Készült: 2024.04.27.06:40:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2016.05.09.),  91-97. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:47


Felszólalások:   85-91   91-97   97-103      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 107 igen szavazattal, 30 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Novák Előd, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz: „Mit tekint a Kormány a magyarság legsúlyosabb problémájának?” címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Balog Zoltán miniszter úr, az emberi erőforrások minisztere képviseletében Soltész Miklós államtitkár úr válaszol. Képviselő úr, öné a szó.

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Az Iránytű Intézet legutóbbi reprezentatív közvélemény-kutatása szerint a társadalom abszolút többsége, 58 százaléka egyetért azzal az állítással, miszerint Magyarország legnagyobb problémáinak gyökere a népességfogyás; csak 36 százalékuk nem ért egyet vele, és a válaszadók 6 százaléka nem tudott választ adni a kérdésre. Csak a Jobbik foglalta programjába a többség álláspontját: a magyarság legsúlyosabb problémája a népességfogyás.

Ugyanezen kutatás szerint arra a kérdésre, hogy ön szerint a magyar népesedési válság kezeléséhez elegendő-e a kormányzat családpolitikája, 71 százalék válaszolt nemmel. Akik szerint tehát nem elegendő, azaz elégtelen, azaz megbukott a kormányzat családpolitikája a társadalom 71 százaléka szerint. Pedig ha a kormány belátná végre, amit már a társadalom 58 százaléka is tud, hogy Magyarország legnagyobb problémáinak gyökere a népességfogyás, akkor ennek tudatában bizonyára nem sajnálnának több erőt összpontosítani a katasztrofális demográfiai folyamatok megfordítására.

A népességfogyás a 2014. évi 35 ezerrel szemben 2015-ben 40 ezer főre nőtt a KSH szerint. Radikális családpolitikai változás nélkül nemhogy a nyugdíjrendszer, de az egész államháztartás fenntarthatatlan.

A gyermek áldás” ‑ ezzel a címmel indított egy színes kampányt a Jobbik ifjúsági tagozata. (Felmutatja a dokumentumot.) Anyák napja alkalmából a kormány felelősségére is rámutattunk, mert az anyaság közérdek. Minden gyermek közkincs, így állami ajándék is megilletné az anyákat anyák napja alkalmából, de hiába kértük ezt.

Sőt, másnap leszavazták az előző Orbán-kor­mány által bevezetett bölcsődei gondozási díj eltörlésére vonatkozó javaslatunkat, tehát marad fizetős a bölcsődei szolgáltatás, pedig 2010 előtt még ingyen volt. Mi indokolta a fizetőssé tételt? Erre korábban sem kaptunk választ.

A 30 éves nőknek már a 60 százaléka gyermektelen és a 40 éveseknek a 40 százaléka is, így a legszebb női hivatást, az anyaságot, illetve ezáltal a férfiak az apaságot, lassan már az embereknek közel fele nem élheti meg. 30 éves kor felett exponenciálisan nőnek a várandósság egészségügyi kockázatai és a meddőség esélyei is, ezért a minél fiatalabb korban történő családalapítás ajánlott, amiből nagyobb eséllyel lehetnek nagycsaládok is. Ezért is szorgalmazzuk az első gyermek születésének nagyságrendileg nagyobb támogatását. Hajlandóak erre?

Ahhoz, hogy a párok által vágyott gyermekek világra jöhessenek, javasoljuk, még a Jobbik kormányra kerülése előtt is (Moraj és derültség a kormányzó pártok padsoraiból.), többek közt a gyermekneveléshez szükséges termékek áfájának radikális csökkentését, államilag támogatott otthon- és bérlakás­építési, illetve -vásárlási programot, a főállású anyaság támogatásának kibővítését. Kiszámítható, a nyugdíjakhoz hasonlóan inflációkövető családtámogatási rendszerre is szükség volna; továbbá a népbetegségnek minősülő meddőség miatt a lombikbébiprogram fokozottabb támogatására, akármilyen vicces is ez az önök számára. A családbarát felsőoktatás kialakítása ugyanúgy várat magára, mint a demográfiai földprogram. Most már nem nevetnek annyira, amióta Ángyán József sajnos távozott, aki ezt kidolgozta önök közül.

Szülői életjáradék bevezetését is javasoljuk, hogy a gyermek személyi jövedelemadójából automatikusan támogassák a szüleiket. Nyitottak bármely javaslatunkra az előbbi tíz közül? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Mit tekint tehát a kormány a magyarság legnagyobb problémájának? (Az elnök újból csenget.) Várom konkrét válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Soltész Miklós államtitkár úr válaszol. Államtitkár úr, öné a szó.

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselő Úr! Én a következőt szeretném önnek javasolni: hogy ha az úgynevezett Iránytű Intézet kutatásait figyeli, akkor legalább saját magára nézve ne kérjen onnan kutatásokat, mert nem hiszem, hogy akkor az alelnöki és egyéb pozíciói túl nagy lehetőséget fognak önnek biztosítani, vagy rossz irányba fogják mutatni az Iránytű felmérései önnek, hogy mi a támogatottsága párton belül, mit kell megtennie. (Szávay István: Ennek mi köze ehhez?)

Azért érdekes ez, amit ön elmondott, mert a Jobbik saját házi közvélemény-kutatóját kérdezte meg, és nem nézi meg azokat az adatokat, azokat a folyamatokat, amelyek az elmúlt hat évben történtek. Ön nem nézte meg azokat a statisztikákat, amelyek a kormány családpolitikájának eredményeképpen az elmúlt évek során hatalmas nagy változásokat indítottak el. És én szeretném ezt önnel közölni, egyrészt abban a tekintetben, hogy a Századvég elvégezte azt a kutatást (Derültség az MSZP és a Jobbik padsoraiból.), amely szerint 63 százalékban… (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) 63 százalékban az emberek egyetértenek a kormány családpolitikájával. (Dr. Vadai Ágnes: Mennyiért végezte el?)

És hogy mindez miért van: énszerintem elég hathatósak a számok. Az elmúlt évek során a magyar családok gyermekvállalási kedve nőtt. Húsz éve nem volt ilyen magas a termékenységi ráta. Egyre több gyermek születik, bármit is mond ön, annak (Bangóné Borbély Ildikó: Melyik statisztika szerint, államtitkár úr?) ellenére, hogy egyébként a nemzőképes fiatalok száma viszont csökken, pontosan azért, mert a Ratkó-korszak gyermekei, unokái és dédunokái most már hullámvölgyben vannak.

A másik fontos szám: közel egyharmadával nőtt a házasságkötések száma. Hogyha ön ezt nem tartja eredménynek, akkor még tovább szeretném sorolni önnek az eredményeket, miszerint 25 százalékkal csökkent az abortuszok száma. (Bangóné Borbély Ildikó: Ahogy Árpád mondta? A Századvég szerint?) Hogyha ez nem fontos egy magát elvileg kereszténynek mondó pártnak, akkor még azt is érdemes azért megnézni, hogy 14 százalékkal kevesebben válnak el, mint az 2010-ben történt.

(15.50)

Mindezeket a döntéseket szerintem alátámasztja egy sor olyan politikai döntés, családpolitikai döntés, amelyek igenis eredményt hoztak a magyar társadalom számára. És itt beszélhetünk arról, hogy 1743 milliárd forint az, amit a családokra fordítunk támogatásként, ez a bruttó hazai termék 4,7 százaléka, egyedülálló a környező országokban, és a teljes költségvetés 12 százaléka. Ez annyit jelent, hogy a közvetlen családtámogatási rendszerek, így mint mondjuk, a gyes, a gyed, a családi pótlékra 600 milliárd forintot támogatunk és fordítunk, 360 milliárd forint a családtámogató szolgáltatásokra, mint az óvodára, bölcsődére, a védőnői ellátásra, gyermekétkeztetésre, 320 milliárdot fordítunk a gyermekes családok adókedvezményére, amit egyébként az előző balliberális-szocialista kormány szüntetett meg teljes mértékben. Otthonteremtésre, amit ön hiányol, 240 milliárd forintot fordítunk, és nem utolsósorban azoknak az édesanyáknak, azoknak az asszonyoknak, akik 40 évet dolgoztak, 234 milliárd forintot fordítunk arra, hogy a 40 éves szolgálati viszony után nyugdíjba mehessenek.

Tisztelt Képviselő Úr! Hogyha ön ezt nem tartja megfelelőnek, akkor én újra javaslom önnek, hogy azt a közvélemény-kutató intézményt, amit ön megkérdezett, azt kérdezze meg újra, és próbáljanak egy normális kutatást végezni. Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Viszonválasz illeti meg képviselő urat, kérdezem, elfogadja-e az államtitkári választ. Öné a szó.

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Államtitkár úr, elfogadhatatlan számomra az a személyeskedő sárdobálás is és az a válasz helyett mondott kormányzati önfényezés is, amivel kitöltötte ezt a 4 percet az érdemi válaszadás helyett. Az nem vitás, hogy az eredményeiket elismerjük, azonban most nem azt kértem, hogy kormányzati önfényezésként sorolja el azokat az esetleges erőfeszítéseket, azokat az apró előrelépéseket, hanem nézzenek szembe azzal, hogy 2014-hez képest 2015-ben tovább nőtt a népességfogyás üteme. Nézzenek szembe a Jobbik javaslataival!

A kérdésem arra irányult, hogy az ifjúsági tagozatnak „A gyermek áldás” című kampányában is felsorolt tíz konkrét, konstruktív családpolitikai javaslat bármelyikét tudják-e támogatni. Egyetlenegyről sem volt hajlandó beszélni. Mi a jövőről szeretnénk beszélni, nem a múltról, hogy milyen hibákat követtek el vagy milyen eredményeket értek el, mi a jövőről szeretnénk beszélni, azonban önök ezzel kapcsolatban nem hajlandók. Nem kaptunk választ most sem arra, hogy miért vezették be a bölcsődei gondozási díjat az előző Orbán-kormány során, és nem kaptunk választ arra sem sajnos továbbra sem, hogy mit tekint a kormány a magyarság legsúlyosabb problémájának. Amíg ezt sem merik kimondani (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy ez a legsúlyosabb probléma, addig nem csodálkozom, hogy a megoldási javaslataink közül egyet sem támogatnak. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az állam­titkári választ, kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 107 igen szavazattal, 27 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm a karzaton helyet foglaló budapesti Vörösmarty Gimnázium diákjait, akik a parlament ülését a karzatról kísérik figyelemmel. (A karzaton felállnak a diákok. ‑ Taps.)

Tisztelt Országgyűlés! Ikotity István, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Megbukott az államosítás, tehát tovább folytatják azt?” címmel. Ikotity István képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   85-91   91-97   97-103      Ülésnap adatai