egyéb termékeknél is közvetlen megtakarítást jelent.

(13.30)

Hasonlóképpen jelentős hatása lesz a személyi jövedelemadó csökkentésének. Alapvető ezen a területen, és a személyi jövedelemadó-terhelés csökkentését az a lépés határozta meg, amit a szocialista-liberális kormány mindjárt működése kezdetén bevezetett, hogy a minimálbért adómentessé tette. Ez jóllehet igen nagy bevételkiesést jelent a büdzsé számára, ugyanakkor ott hagy több jövedelmet, ahol arra a legnagyobb szükség van: a legkisebb keresetűek fizetésében, a legkisebb keresetűek zsebében.

Ezzel kapcsolatban elmondanék egy igen meglepő adatot: a személyi jövedelemadót fizetők legjobban kereső 5 százaléka fizeti be szumma értékben a személyi jövedelemadó költségvetési bevételének az 50 százalékát. Ez azt mutatja, hogy ez a lépés, amely a minimálbérek adómentessé tételét, a középső adókulcs eltörlését és következő lépésként mind az alsó, mind a felső adókulcs csökkentését jelenti, alapvetően az átlagkeresetűek, illetve az átlag alatt keresők számára jelentett egy kedvezőbb szituációt. Ilyen értelemben tehát nincs alapja azoknak a felvetéseknek, amelyek azt mondják, hogy a családi adókedvezmény korlátozása nem kedvez a kisebb keresetűeknek.

A gazdaságra gyakorolt hatása hasonlóan pozitív az iparűzési adó területén bekövetkező változásnak, amely szerint a jövő év január 1-jétől teljes mértékben leírható a társasági nyereségadóból az iparűzési adó. Ez az összes vállalkozásra vetítve gyakorlatilag az iparűzési adó mintegy felét jelenti.

Hasonlóképpen régi felvetés és elvárás a gazdaság szereplői részéről a tételes egészségügyi hozzájárulás megszüntetése, amire 2006 novemberében sor kerül. Ez egy lényeges lépés az igazságosság felé, ugyanis ez a tételes egészségügyi hozzájárulás nem egy arányos teherviselés az egészségügyhöz való hozzájárulásban, tehát nem százalékos mértékű, hanem keresettől, egyéb közteherviseléstől, mindentől függetlenül egy összegben jelent meg. Ilyen értelemben tehát ez a döntés az igazságosság felé történő lépés a következő évben.

A gazdaság szereplői látható módon pozitívan reagálnak a száz lépés programjának politikájára. Ezt mutatja a 2005. évi GDP-növekedés dinamikusan emelkedő mértéke, ami egy nagyon biztató kitekintést jelent a 2006. évre is. Ezt mutatja, hogy a jegybankelnök bármilyen prognózisa ellenére a forint árfolyama stabil, nem mutat komoly ingadozást. És ezt mutatja, hogy átmeneti megingás után a magyar nagyvállalkozások megítélésében mértékadó Budapesti Értéktőzsde-mutató, a BUX-index újra magához tért, és újra reális értéket, egy igen magas értéket mutat - nem akarom azt mondani, hogy háromszor akkorát, mint amekkorát 2002-ben, a kormányváltás idején mutatott.

Mindezek eredményeként, úgy gondolom, ez a gazdaságpolitika, amire a száz lépés programja, kormányprogramja épül, eredményes, sikeres, és az az ellenzéki magatartás, amit itt a patkóban tapasztalunk, azt mutatja, hogy az ellenzék minden javaslata csak a választásnak szól, nem az ország építésének, az érdemi politizálásnak.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai