Készült: 2024.09.26.11:25:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2010.10.11.), 296. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:  Előző  296  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL, a gazdasági és informatikai bizottság elnöke: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Röviden, de azért kívánok reagálni természetesen. Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy volt egy gyakorlat valóban az elmúlt nyolc esztendőben, amikor azt vettük észre, hogy minden évben elhangzott, ha jól emlékszem, akkor itt előttem jobb oldalt ebből a székből, hogy milyen jelentős adócsökkentések várhatók, és az esetek többségében ez jelentős adóemelés formájában végződött. Sőt olyanra is volt példa, hogy a tiszteletreméltó Ház 2006-ban például gyakorlatilag 2005 végén elfogadott virtuális adócsökkentésekből csinált év közben adóemelést, és akkor azért lehetett volna vitatkozni, hogy mennyi idő volt fölkészülni az adóalanyoknak arra az ominózus adóemelésre. Ha még Józsa képviselő úr visszaemlékszik rá, nem olyan sok, és akkor ezeket az Áht.-s előírásokat annyira komolyan nem vették az én emlékezetem szerint az év közbeni adómódosításoknál.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném leszögezni először is, a szó tartalmi értelmében természetesen jelentős adócsökkentés várható az évnek a végén. Ez, ha figyelni fogják majd a miniszterelnök úr szerdai bejelentéseit, akkor azt gondolom, hogy ez nyilvánvalóvá is fog válni, és természetesen a Ház elé érkező adótörvényekből is ki fog derülni. De arra azért szeretném felhívni a tisztelt képviselőtársaim figyelmét, hogy azért én azt gondolom, hogy például a jövedéki adó tekintetében nem biztos, hogy adót kell csökkenteni. Sőt ott elképzelhető, hogy némi valorizálás is elvárható, és természetesen erre vonatkoznak ezek a szabályok. Tehát Józsa képviselő úr szórakoztathatja ugyan a Ház közönségét, de ő is nagyon jól tudja, hogy valójában amiről beszél, azok azok a tételek, amelyeknél természetesen minden évben legalábbis egy valorizáció mindenképpen elvárandó a költségvetésen belül. Ezekre természetesen vonatkozni kell az Áht. vonatkozó rendelkezéseinek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, hogy ilyen esetekben az adózók felkészülésénél az, hogy az 40 vagy 45 nap, nem egy olyan nagyon jelentős különbség, különös tekintettel arra, hogy ezek az előterjesztések nyilvánosak. Tehát nyilvánvaló, hogy nem akkor fogják megismerni őket a potenciális adóalanyok, amikor ezek úgymond véglegesen elfogadásra kerülnek, hanem van mód a felkészülésre korábban is, hiszen a Ház ezzel kapcsolatban gyakorlatilag október 15-ét követően nyilvános vitát fog folyamatosan lefolytatni.

Még egyszer szeretném hangsúlyozni: ezzel a módosítással ugyan körülbelül öt nap az, amivel kevesebb idő áll formálisan az adózók rendelkezésére a felkészülésre, bár ha a köztársasági elnök úr nagyon gyorsan hirdeti ki a törvényeket, akkor még ez az öt nap akár rövidülhet is ebben a formában, de azt azért szeretném leszögezni a tisztelt Háznak, hogy viszont a tisztelt Háznak egészen kereken hét nappal több fog rendelkezésére állni arra, hogy az adótörvények vitáját érdemben lefolytassa, és szerintem azért ennek is van jelentősége. Éppen ezért a két érvet együtt mérlegelve még egyszer szeretném javasolni a tisztelt képviselőtársaimnak, hogy ezt az Áht.-módosítást támogassák. Akkor, amikor még - hogy is mondjam - ez abszolút ilyen szakmai talajon zajlott, akkor beszélgettünk ugyan erről, de a gazdasági bizottságban még egyhangú volt az ezzel kapcsolatos szavazás. Aztán amikor a frakciók képviselői hazamentek, akkor már a frakciókban ez az álláspont némileg változott, ez a költségvetési bizottságban például már tükröződött, és itt a mai vitában is tükröződik, de azok, akik azért többen még most itt ezt megkritizálták, a gazdasági bizottságban még egyhangúlag támogatták.

Azt hiszem, nagyon jó lenne, ha többen inkább ehhez az álláspontjukhoz térnének vissza, mert higgyék el, ez ténylegesen érdemi könnyebbséget fog majd jelenteni alapvetően a parlament munkájában, és mivel a parlament munkája nyilvános, ez valóban érdemi segítséget jelent az adózóknak is a felkészülésben. Az a társadalmi vita, amit hiányoltak mindig, azt gondolom, most gyakorlatilag hosszabb lehet ezzel a törvénymódosítással. Ennek azért is van jelentősége, mert még egyvalamit szeretnék leszögezni: mi nem arra készülünk, hogy az adótörvényeket évente buheráljuk folyamatos jelleggel, hanem kiszámítható szabályokat szeretnénk felállítani, gyakorlatilag már most a 2010-es módosítással. Tehát valójában igazán a 2010-es adótörvények vitájának lesz jelentősége az Országgyűlésben. Azt követően ezt már csak olyan változások követik, amelyeket egyébként maguk a 2010-es adótörvények is előre fognak jelezni. Ez is lett volna a normális, az elmúlt években nem így működött a képviselőház, mostantól kezdve azért alapvetően így fog működni. Ezért szerintem egyáltalán nem baj, hogy pontosan a ciklus elején a legfontosabb vitára több ideje lesz majd az Országgyűlésnek.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  296  Következő    Ülésnap adatai