Készült: 2024.09.26.20:21:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2010.12.13.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Ángyán József (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁNGYÁN JÓZSEF vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Az ön által felvetett téma aktualitása vitathatatlan, a vidékfejlesztési tárca is nagyon sokat és mélyrehatóan foglalkozik a vörösiszap-katasztrófa következményeivel. Ezért is örülök, hogy megelőzve a kósza híreket, amelyeknek a jelek szerint ön is áldozata lett, ismertethetem a tárca álláspontját.

Tény, hogy nagyon sok különböző hír látott napvilágot, és tény az is, hogy közvetlenül a katasztrófa bekövetkezése után még a minisztérium szakemberei is eltérően vélekedtek a szennyezett terület újrahasznosításáról. Ez azonban, úgy gondolom, hogy természetes. Egy ilyen, soha nem látott helyzetben érthető, hogy az álláspontunk viták, vélemények ütköztetése révén alakul ki. Mindazonáltal úgy vélem, hogy belügyminiszter úr néhány héttel ezelőtt egyértelműen fogalmazott: az állam valamennyi, katasztrófa által okozott kárt megtéríti. Jelenleg is zajlik a kárfelmérés pontosítása, vannak bizonyos tételek, amelyeket kénytelenek vagyunk ellenőrizni.

A vidékfejlesztési tárca ugyanakkor olyan jelentőséget tulajdonít a területet ért mezőgazdasági, környezetvédelmi és vízgazdálkodási hatásoknak, illetve a lakosság megfelelő tájékoztatásának és kiszolgálásának, hogy a munka koordinálására miniszteri biztost nevezett ki, aki a helyszínen a helyi képviselő úrral, a polgármester urakkal mindezt megfelelő színvonalon ellátja. A terület további hasznosításáról annak mentesítése után kívánunk véglegesen dönteni. Jelenleg arra a kérdésre várjuk a választ az érintett földtulajdonosoktól, hogy meg akarják-e tartani földjüket, vagy értékesíteni kívánják az államnak, esetleg csereföldet igényelnek.

Tény az is, hogy az élelmiszer-termelést ezen a területen korlátozni kívánjuk. Nem azért, mert a területet hosszú távra kiterjedő halálos mérgezés érte volna, hanem azért, hogy ne mondhassák azt a versenytársaink, ami sajnos elterjedt a nemzetközi közvéleményben is, hogy mérgezett területen állítanánk elő emberi fogyasztásra szánt termékeket. Ez ugyanis az egész ország és mezőgazdaságunk, élelmiszereink megítélését hosszú távra kihatóan súlyosan érinthetné. Hangsúlyozom, hogy a laboratóriumi vizsgálatok nem mutatták ki ilyen hatását a vörösiszap-szennyezésnek. De ha már ez a helyzet előállt, akkor úgy gondoljuk, hogy célszerű egy energetikai növénytermesztési bázist, egy biomassza felhasználását kutató és megteremtő kísérleti területet létrehozni. A térségben komoly tudományos műhelyek találhatók, mint például a sárvári központú Erdészeti Kutatóintézet és a Veszprémi Egyetem, de a Szent István Egyetem koordinálásában más tudományos intézetek bevonásával a terület hasznosításának előkészítésére létrejött egy külön konzorcium is.

Megnyugtathatom képviselő asszonyt, hogy messzemenően figyelembe kívánjuk venni a helyi gazdák és a lakosság érdekeit. Határozottan cáfolom tehát, hogy a kormány bármilyen, akár az ön által említett állítólagos energiafűz-lobbi érdekeit képviselné ebben a kérdésben. Megjegyzem ugyanakkor, hogy képviselő asszony többet tudhat, mint én, mert nekem nincs tudomásom ilyen lobbi létezéséről vagy tevékenységéről.

A tárca vezetése úgy gondolja, hogy kihasználva azt a helyzetet, amelyet sajnos a katasztrófa teremtett, teret kell engedni minden olyan energetikai növény termesztésének, kipróbálásának, amelyek energetikai függőségünk csökkentése érdekében szóba jöhetnek. Ebbe a fásszárúak és a lágyszárúak is beleférnek. Foglalkozunk azzal a gondolattal is, hogy a probléma komplex kezelése érdekében és a gazdák integrációjának megvalósítása céljából az említett tudományos műhelyek bázisán egy kutató- és tanácsadó központot hozunk létre, amely az energetikai növénytermesztés kutatása mellett tájrehabilitációval és tájhasználattal is foglalkozna. E kérdésben még nincs döntés (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), de maga a gondolkodás is jelzi, hogy a tárca komolyan veszi a helyben lakók érdekeit és az érintettek képviseletét.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai