Készült: 2024.09.19.05:15:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2011.04.26.),  51-59. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:32


Felszólalások:   45-50   51-59   59-65      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Karácsony Gergely, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a közigazgatási és igazságügyi miniszterhez: "Kíván-e tenni valamit a kormány az off-shore lovagok ellen, vagy megint csak egy fideszes porhintéssel van dolgunk?" címmel. A képviselő urat illeti a szó.

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az új alaptörvény társadalmi vitája helyett végzett levelező tagozatos nemzeti konzultációban a kormány többek között arról kérdezte az állampolgárokat, hogy egyetértenek-e azzal, hogy az új alaptörvény szerint kizárólag átlátható gazdasági hátterű társaságok számára legyen nyitva az állami forrásokhoz való hozzájutás. Nyilvánvaló, hogy a válaszadók úgy értelmezték a kérdést, hogy az off-shore cégeket tartsa távol az új alaptörvény az állami pénzektől.

Azután a miniszterelnök úr itt a parlamentben be is jelentette, hogy a válaszok majd' mindegyike be fog kerülni az új alaptörvénybe. Sajnos, nem egészen így történt, mert az új alaptörvény a következőképpen rendelkezik erről a kérdésről: a központi költségvetésből csak olyan szervezet részére teljesíthető kifizetés, amelynek tulajdonosi szerkezete átlátható. Magyarán, az állami vállalatoknál vagy az önkormányzatoknál továbbra is lehetne off-shore-ozni eszerint, és továbbra is kérdés, hogy egyáltalán jelent-e bármilyen védelmet az off-shore cégek pénzlenyúlása ellen az átlátható tulajdonosi szerkezet megkövetelése, hiszen könnyen lehetne azt mondani, hogy ezeknek a cégeknek is átlátható a tulajdonosi szerkezete, csak éppen Cipruson vannak bejegyezve. Sajnos úgy tűnik, ebben a témában is egy tipikus fideszes porhintéssel van dolgunk.

A Fidesz ellenzékben kikelt az állami pénzek körül legyeskedő off-shore cégek ellen, hatalomra kerülve aztán folytatta az elődei gyakorlatát, csak egy kis szómágiával igyekezett erről elterelni a figyelmet. Hadd említsek néhány példát, néhány konkrét esetet! Nemrég itt a parlamentben is szóvá tettük, hogy a Magyar Posta pályázat nélkül adott 1,8 milliárd forintos megbízást egy ciprusi off-shore tulajdonban lévő cégnek. A cég székhelye igencsak ismerős lehet a Fidesz politikusainak, hiszen - láss csodát - éppen oda van bejegyezve, ahova azok a Bajnai Gordonhoz vagy Kóka Jánoshoz kötődő cégek, amelyeket a Fidesz ellenzékből annyit támadott. De off-shore résztulajdonban van az a cég, amely diagnosztikai munkát végez a debreceni kórházban, vagy egy néhány nappal ezelőtti hír, hogy az egyik budapesti kerületben, a XI. kerületben a kerület számára igencsak előnytelen médiafelületi értékesítési szerződést is egy off-shore cég kapott. Az LMP az elmúlt egy évben tucatnyi olyan törvénymódosítást nyújtott be, amely kiszorította volna az off-shore cégeket az állami pénzek környékéről, önök eddig egyiket sem támogatták.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kérdésem az, hogy mit gondol, az alkotmányba bekerült új passzus jelent-e bármilyen védelmet az off-shore cégek megjelenése ellen, vagy pedig ez csak egy egyszerű szómágia. A másik, talán ennél is konkrétabb, hogy a kormány tervez-e bármilyen konkrét lépést annak érdekében, hogy a külföldön adózó és ismeretlen tulajdonosok tulajdonában lévő off-shore cégek semmilyen formában ne juthassanak hozzá az adófizetők pénzéhez, sem a központi költségvetésből, sem az állami vállalatokon, sem önkormányzatokon keresztül.

Várom a válaszát. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Rétvári Bence államtitkár urat illeti a szó válaszadásra.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Először is, nagyon örülök, hogy az LMP is elkezdi olvasni az alkotmányt, és abból immár idéz itt a parlamentben is - kár, hogy ezt nem pár hónappal ezelőtt tették meg, mert akkor egy sokkal izgalmasabb alkotmányos vitát folytathattunk volna le itt a parlamentben.

Valóban, a jelenlegi kormány az előzővel ellentétben elkötelezett az off-shore stop bevezetésével kapcsolatban. Amikor off-shore cégből menekítik egy-egy vállalatnak a jövedelmét, akkor ezzel a magyar adózás alól vonnak el pénzeket, amelyeket az állam újraosztana, illetőleg azoknak a vállalkozásoknak jelent ez versenyhátrányt, amelyek tisztességesen adóznak a magyar szabályok szerint, míg másoknak, akik külföldre viszik a pénzüket, nem kell adózniuk. Ahogy ön is említette, a nemzeti konzultációban egyértelművé vált, hogy az emberek támogatják a kormánynak ezt a célkitűzését, ezért került be az alkotmányba ez a passzus.

Arra vonatkozóan, hogy önök most itt ezt a kérdést előhozzák, azt tudom mondani, hogy ennek a helye itt lett volna a parlamentben, csak három héttel, négy héttel vagy öt héttel ezelőtt - erről szólt az alkotmány általános és részletes vitája. Pontosan ilyen felvetéseket kellene volna itt megfogalmazni, nem futni a szekér után, hanem akkor, amikor itt volt az ideje annak, hogy ezeket az érveket bedobják, amikor itt volt annak a Házszabályban rögzített határideje, hogy módosító indítványokat kell benyújtani - ha önök ezt elégtelennek találták volna, akkor be kellett volna nyújtani ezeket a módosítókat, itt kellett volna lenni a parlamentben, és nem utólag kellett volna olvasgatni szemelvényekből az alkotmányt. Hiszen ha nem csak szemelvényeket olvasna a képviselő úr, az ön 39. cikk kapcsán feltett kérdésére a 38. cikk (1) bekezdése első mondatában és a (4) bekezdésben található a válasz.

Így szól a 38. cikk (1) bekezdése: az állam és a helyi önkormányzatok tulajdona a nemzeti vagyon. Ezzel meghatározza az alaptörvény a nemzeti vagyon körét, és a (4) bekezdésben pedig azt mondja: "Nemzeti vagyon átruházására vagy hasznosítására vonatkozó szerződés csak olyan szervezettel köthető, amelynek tulajdonosi szerkezete, felépítése, valamint az átruházott vagy hasznosításra átengedett nemzeti vagyon kezelésére vonatkozó tevékenysége átlátható." Tehát az a kör, amit ön kérdez, hogy további körben is alkalmazható ez az off-shore stop, egyértelmű, hogy igen, az alaptörvény rögzíti ezt, ehhez mérten kell akár a sarkalatos, akár a sima többséggel elfogadandó törvényeket meghozni. Ha az LMP itt lett volna, akkor tudta volna ezt a javaslatot támogatni, de nem volt itt, és nem támogatta azt, hogy ez az alkotmányba bekerüljön ez a teljes védelem.

