Készült: 2024.09.24.03:41:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2006.11.13.), 191. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Én magam is egy zárószavazás előtti módosító indítvány mellett szeretnék érvelni, ez pedig a Tállai András által benyújtott T/881/31. számú módosítás. Emellett érvelve szeretném azt is elmondani, hogy frakciónk miért nem fogja végül ezt a zárszámadást megszavazni, miért nem támogatjuk ennek az elfogadását.

Hadd idézzek mindenekelőtt Veres János pénzügyminiszter úrnak ez év október 6-án a bizalmi szavazás kapcsán elmondott beszédéből egy rövid részt, amely így hangzik: "A nyilvánosságra hozott államháztartási adatok tartalmával, hitelességével kapcsolatban egyetlen alkalommal sem merült fel kétely sem belföldön, sem külföldön." Nos, tisztelt Ház, tisztelt képviselőtársaim, nekünk más volt erről a véleményünk, nemcsak 2006, hanem 2005 kapcsán is a zárszámadási vitát illetően. Ebben a vitában mi számtalan alkalommal elmondtuk, hogy a Gyurcsány-kormány saját bevallása szerint is három olyan hibát követett el, amely valószínű, hogy több mint hiba, egyenesen bűn. Az egyik ilyen hiba volt, hogy megtévesztették és félrevezették az embereket, Magyarország polgárait 2005-ről is. Ehhez hadd idézzem Gyurcsány Ferenc őszödi beszédéből azt a részt, amely így hangzik: "Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet. Teljesen világos volt, hogy amit mondtunk, az nem igaz." Másfél-két évről beszélt a miniszterelnök, nyilvánvaló, hogy 2005-re is érvényes ez a kifejezés.

Ebben a vitában mi elmondtuk, tisztelt képviselőtársaim, hogy önök voltak azok, akik többek között megváltoztatták az államháztartási adatok nyilvánosságra hozatalának a rendjét.

(18.00)

Ezt három törvény szabályozza: az államháztartási törvény, a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény, valamint az az üvegzsebtörvény, amit önök fogadtak el. Nos, ezt módosították 2003-ban, mégpedig úgy módosították, hogy a publikációs naptár lehetőség szerint megváltozzon, azaz ritkábban és vélhetően az áprilisi választások miatt csak április után kelljen az államháztartás adatait nyilvánosságra hozni. Emellett - hadd tegyem még hozzá - a Magyar Államkincstárt mint közérdekű adatokat publikáló intézményt is korlátozták a munkájában, hiszen az adósságállományról szóló adatokat sem tették közzé megfelelő időben és megfelelő részletezettséggel 2005-ről és 2006-ról.

A második ilyen tény: bár ismerték a gazdaság valós helyzetét, mégsem tettek meg mindent annak érdekében, hogy ez a helyzet ne legyen rosszabb. Ma már tudjuk, hogy ennek mi volt az oka: a választások megnyerésének a szándéka. De hadd idézzem ide is Gyurcsány Ferenc mondatát, amely úgy szól, hogy "annyival vagyunk túl az ország lehetőségein, hogy mi azt nem tudtuk korábban elképzelni, hogy ezt az MSZP és a liberálisok közös kormányzása valaha is megteszi". Ezt szintén a miniszterelnök mondta, tisztelt hölgyeim és uraim, minden olyan figyelmeztetés ellenére, amely akár belföldön, akár külföldön megfogalmazódott. Utalok itt a 2005-ös leminősítésekre, utalok a hitelminősítők jelentéseire, amelyekben publikálták, hogy Magyarország nem közöl valós számokat, és utalok arra is, hogy az Európai Bizottság is elmarasztalta 2005-ben a magyar kormányt.

Végül, de nem utolsósorban elmondtuk a vitában, hogy önök rendszeresen meghamisították a gazdasági és költségvetési adatokat. Az előbb már utaltam arra, hogy a KSH tekintetében ezeknek az adatoknak a nyilvánosságra hozatala nem történt meg, sőt a pénzügyminiszter úr maga ismerte el, személyesen tiltotta le, hogy a Pénzügyminisztérium apparátusa nyilvánosságra hozza azokat a gazdasági prognózisokat, amelyeket egyébként kötelezően el kell készítenie a minisztérium apparátusának.

De volt egy másik tény is, amelyről beszéltünk a vitában, ez pedig a Budapest Airport Rt. értékesítésének a bevétele. Pénzügyminiszter úr többször elmondta, hogy az ebből származó 464 milliárd forintos bevétel csak és kizárólag az államadósság csökkentését fogja szolgálni. Nos, az Állami Számvevőszék jelentésében megállapította, és egy sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet arra, tisztelt miniszter úr, tisztelt Ház, hogy a 464 milliárd forintból 400 milliárd forintot költöttek el folyó kiadásokra, és csak a fennmaradó rész, 64 milliárd forint ment az államadósság csökkentésére. Mi ez, ha nem az államháztartási adatok nyílt manipulációja és meghamisítása?

Ezek alapján kérem önöket, tisztelt Ház, hogy támogassák ezt a módosító indítványt, mert ez legalább megpróbálja az Országgyűlést mentesíteni az alól, hogy azt a felelősséget, azt az adathamisítást, amit a kormány elkövetett, magára vállalja. Ennek a módosító javaslatnak a támogatásával az Országgyűlés legalább eleget tesz annak, hogy a tényeket megpróbálja tisztázni.

Köszönöm, elnök úr. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai