Készült: 2024.09.20.18:11:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2001.03.27.), 376. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  376  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm. Köszönöm a szót, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Két kérdéssel kell itt ma foglalkoznunk. Az egyik kérdés, hogy mi történt. Mint emlékeznek rá - akik olvassák az újságot meg látták a televíziót -, február 9-én, közvetlenül az után, hogy Orbán Viktor miniszterelnök rábeszélte Torgyán Józsefet arra, hogy mondjon le, mindezen Gyimóthy képviselő úr is jelen volt, bejelentették, hogy Gyimóthy képviselő úr lesz az új miniszter, és Gyimóthy képviselő úr azonnal, 9-én, pénteken, faxon elküldte a lemondását Áder János házelnöknek. (Folyamatos zaj.)

Mi történt 12-én? Ja, még hozzáteszem, hogy a 10-ei újság címlapján mindenki láthatta, hogy ott van egymás mellett a leendő miniszter, Gyimóthy Géza, a leendő frakcióvezető, Torgyán József, és a leendő parlamenti alelnök, az eddigi frakcióvezető, Bánk Attila. Az egész ország tudta, hogy Gyimóthy Géza lemondott. Szombaton, vasárnap, tehát 10-én és 11-én - Salamon képviselő úrtól kérdezem - vajon alelnök volt Gyimóthy Géza vagy nem? Salamon képviselő úr felfogása szerint vajon mi volt? Én azt gondolom és minden normális ember azt gondolja Magyarországon (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.), hogy szombaton meg vasárnap a lemondott Gyimóthy Géza nem volt az Országgyűlés alelnöke, és új alelnököt az Országgyűlés még nem választott. Természetesen, ha a Kisgazdapárt őt jelölte volna, bármelyikünk megválasztotta volna.

Ezek után, miután kiderült, hogy a dolog mégsem úgy működik, ahogy tervezték, kísérletet tett a Kisgazdapárt arra, hogy hétfőn utólag visszavonja. Van-e erre lehetősége, volt-e erre lehetősége? Nem volt erre lehetősége! Szombaton és vasárnap Gyimóthy Géza már nem volt alelnök; anélkül, hogy újra megválasztották volna, hétfőtől sem lehetett az. Ez a dolog egyik fele, ez a valóság, ez a világ.

A dolog másik fele, amit Salamon úr leírt erre a papírosra. Azt írta le, hogy 12-én jelentette be a lemondást hiteles módon, pontosított tartalommal. Vagyis amit 9-én bejelentett, az nem volt hiteles. Ugyanúgy nem volt hiteles, mint ahogy az a fax, amelyen a Fidesz bejelentette a házelnöknek két és fél évvel ezelőtt, hogy Salamon Lászlót jelöli az ügyrendi bizottság elnökének - azt is faxon jelentette be -, az sem hiteles. Salamon Lászlónak nincs módja az ügyrendi bizottság elnökeként működni! (Derültség és taps az SZDSZ és az MSZP soraiban. - Közbeszólás: Bravó!)

Tisztelt Országgyűlés! Mi az a papíros, amit Salamon László papírra vetett a Fidesz nevében, és amit az ügyrendi bizottság fideszes mamelukjai elfogadtak? Szemenszedett hazugság, tisztelt Országgyűlés! (Perlaki Jenő: Maradjál már!) És ez a vita itt, tisztelt Országgyűlés, egyáltalán nem vicces.

Tisztelt Országgyűlés! Ez a vita arról szól, hogy ebben a parlamentben és ebben az országban jogállam van-e, ahol a jogszerű aktusok érvényesek, ahol ha valaki lemondott, akkor már nem alelnök; vagy pedig olyan állapotok vannak, mint a pártállamban, ahol a mindenkori főnökség mindenkori akarata jogon felül áll. A Fidesz két és fél éve, most már két és háromnegyed éve olyan állapotot teremtett az Országgyűlésben - és ebben Salamon úrnak kitüntetett szerepe van (Perlaki Jenő: Ülj már le!) -, hogy a Fidesz ebben az országban és ebben a parlamentben jogon felül áll. Minden egyes szavazás a Salamon-féle ügyrendi bizottság álláspontjairól arról szól ebben a Házban, hogy jogállam van vagy a Fidesz jogon felül áll, és önkényuralmi rendszer van ebben az országban.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 

 

(22.10)

 




Felszólalások:  Előző  376  Következő    Ülésnap adatai