Készült: 2024.04.29.04:42:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 322. felszólalás
Felszólaló Velkey Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:37


Felszólalások:  Előző  322  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VELKEY GÁBOR (SZDSZ): Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kollégáim már több elvi megközelítést megfogalmaztak, én néhány konkrét módosító javaslatra szeretném a figyelmet felhívni. Csoportosítani szeretném ezeket a módosító javaslatokat. A többségüket nem egyedül nyújtottam be, hanem azt a csoportot, amelyet elsőként fogok említeni, Béki Gabriella képviselő asszonnyal és Gulyás Józseffel együtt nyújtottuk be.

Ez a módosító csomag a fogyatékkal élők helyzetét próbálja javítani több ponton is. Az általános vitában elmondtam, hogy az előttünk fekvő költségvetés, figyelemmel a pénzügyi nehézségekre, próbálja a stabilitást megtartani és az egyensúlyt megtartani, ugyanakkor számunkra nem elfogadható, nem támogatható társadalompolitikai üzenetet hordoz. A módosító javaslataink ezeket a társadalompolitikai üzeneteket próbálják javítani. Olyan módosításokat fogalmaztunk meg, amelyek az általunk kritizált negatív folyamatokat, visszafordíthatatlan negatív folyamatokat ellensúlyozzák vagy állítják meg.

Az ajánlási szám szerint az egyik ilyen javaslatunk a 38-as számú. Ugye, több ajánlási szám is kapcsolódik minden módosító javaslathoz. Ez egy nagyon fontos módosító javaslat volt, amely a fogyatékkal élők gondozását végző intézmények esetében szeretné visszaállítani azt az állapotot, amelyik a nappali ellátás és a rehabilitációs célú foglalkoztatás normatívájának együttes leigénylését teszi lehetővé.

(16.30)

Általánosságban szeretném még elmondani, hogy örömmel vettük, hogy ebben a vitában és a mások által benyújtott módosító javaslatokban ezek a társadalompolitikai javító-jobbító szándékú módosító javaslatok nemcsak a mi oldalunkról, nemcsak más ellenzéki oldalról, hanem kormánypárti oldalról is megjelentek, és örülünk annak, hogy ígéretet tettek arra, hogy a költségvetési korlátok figyelembevételével igyekeznek ezeket a javaslatokat figyelembe venni.

Szintén ebbe a csomagba tartozik a mindenki által támogatott és jogosnak tartott gyermekétkeztetésben történő visszalépés helyrehozatala, erre mi is benyújtottunk módosítást, és az Ikvai-Szabó Imre által már emlegetett korai fejlesztés normatívájának a csökkentésében való visszalépés az eredeti állapotra, tehát a normatíva megtartása.

Szintén benyújtottunk a fogyatékkal élők ügyében módosító javaslatot az autisták érdekében. Ezek a módosító javaslatok összegszerűen néhány tíz, illetve néhány száz millió forintot jelentenek, és minden esetben hozzákapcsoltuk a kiadási oldal növekedéséhez kapcsolódó lábat is, tehát hogy honnan biztosítanánk a forrásokat ehhez.

Horn Gábor képviselőtársam több alkalommal említette már a közoktatási ügyeket. Ezekre részletesen nem szeretnék kitérni. Helyesnek és nagyon fontosnak tartjuk azokat az MSZP részéről is megfogalmazott módosítási szándékokat, amelyek a művészeti alapoktatás, a két tannyelvű képzés, a kompetenciamérés, pedagógus-továbbképzés ügyében az eredeti javaslatban megfogalmazott visszalépések mértékét csökkentenék vagy ellensúlyoznák. Úgy gondoljuk, hogy ezek lényeges és fontos elemek.

Az általános vitában már elmondtam és most is szeretném felhívni a figyelmet néhány, a környezetvédelem területét érintő módosító javaslatra. Úgy értékeltük, hogy a környezetvédelemben nagyon súlyos visszalépések jellemzik a költségvetést. Három olyan módosító javaslatra szeretném felhívni a figyelmet, amely ezt az érdemi visszalépést csökkentené. Ebből kettő olyan folyamatokat szeretne továbbvinni, amelyeket elindítottunk és amelyek megtartása fontos lenne. Az egyik a Vásárhelyi-terv. Tudom, hogy a Gazdasági Minisztérium fejezetében maradt forrás a Vásárhelyi-tervre, ugyanakkor éppen ma tárgyaltuk a környezetvédelmi bizottságban a Vásárhelyi-terv módosításával kapcsolatos szocialista előterjesztést, amely éppen olyan javaslatokat fogalmaz meg az érintett területeken való gazdálkodásra és működtetésre, ami forrást igényelne környezetvédelmi, környezetgazdálkodási oldalról is. Ha eltűnik a környezetvédelmi fejezeten belül ez a láb, akkor ezekhez a fejlesztésekhez, ezekhez a fontos szintmegtartó lépésekhez nem lesz forrás a költségvetésben, ezért ebben nem szabadna visszalépni.

A másik ilyen elem a szigetközi monitoring ügye. Egy monitoring csak akkor működik, ha az folyamatos, ha abban nincsenek kimaradó évek, ezért úgy gondoljuk, hogy e tekintetben sem szabadna visszalépni, különös tekintettel arra, hogy érdemben együtt lépnünk kell a Szigetköz vízellátása, környezetvédelme, természetvédelmi fejlesztése ügyében, ehhez pedig kellenek források.

Egy olyan elem van, amelyre még szeretnék hivatkozni a környezetvédelmi fejlesztések kapcsán, ez pedig a vízkár-elhárítási művek fejlesztési és állagmegóvási feladatai. E tekintetben óriásit lépett vissza a költségvetés. 1820. számon jelenik meg az ajánlásban ez az ajánlási pont. Ha radikális visszalépést követünk el e téren, a következő években többszörös forrást kell biztosítanunk a létesítmények állagmegóvásához, ezért ezekben az ügyekben nem szabadna durván, visszafordíthatatlanul visszalépnünk.

Délelőtti felszólalásomban már említettem, csak egy mondatban szeretnék hivatkozni egy megítélésem szerint nagyon fontos módosító javaslatra, ez pedig a lelki segélyszolgálatok ingyenes mobilról történő hívhatóságához szükséges költségek biztosítása. Ez a Szociális és Munkaügyi Minisztérium fejezetében lehetséges.

Kérem, hogy képviselőtársaim frakciótól, oldaltól függetlenül ezeket a társadalompolitikai visszalépéseket korlátozó módosító javaslatokat támogassák. Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  322  Következő    Ülésnap adatai