Készült: 2024.09.23.10:01:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Oláh Lajos (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. OLÁH LAJOS (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Hazánkban mintegy másfél millió ember szenved parlagfűallergiában, a fő kórokozó maga a növény, ez a legelterjedtebb gyom, nagyon sok virágport termel, és igen hosszú ideig virágzik, érthető hát, hogy a legtöbb szénanáthás megbetegedést éppen ennek a pollenje idézi elő. A nemrégiben lezárult idei parlagfűszezon okán szeretném emlékeztetni a tisztelt Házat, hogy eddig csaknem 150 alkalommal próbáltam a kormányzat figyelmét felhívni erre a problémára, javaslatokat tenni az enyhítésére  sajnos kevés sikerrel. A kormány szavakban mindig készséggel felvette a harcot ez ellen a növény ellen, ám konkrétan csak nagyon kevés érdemi intézkedésről tudott beszámolni, a ráolvasás elől pedig a parlagfű nem hátrál meg. A parlagfű-allergiás megbetegedések szempontjából igen fontos a levegő egy köbméterében megtalálható pollenrészecskék száma, ez az elmúlt három évben csúcsidőszakban minimum 400-500 volt, ami a sokéves átlag mintegy másfélszerese, gyakran előfordul a 800 és 1000 közötti érték is. Válasz nélkül maradt viszont az a többször feltett kérésem, hogy mennyire tervezi ezt a kormány csökkenteni az elkövetkezendő egy-két éven belül. Akcióterv van a parlagfű elleni védekezésre, de kitűzött cél nincs, így ezt számonkérni sem lehet.

Érdeklődésemre kiderült, hogy a közutak és vasutak melletti területeken idén másfél milliárd forintot irányoztak elő parlagfű-mentesítésre, amiből háromszori kaszálást terveztek. Egy hektár kaszálása  nagyon jutányos áron  nagyjából 60 ezer forint, vagyis a jelzett összeg nevetségesen kevés, és önök még csak a saját portájukon se tudják eltakarítani a parlagfüvet. A 2015 és ’17 közötti három évben hektáronként átlagosan 25 ezer forint bírságot szabtak ki külterületi, parlagfűvel fertőzött földterületek miatt a tulajdonosoknak, tehát ez alapján jobban megéri kifizetni a bírságot, mint lekaszálni a füvet.

(13.40)

Az is kiderült, hogy ebben az időszakban csak 2-3 ezer földdarabot találtak fertőzöttnek, ami érthető, hiszen tavaly a kormányhivatalok mindössze 5 ezer parlagfű-ellenőrzést bonyolítottak le, és a kormányhivataloknak semmilyen kapacitásuk nincs ahhoz, hogy ellássák ezt a feladatot, pedig ilyen eredményesség mellett az ellenőrzések számát nagyságrendekkel kellene növelni. Sürgettem, hogy a parlagfűvel szennyezett földek után ne kapjanak az agrárvállalkozók EU-s támogatást. A válasz az volt, hogy most sem kapnak, de azt nem tudták megmondani, hogy mennyi támogatást vontak meg emiatt. Javasoltam, hogy a védekezésbe uniós forrásokat is próbáljunk bevonni. Kezdeményeztem a környező országokkal való szorosabb együttműködést, minthogy a szél és az általa hordozott pollenrészecskék nem tisztelik az országhatárokat. Közvetítettem a civil szervezetek javaslatait a minisztériumoknak, azt azonban, hogy a kormány hogyan viszonyul a civil szervezetekhez, mindannyian láthattuk. Megnyugtatónak szánt válaszokat, üres ígéreteket minden esetben kaptam, mást nem. Javasoltam, hogy ha már van kerékpározásért felelős kormánybiztos, akkor a parlagfű elleni küzdelmet is egy kormánybiztosra bízzák, hisz számtalan olyan tárcát érint, amit össze kellene hangolni. Önök nem voltak képesek megmondani, egy becsült számot sem tudtak küldeni nekem, hogy mekkora kár érheti évente a nemzetgazdaságot a parlagfűből kifolyólag.

A parlagfű a táppénzes napokkal, az idegenforgalom csökkenésével, a mezőgazdasági károkkal jelentős gazdasági hátrányt okoz az országnak; ez tízmilliárdokban mérhető. Évente honfitársaink ötödrészét rendszeresen megkínozza, a kormánytól azonban szavaknál és látszatintézkedéseknél többre nem telik. Ma sok milliárd forintot költenek az állampolgárok gyógyszerekre. Az egészségügyi ellátás nem is bírja el a nyomást a szezonban, és sajnos sok embernek kizárólag az öngyógyítás marad, aminek a következményeiről az orvosok sokat tudnának mondani.

Ha a kormánynak fontos az a másfél millió ember, akkor ideje végre lépni. Ez a helyzet, amit ma tapasztalunk, a klímaváltozással csak jelentősen fokozódni fog. A szezon korábban elkezdődik, ellenben legalább tovább tart. Önök azzal kezdték a parlagfű elleni küzdelmet, hogy a magyar adófizetők által összeadott 1 százalékot elköltötték terepjárókra, laptopokra. Az a kérésem, hogy ne így folytassák, hanem végre tegyenek valamit azokért az emberekért, akik minden évben elszenvedik ezt a betegséget, akiket önök az út szélén hagytak. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai