Készült: 2024.04.26.10:32:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2016.11.28.), 233. felszólalás
Felszólaló Kis Miklós Zsolt
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:25


Felszólalások:  Előző  233  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KIS MIKLÓS ZSOLT, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Hadházy Sándor képviselő úr nagyon fontos ügyre világított rá. Ez a vidékfejlesztési programból került finanszírozásra, és ez nagyon szomorú példája annak, hogy hogyan nem lehetne a pályázóknak a forrásokkal gazdálkodni.

Képviselő úr is említette volt, és azt gondolom, hogy az Országgyűlés falai között is volt már erre példa, mikor a Sallai képviselő úr nevével fémjelzett Nimfea Természetvédelmi Egyesület egy olyan pályázaton nyert el forrásokat, amelyeknek a felhasználásával elég komoly gondok adódtak, tekintettel arra is, hogy egy olyan fejlesztésre pályázott, amely egy túrkevei szélmalom felújítását jelentette volna, egy belső felújításra, bár annak ellenére, hogy azért az építési engedélyben is leírták, hogy erre a belső felújításra csak úgy kerülhetne sor, ha egy komplett felújításra is sor kerül, hiszen a külső munkálatok nélkül mit sem ér ez a felújítás.

A legszomorúbb a történetben az, hogy az ötéves kötelezettségvállalási időszak alatt ez az épület összedőlt, egészen pontosan 2015 áprilisában. Nem beszélve arról, hogy egyrészt milyen felelős az, aki ezeket a forrásokat így használja fel, másrészt pedig arról ne is beszéljünk, hogy ezt az épületet az évek során folyamatosan látogatták, és beláthatatlan következményei lettek volna, ha esetleg véletlenül a beruházás alatt az épület falai között valakit az összedőlés érintett volna. De a lényeg a következő, amit, azt gondolom, nem hagyhatunk szó nélkül, hogy az olyan pályázatok esetében, amikor teljesen egyértelmű, hogy egy ötéves kötelezettségvállalási időszakot vállal valaki, és felelőtlenül a pénzeket felhasználva nem feltétlenül arra fordítja, amire azt kellene, és ami még talán ennél is szomorúbb, hogy az egyesület ahelyett, hogy vállalta volna a felelősséget és a következményeket, megpróbált kibújni ez alól. (Korózs Lajos: Ki volt a tervezője ennek a beruházásnak? Ki volt a műszaki felelős?)

Tisztelettel jelentem mindenkinek, hogy a Miniszterelnökség a következő években is olyan munkát fog végezni, amely az ilyen pályázatokat végezetül és mindenféleképpen ki fogja zárni, ugyanis azt, hogy megpróbálunk kibújni a felelősség alól, mi nem hagyhatjuk szó nélkül. 2016 májusáig kellett volna minimum ezt az épületet olyan állapotba helyezni, hogy az megfelel a mindenkori szabályoknak. Ennek ellenére láthatjuk, hogy milyen felelőtlenül történt a források felhasználása. Azt gondolom, az természetes, hogy egy ilyen esetben a kifizető ügynökség és az irányító hatóság is meg kell hogy tegye a szükséges jogi lépéseket. Ez megtörtént ebben az esetben is, hiszen költségvetési csalás elkövetésének gyanúja miatt az MVH akkori elnöke feljelentést tett.

(18.10)

Ez a példa is jól mutatja azt, hogy nem elég az, ha valaki az európai uniós forrásokra pályázik, azt igenis felelősen kell tennie, és olyan fejlesztéseket eszközölnie, amelynek a végeredménye valóban hosszú távon is tartható és fenntartható. A másik pedig az, hogy ebből is látszódik, hogy a politikai mondatok szépek, de ugyanakkor azt is meg kell nézni, hogy ezek mögött milyen teljesítmény húzódik, és innen is látható, hogy minden egyes uniós forrás, amely a vállalkozásfejlesztésre és a gazdaságba irányul, az mindenféleképpen sikeresebb lehet, mint egy ilyen felelőtlen civil szervezeti pénzfelhasználás. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  233  Következő    Ülésnap adatai