Készült: 2024.04.28.22:43:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (1999.06.01.), 125-127. felszólalás
Felszólaló Homa János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:24


Felszólalások:  Előző  125 - 127  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOMA JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az egri vár a magyar nemzet tudatában egyet jelent a hazafisággal és a hősies helytállással, hiszen Dobó István és maroknyi serege 1552-ben megállította a keresztény Európa felé terjeszkedő oszmán-török csapatokat. Ennek a hősies tettnek és Gárdonyi Géza regényének, az Egri csillagoknak köszönhető, hogy az egri vár és az itt működő múzeum Magyarország leglátogatottabb műemlékei közé tartozik. A legújabb múzeumi statisztika szerint a Dobó István Vármúzeumban volt a legtöbb látogató 1998-ban. Az egri várat nemzeti zarándokhelynek is nevezhetjük, ahová minden magyar iskolás eljut, és felnőttként újra megnézi gyermekeivel, unokáival együtt.

Az utóbbi hetekben olvashattuk az újságokban, láthattuk a televízióban, hogy az egri vár műemlékvédelmében komoly gondok tapasztalhatók. Eger az elsők között alapított püspökségeink egyike, ma érseki székhely. A középkorban a várban állott a püspöki székesegyház, ahol egyik Árpád-házi királyunkat, Imrét is eltemették 1204-ben. Amikor az államalapítás és a keresztség felvételének millenniumát ünnepeljük, feltűnő, hogy az egri vár nem szerepel a kiemelt műemléki beruházások között.

 

(14.10)

Az 1957-től kulturális célokat szolgáló objektum műemléki rekonstrukciója az 1960-as években kezdődött. Ennek eredményeként a város felől a helyreállított falak és bástyák látszanak, és csak a várba belépve tapasztalhatjuk, hogy mennyi megoldatlan feladat maradt és jelent ma tovább nem halasztható munkát. A nyolcvanas évek végén és a kilencvenes évek első felében megállt a tervszerű rekonstrukció. A várbéli székesegyház területén, a Szép-bástya környékén és az alatta található kazamatákban, kőtárban, ágyútermekben olyan mértékű károsodás, vizesedés következett be, hogy ha nem kezdődik meg a sürgős helyreállítás, a pusztulás visszafordíthatatlanná válik.

1997-98-ban rendeződött a vár tulajdonjogi helyzete. Az állami tulajdont kezelő Kincstári Vagyoni Igazgatóság a Heves megyei önkormányzat használatába adta a várat, amelyben a megye múzeuma működik. Létezik egy középtávú rekonstrukciós terv, amelyet a Kincstári Vagyoni Igazgatóság a "Műemlék 2000" című kiemelt jelentőségű beruházási célprogramjába illesztett, viszont ez a projekt nem indult el. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ez tartalmazza az egri várban öt év alatt megoldandó és elvégezhető legsürgősebb feladatokat...

ELNÖK: A kérdést tessék föltenni, képviselő úr...

HOMA JÁNOS (Fidesz): A rekonstrukció költsége 500 millió forintra prognosztizálható.

Kérdésem: számíthatunk-e a szükséges állami támogatásra?

Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  125 - 127  Következő    Ülésnap adatai