Készült: 2024.05.05.00:24:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2001.06.19.), 105. felszólalás
Felszólaló Dr. Gidai Erzsébet (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Az utóbbi hónapokban felgyorsultak azok a törekvések, amelyek az egészségügyben a kórházak, mindenekelőtt a fekvőbeteg-ellátás privatizációjára irányulnak. Egészen a parlamentig elérő, eléggé elhíresült - és ebben lehet mondani, hogy pártsemleges összefonódásokra épülő elhíresült - cégek jelentek meg a piacon, és kívánják a kórházak egy részét, a fekvőbeteg-ellátás egy részét privatizálni. Nem arról van szó, hogy funkcionális privatizációt emelnének ki, hanem teljes tulajdonba vételről vagy részleges tulajdonba vételről van szó.

Hadd emeljem ki például - amivel kapcsolatban már többször adtam be interpellációt, azonnali kérdést - a Fuziomed céget, amely a HospNET és a Hungaropharma összefonódásából épült fel, amely cég szeretné például a szegedi kórházat megszerezni, és más területen is a kórházak magánosításában lépett fel, és próbálja a kórház egészét vagy egy részét tulajdonává tenni.

Szeretném felhívni a képviselőtársaim figyelmét is arra, hogy ez a spontán privatizációs folyamat azért nem lehet azonos azzal, ami az iparban lejátszódott a nyolcvanas évek végén, hiszen az egészségügy és a kórház nem azonos egy gépkocsigyárral vagy egy székgyárral, itt egészen más törvényszerűségeket kell figyelembe venni, és mindenekelőtt a beteg érdekét. Márpedig ezek a privatizációs törekvések nem a beteg érdekét szolgálják, de nem is az egészségügyben dolgozók érdekét, hanem azzal szemben állnak, és bizony ennek mindenféleképpen a páciens issza meg a levét, hiszen fennáll a veszélye annak, hogy szétszakad az egészségügy egy elit- és egy szegényellátásra. Hadd emeljek ki olyan elhíresült privatizációt, mint a szegedi, a szentesi vagy a kiskunhalasi kórház vagy a MÁV Kórház, ahol most nagyon erőteljesen felélénkültek ezek a törekvések.

Kérdezem a miniszter urat, hogy ki ellenőrzi ezeket a nem törvényesített privatizációkat, és a minisztérium miért támogatja hátulról bizonyos értelemben ezeket a privatizációs (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) törekvéseket.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai