Készült: 2024.05.15.20:40:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap (2005.02.28.), 386. felszólalás
Felszólaló Erdős Norbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:40


Felszólalások:  Előző  386  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ERDŐS NORBERT (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hozzászólásom szerkezete a kisebbségi véleményt fogja idézni, gyakorlatilag a bennem maradt gondolatokat próbálom tovább folytatni.

A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség nem tud felelősséget vállalni az elmúlt két és fél év azon döntéseiért, amelyek a Magyar Televízió működését és sorsát érintették, mivel az MTV Közalapítvány kuratóriumának elnökségéből kihagyták a Fidesz delegáltjait. Ugyancsak ezt az elhatározásunkat erősíti meg az a tény, hogy a médiatörvénynek ellentmondva még mindig a kormánypártiak által delegált személy a kuratórium munkáját ellenőrző testület elnöke. A törvényes állapotot mielőbb helyre kell állítani. De térjünk rá a beszámoló érdemi részére és kérdéseire!

Közismert tény, hogy a Magyar Televízió hosszú évek óta súlyos pénzügyi gondokkal küszködik, úgy tűnik, hogy a jelenlegi állapotban igen komoly vagyonvesztéssel és likviditási gondokkal kell számolnunk, a Magyar Televízió láthatóan nem tud kitörni az évek óta tartó válságából a gazdálkodását érintő lényegi változtatások nélkül. A beszámoló így fogalmaz - idézem -: az anyagi függetlenség hiánya, a részvénytársaság súlyos anyagi helyzete szűkre szabta az intézmény pénzügyi-gazdasági szuverenitását, ez a tény pedig rányomta bélyegét az intézmény működésére, s megvonta a tájékoztatás kiegyensúlyozottságának és a műsorszolgáltatás pártatlanságának legfontosabb intézményes garanciáját. Egyelőre nem valósultak meg tehát azok a korábbi ígéretek, melyek szerint alaposan át fog alakulni az MTV szerkezete és működésének struktúrája. Ennek fényében igencsak furcsa, hogy a Magyar Televízió filmtámogatással is foglalkozik, mint ahogy kisebbségi véleményben mondtam.

Tisztelt Képviselőtársaim! A közszolgálati televízió nem áll ilyen jól anyagilag, ezt ismét le kell hogy szögezzem. Idetartozik még az is, hogy beindult ugyan egy ellenőrzési folyamat a filmvásárlásokkal és a beszállítói szerződésekkel kapcsolatban, ez azonban a beszámoló szerint sem működik tökéletesen. Többször is előfordult például az, hogy hónapokon keresztül írásbeli szerződés nélkül folyt egyes műsorok sugárzása. A válságtünetek ezen a területen is fennmaradtak. Úgy gondolom, hogy az alaki formaságokon kívül - mint ahogy említettem a kisebbségi véleményemben - egyéb jót nem lehet elmondani erről a beszámolóról.

Ennek a beszámolónak sajnos számos mondata, számos gondolata bizony erősen pártos jellegű, mint ahogy ezt már egyszer megjegyeztem. Elmondhatjuk, hogy a Magyar Televízió szép lassan párttelevízióvá válik, mint ahogy ezt egyszer már megjegyeztem. A közszolgálati televízió politikai hírműsorainak kiegyensúlyozottsága véleményünk szerint nem megfelelő, ezt hadd idézzem! A 128. oldalon a 2-es függelék 8-as és 9-es táblázatában szerepel havi lebontásban négy műsorra kihozva „ Az ellenzéki és kormánypárti képviselők megjelenése a műsorokbanö című táblázat. A két táblázat egyrészt a parlamenti pártok összes szereplésért, másrészt a beszédidőt adja meg százalékban. Az akkor még működő A Hétben 55 százalék, a Nap-keltében 57 százalék, az Estében 65 százalék, illetve A Hét helyére betolakodó, A szólás szabadsága című műsorban 68 százalék volt a kormányoldal képviselőinek összes szereplése. Ebben a műsorban a kormánypártok képviselői erősen felülreprezentáltak, mint ahogy a beszámoló külön ki is hangsúlyozza a 25. oldalon. A beszédidőt tekintve ugyanezekben a műsorokban kerekítve A Hétben 71 százalék, a Nap-keltében 67, az Estében 71, és A szólás szabadságában 82 százalékot szerepeltek a kormányzó pártok. A politikusok által felhasznált beszédidő túlnyomó többsége, 63 százaléka egyetlen pártnak, a Magyar Szocialista Pártnak jutott. Az ellenzék értelemszerűen a maradék számokon osztozott, és még nem is beszéltünk a Szabad Demokraták Szövetségéről. Úgy gondjuk, itt is sürgős változtatásokra van szükség.

Tisztelt Képviselőtársaim! Beszélni kell még egy fontos területről, a Televízió közszolgálati jellegéről és annak megőrzéséről is. Az MTV Közalapítvány kuratóriuma elnöksége által létrehozott öt munkacsoport egyike - ahogy említettem már a kisebbségi véleményben is -, a műsorszolgáltatás-elemzési munkacsoport is kritikus hangon fogalmazott a beszámolóban erről a kérdésről. Hadd idézzem az anyagot! “Gyermekműsorok tekintetében a kialakult helyzet tarthatatlan.ö Magyarán: a gyermekek számára ez a csatorna nézhetetlen. A Magyar Televízió egyébként a felnőtteknek szánt műsorokban is egyre inkább bulvár, azaz kereskedelmi jelleget ölt, a kereskedelmi tévécsatornákat próbálja megverni nézettség szempontjából. A beszámoló is hasonlóan fogalmaz erről a hír- és információs műsorokkal kapcsolatban, ismét egy pontos idézet következik: „ A kereskedelmi televíziókkal vívott, rosszul értelmezett versenyben elcsúsztak a szórakoztatás irányába, s ez rossz irány. A hír és a tájékoztatás műfaji törvényei sem engedik ezt meg egy nemzeti közszolgálati televíziónál. S ráadásul ez azt is eredményezi, hogy a nemzeti televízió torz valóságképet tár a néző elé, azaz félrevezeti. A közszolgálati televízió félrevezeti az állampolgárokat, azaz nem teljesíti hivatását, éppen ellenkezőleg cselekszik.ö

Tisztelt Ház! Ezek után nem is tudok mit mondani, de hadd jegyezzem meg, hogy nagyon nehéz szívvel vagyunk most itt ezen a keserű estén, és csak rosszallásunkat tudjuk kifejezni. Szomorúan szemléljük az események menetét. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  386  Következő    Ülésnap adatai