Készült: 2024.09.26.13:16:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2012.02.20.), 356. felszólalás
Felszólaló Vágó Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  356  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁGÓ GÁBOR (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Felszólalásom címe "ACTA: az automatizált cenzúra tökéletes alkalmazása". Mit is rejt ez a betűszó? Ez a betűszó egy olyan nemzetközi szerződést rejt, amelyet ismét alá akarnak íratni, ratifikáltatni akarnak a parlamenttel úgy, hogy valódi társadalmi vita nem előzte meg azt. Valódi társadalmi vita valójában elindult, elindult az interneten, a világ minden pontján most erről beszélnek, de valahogy a magyar kormány meg se mukkant, meg se szólalt, miközben azért láthattuk az elmúlt hetekben, hogy itt Budapesten is ezrek vonultak az utcára tüntetvén az ellen, hogy ratifikáljuk ezt az egyezményt, Németországban több tízezren, de Európa-szerte mindenhol kiálltak az utcára, és azt mondták az emberek, hogy nem kérnek abból, hogy ilyen egyezmény lehetőséget adjon arra, hogy bárki betekintsen a számítógépükbe, bárki betekintsen az adataikba, bárki betekintsen a magánéletükbe.

A magyar kormány hallgat, továbbra is sunyin hallgat. Lesz-e olyan bátor a magyar kormány, tisztelt képviselőtársaim, mint az ír, lengyel, cseh és bolgár kormány? Ők nemet mertek mondani. Valamiért vannak olyan országok, akik ki mernek állni az információ- és a sajtószabadság mellett, ki mernek állni az információs önrendelkezés mellett, és nem a profitorientált szerzői jogi ipart támogatják. Valahogy, amikor itt a múltkorjában volt egy szerzői jogi módosítás, akkor felmerült az, hogy mégis itt a politikában megjelent egy új áramlat, megjelentek a kalózok, hiszen mára egyértelművé vált, hogy az információ mindenkié. Nem lehet csupán profitérdek alapján centralizálni az információkat, nem lehet a profitérdek alapján arra hivatkozni, hogy most talán valakik elveszik a vélt vagy valós profitot bizonyos cégektől, és ezért mindenki számítógépét meg kell nyitni egy bizonyos - hiszen ezt pontosan az egyezmény sem szabályozza - felügyelet számára. Kérem szépen, nemcsak én gondolom azt, hogy ez tarthatatlan, nagyon sokan ülünk szerintem a Magyar Országgyűlésben is, akik úgy gondolják, hogy ez tarthatatlan.

Ennél talán jóval dühítőbb az a kínos csend, ami a magyar kormánytól nem is hallatszik. Jómagam 2010 októberében rákérdeztem arra, amikor megszületett az ACTA-egyezmény, hogy mégis, Magyarország kívánja-e majd ratifikálni. Hogy úgy mondjam, mindannyiunk kedves hóhányó, hómunkás polgármestere, Tállai államtitkár úr felolvasott egy szöveget, amit ő se értett, de nem is volt benne semmi, így hát sok információtartalom nem veszett el. Valójában a kormánynak erről még nincs álláspontja, és én azt mondom, képviselőtársaim, hogy itt van a lehetőség, hogy nyomást gyakoroljunk a kormányon, és nemcsak itt a Házban, hanem a Házon kívül is.

Úgy tudom, hogy lesznek még tüntetések Budapest utcáin, talán vidéken is, hogy kifejthessük azt, hogy senki nem férhet hozzá csak úgy a mi információinkhoz, a mi adatainkhoz. Az biztos, hogy szabályozni kell a szerzői jogi kérdéseket valahogyan, hiszen aki megdolgozott a szellemi termékért, az jusson is hozzá, nincsen kétségem efelől, viszont azért, hogy egy multinacionális rendszerben felépített profitérdekek érvényesülni tudjanak, az információszabadságot hozzuk eléggé rossz helyzetbe, ez szerintem tarthatatlan. Bátor lesz-e annyira a magyar kormány - kérdem, miniszter úr, hátha ön szokott néha internetezni, talán -, hogy nemet merjen mondani? Most itt van a lehetőség, hogy mindannyian kiálljunk.

Ennél talán kicsit tovább is mehetnénk, továbbgondolhatnánk azt, hogy mi van mégis itt az egész információszabadság és az információs önrendelkezés mögött. Ez nem csupán arról szól, hogy itt most jaj, nem engedjük, hogy a Nagy Testvér beletekintsen az adatainkba; ez több annál. Ez több annál, mert itt lehetőség van egy újfajta társadalomszemlélet gyökérverésére, ez pedig az, hogy az önszerveződéssel az emberek bármit elérhetnek. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  356  Következő    Ülésnap adatai