Készült: 2024.09.23.11:48:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap, 60. felszólalás
Felszólaló Tukacs István (MSZP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:58

Felszólalások:  <<  60  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TUKACS ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Arról a pénzről szeretnék beszélni, amelyről ön is beszélt egyik előző hozzászólásában, a magánnyugdíjpénztárak vagyonáról, annak a sorsáról és a következményekről.

Ön persze úgy fogalmazott, hogy megnyitották a lehetőséget arra, hogy visszatérjenek a tagok az állami nyugdíjrendszerbe. Nos, ez egy udvarias fogalmazás, államtitkár úr, és mielőtt memóriájuk azt eredményezné, hogy azt állítják, hogy magán-nyugdíjpénztári tagok százezrei törték rá a kormányra az ajtót, hogy visszamehessen az állami rendszerbe, szeretnék néhány dolgot leszögezni: önök zsarolással, törvényi és adminisztratív eszközökkel visszakényszerítettek 2 millió 900 ezer embert az állami nyugdíjrendszerbe; a vagyont elvették; közben azt állították, hogy ennek nincs hozama, kiderült, hogy van; ezt a vagyont egy alapba akarják helyezni, jó részét költségvetési célokra akarják felhasználni, amelyek egyelőre nem körvonalazottak.

Visszatérnék egy kicsit a hozamra, államtitkár úr, fontos körülmény. Ideológiául az szolgált, hogy bizony, nincs hozam, ezek a pénztárak úgymond eltőzsdézik ezt a vagyont. Most kiderült, hogy van mintegy 300 milliárdnyi, éppen arról kellene intézkedni, hogyan kaphassák meg ezt azok az emberek, akik erre igényt tartanak. Mi hát az igazság? Volt hozam? Nem volt hozam?

De a fontosabb kérdés az, államtitkár úr, hogy vajon mi lesz ennek a pénznek a sorsa, merthogy önök ebből az alapból költségvetési célokat is óhajtanak finanszírozni két vagy három évig. Ugyanakkor azok a hírek érkeznek az Európai Bizottságtól, hogy bizony ezt a pénzt nem lehet két-három évig elszámolni évente, ezt bizony az adott évben kell elszámolni, és ez súlyos költségvetési következményekkel fog járni. Egyfelől természetesen azzal, hogy pótköltségvetést kell készíteni. Államtitkár úr, a kérdésem az, hogy vajon milyen állapotban van ez a pótköltségvetés, ha készül már, vagy pedig milyen eszközökkel kívánják azt elérni, hogy megfelelő, szabályos és törvényes elszámolás legyen. Ha azonban az az igaz, hogy ezt a pénzt az adott költségvetési évben el kell számolni, akkor vajon mire való az alap? Szívesen vennék tájékoztatást arról, hogyan fog ez működni, és miért van.

Végül arra is szeretnék választ kapni, államtitkár úr, hogy vajon ezt az eljárást tisztességesnek tartja-e; tisztességesnek tartja-e, hogy embereket oda átkényszerítettek, vagyonukat elvették, pénzüket meg nem határozott költségvetési célokra használják, és közben úgy tesznek, mintha ez a lehető legnormálisabb dolog lenne. Államtitkár úr, nem normális, nem tisztességes, nem szabályos.

A kérdésem tehát az, hogy pótköltségvetésügyben a kormány mit kíván tenni.

Elnök úr, köszönöm a lehetőséget. (Taps az MSZP soraiból.)

Felszólalások:  <<  60  >>    Ülésnap adatai