Készült: 2024.04.27.16:53:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2010.10.11.), 392. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  392  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Internetezők! Valóban, ismét elmaradt az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottsága általam vezetett ellenőrző albizottságának legutóbbi, csütörtöki ülése, mivel azon gyakorlatilag csak Karácsony Gergely képviselőtársunk, az albizottság tagja jelent meg. Nem ez az első alkalom már, hogy obstrukcióval nemhogy határozatképtelen, de tanácskozóképtelen is volt az albizottság, miközben ebben a ciklusban egyedül ebben a bizottságban, albizottságban fordult elő, hogy határozatképtelenség miatt elmaradt egy ülés.

Hadd hívjam fel a tisztelt Országgyűlés figyelmét a Házszabály 13. § (3) bekezdésére.

(1.30)

Eszerint a képviselőknek kötelessége részt venni az Országgyűlés ülésein, továbbá annak a bizottságnak az ülésein, amelynek tagja. Bár Gyurcsány Ferenc albizottsági üléstől való távol maradása óta köztudomású, hogy ennek jelenleg nincs szankciója, csak a Jobbik szeretné azt. Most persze talán nemcsak a szándékos obstrukció, hanem a politikusi álláshalmozás is az oka ennek, de ne kanyarodjunk el ennyire a témától, maradjunk annál a napirendnél, amely, ha már az albizottságban nem kerülhetett szóba, akkor beszéljünk itt most róla. Tehát sajnos az obstrukció miatt így következmények nélkül maradt az ORTT-nek az elmúlt négy hónapról készített kimutatása a pártok médiabeli megjelenésének durva aránytalanságairól.

A kulturális és sajtóbizottság hatáskörébe tartozó törvények végrehajtását, társadalmi és gazdasági hatásait figyelemmel kísérő albizottságnak a médiatörvény 4. § (1) és (2) bekezdését jelentősen sértő, kiegyensúlyozatlan és bizonyos pártérdekeket szolgáló műsorszolgáltatást kellett volna vizsgálnia. Az ORTT május 17-től, tehát az új Országgyűlés első munkanapjától szeptember 19-ig, tehát több mint négy hónapon keresztül végzett kimutatásából, különösen a kormánypárti-ellenzéki aránytalanság számottevő. Az 53 százalékos választási eredményt elérő Fidesz-KDNP beszédideje az M1 esti híradójában 77 százalék, tegyük hozzá, hogy szeptember második hetében, vagyis az önkormányzati kampány hevében ez 93,4 százalék volt, miközben a Jobbik és az LMP nulla százaléknyit szerepelt. A Duna TV esti híradójában 75 százalék, az MR1 Déli Krónikában 81 százalék, természetesen az ellenzék rovására. A kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét a médiatörvény a kereskedelmi tévékre és rádiókra is előírja, de sajnos azok sem különbek.

A Jobbik kirekesztése egyébként még szembetűnőbb. Most, hogy nem az albizottság elnökeként, hanem a Jobbik képviselőjeként beszélek, hadd ejtsek erről is néhány szót, ugyanis várhatóan ez is szankció nélkül marad, nem hiszem, hogy a Médiatanács fideszes tagjaitól várhatnánk valamit ebben az ügyben. Nézzük tehát a Jobbik számait! Az elmúlt négy hónapban a 17 százalékos párt beszédideje az M1-en 3,3 százalék, kevesebb, mint az egyébként feleakkora támogatottságú LMP beszédideje, amely 4,5 százalék. A Duna TV-ben közel 6 százalék, itt a legjobb az arányunk, de még itt is 6 százalék alatt van a Jobbik, itt az LMP 5 százalékon áll. A Rádióban 1,4 százalékon áll a Jobbik. Itt az LMP - csak összehasonlításként - 6,7 százalék. Tehát a Jobbik 1,4, az LMP 6,7 a Rádióban, miközben több mint kétszerese volt az országgyűlési választási eredményünk is, ne beszéljünk az önkormányzatiról, azt már meglehetősen nehéz lenne összehasonlítani a kevés jelölt hiányában.

A TV2-ben 2,4 százalék a Jobbik beszédideje. Az LMP itt is több mint kétszer akkora megjelenéssel van. Természetesen most nem az LMP-t akarom itt mérlegre állítani, hiszen láthattuk tulajdonképpen már a tavaszi választásokon is, hogy a mi 9600 szavazatszámlálónkkal szemben 260 körüli szavazatszámláló biztossal mutatta meg, hogy lényegében csak egy médiában megjelenő pártról van szó, de elsősorban mindez nem nyilvánvalóan az LMP hibája, sokkal inkább a média hibája, hogy ennyire nem tartják be a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét, és bizony ennek a nagykoalíciós obstrukciónak az eredménye pedig, hogy mindez kivizsgálatlanul marad.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  392  Következő    Ülésnap adatai