Készült: 2024.09.19.01:57:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2012.02.20.), 127. felszólalás
Felszólaló Karácsony Gergely (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  127  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Asszony! A hallgatók február 15-én végre elmondták a véleményüket az önök felsőoktatási koncepciójáról, és a Hallgatói Hálózat szervezésében egy olyan tüntetést rendeztek, amit a miniszterelnök úr is legalábbis a támogatásáról biztosított, legalábbis ami azzal volt kapcsolatos, hogy a hallgatók végre elmondták a véleményüket.

Úgy látszik, eddig még a tartalmat nem sikerült meghallgatni, ők is, és mindenki más, az LMP is számtalanszor elmondta már, hogy a felsőoktatási koncepció, amit önök megvalósítanak, mélységesen igazságtalan, szakszerűtlen, és sajnos azt kell mondanom, törvénytelen is.

Önök 2008-ban népszavazást indítottak egy ennél sokkal kisebb tandíj megfizetése ellen. Most ehhez képest vannak olyan szakok, ahol a hallgatóknak 5-6 millió forintot is fizetniük kell azért, hogy diplomát szerezzenek. Ezzel önök elzárják a társadalmi felemelkedés lehetőségét a szegényebb sorsú családoknál. Szakszerűtlen is, hiszen önök a nemzetgazdasági okokra hivatkoznak, de például a közgazdaságtani képzést próbálják kiszorítani az állami hozzáférhető helyek közül, ami nyilván a nemzetgazdaság szempontjából nem tűnik racionális dolognak, és takarékoskodnának, pedig azt is pontosan lehet tudni, a diákhitel állami kamattámogatása többe fog kerülni az államnak, mint az, hogyha fenntartaná az eddigi létszámkeretet.

A legnagyobb probléma azonban az, vagy legalábbis egy újabb problémára szeretném felhívni a figyelmet, hogy az a kormányrendelet, amely meghatározza a felsőoktatási létszámkereteket, törvénytelen is. Itt van a kezemben a még hatályos 2005. évi felsőoktatási törvény, amelynek még a hatályos 53. §-a kimondja, hogy a hallgatói létszámkereteket az esedékesség évét megelőzően egy évvel, tehát minimum, mondjuk, a tavalyi évben kellett volna meghatározni, ez az egyik. Másrészt azt is tartalmazza, hogy az előző évhez képest biztosított létszámkeret növelése vagy csökkentése az adott képzési területen belül nem haladhatja meg a 10 százalékot; ennek a sokszorosát is meghaladja.

Úgyhogy azt szeretném kérdezni öntől, hogy az okosabb enged elvét követve engednek-e a hallgatók követelésének, és visszavonják-e a létszámkeretet tartalmazó rendeletet. (Taps az LMP soraiban.)

(16.00)




Felszólalások:  Előző  127  Következő    Ülésnap adatai