Ugyanakkor engedje meg, hogy én is föltegyek önnek egy kérdést. Ha ön már itt előhozta az off-shore cégek világát, az elmúlt napokban egyértelmű vált, hogy Richard Field az önök számára támogatást nyújtott a kampányban. Na most, ez az úriember egy Mezőholding nevű kft.-nek volt korábban a tulajdonosa és ügyvezetője, aminek egy German Car LLC nevű, Delaware államban bejegyzett másik tulajdonosa volt. Ez egy limited liability company műfajban bejegyzett szervezet Amerikában, kifejezetten külföldön tevékenykedő cégekre használják, az USA-ban nem végeznek üzleti tevékenységet, ezért Amerikában 0 százalékos adókulcs alá esnek, a tulajdonosi hátterük nem nyilvános, és a székhelyük az Egyesült Államokban lényegében egy postafiók. Ugyanennek az úriembernek korábban egy cége, az Amerikai Ház Kft. egy Manor Hungary nevű kft.-nek szintén tulajdonosa volt, amit 2006-ban az Amerikai Ház Kft. helyett egy American House LLC váltott a tulajdonosok között, és 2006 óta off-shore-izálták. Beszédes a név, Richard Field egy RF Kft.-nek szintén a tulajdonosa volt korábban, 2006-tól egy delaware-i off-shore lett szintén a tulajdonos, és még folytathatnám: Fialla Autócentrum Kft., bár 2008-ban megszűnt, ugyanígy Richard Field ügyvezetése mellett, off-shore cégek voltak a tulajdonosai.

Az LMP számon kéri az off-shore cégek számontartását, de miért fogad el adományokat olyan cégtől, olyan embertől, akinek off-shore cégei vannak, aki off-shore-ozik? Kérem a képviselő urat, hogy tegye egyértelművé számunkra. Nekem ezekből a cégnyilvántartási adatokból úgy tűnik, mintha az LMP off-shore-ozó vállalkozóktól fogadna el a kampányához támogatást. Kérem, nyugtasson meg itt minket, van egy perce rá a viszonválaszban (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a parlament nyilvánossága előtt: fogadott el off-shore tulajdonostól az LMP pénzt vagy sem?

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a választ.

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Államtitkár úr, a múlt héten megtudtam, hogy ön Fluor Tomi-rajongó, ami egy kicsit meglepő egy kereszténydemokrata képviselőtől, hiszen egy igen frivol rapperről van szó, de én is hadd idézzek tőle: ez a válasz nagyon off volt, tehát nem tudom elfogadni. (Dr. Rétvári Bence: Off-shore!) Azért nem tudom elfogadni egyrészt, mert azt, hogy Richard Field támogatta az LMP kampányát, onnan tudja ön, hogy mi ezt nyilvánosságra hoztuk; azt, hogy az önök kampányát milyen off-shore cégek támogatták, nem tudjuk. (Taps az LMP soraiban.)

Szeretném felhívni az ön figyelmét a Hírszerző egyik írására tavaly májusban, ami végigveszi azt, hogy az ön közigazgatási államtitkára hány off-shore céget képviselt a kormányváltás előtt. Nagyon hosszú a lista, és ezek egyébként számos Fidesz-politikussal összeköthetőek. Vagy szeretném felhívni az ön figyelmét arra, hogy egy néhány nappal ezelőtti közbeszerzési pályázatot megtámadtak, és ennek a közbeszerzési pályázatnak a nyertese egy Bell and Partners nevű cég, ami annak az off-shore cégnek az utolsó ismert tulajdonosa, aki ezt a bizonyos XI. kerületi off-shore médiatendert megnyerte.

(14.40)

Tehát azt gondolom, hogy ha off-shore-ozásról van szó (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), akkor önöknek inkább cselekedniük kellene, például támogatniuk kellene Schiffer András képviselőtársam javaslatának a tárgysorozatba-vételét.

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt az ideje.

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Egyébként az LMP tizenkétszer nyújtott be olyan törvénymódosítást, amely az off-shore cégek... (Kikapcsolják a mikrofonját. - Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Tehát ha jól értettem, a képviselő úr nem fogadta el a választ. (Derültség.)

Kérdezem a tisztelt Házat, hogy elfogadja-e. (Szavazás.)

A Ház 187 igen szavazattal, 53 nem szavazat ellenében, 27 tartózkodás mellett a választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Varga László, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Matolcsy György és az angol nyelv - avagy bérbefagyasztás a közszférában" címmel. A képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   45-50   51-59   59-65      Ülésnap adatai