Készült: 2024.05.16.09:25:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2019.10.21.), 154. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Az ENSZ Közgyűlése 1992-ben október 17-ét a szegénység elleni küzdelem világnapjává nyilvánította, és arra kérte a tagállamokat, hogy ezen a napon számoljanak be a szegénység elleni küzdelemmel kapcsolatos konkrét tevékenységekről. Kerestem, hogy a Fidesz és a KDNP vajon milyen konkrét tevékenységekről tudott beszámolni  hát, szomorúan jelentem, hogy semmiről. A Fidesznek ez egy olcsó közleményt sem ért meg; a KDNP ugyan kiadott valamit, de azt a saját honlapjukon nem találtam.

Október 17-én azt posztolták, hogy mi az, amit a Fidesz mondott; ennek az elemzését másra bíznám. Viszont magyar társadalomkutatók elkészítettek egy jelentést „Civil jelentés a gyerekesélyekről, 2014-2017” címmel, aminek a konklúziója gyakorlatilag annyi, hogy önök lemondtak a társadalom alsó feléről.

Egyszerűen olyan társadalompolitikát folytatnak, ami nemhogy a szegények felemelkedését nem segíti, de minél mélyebbre taszítja őket a nyomorban. Nem hozott az alsó harmad, az alsó negyed vagy az alsó fél Magyarország számára változást az életkörülményekben a közfoglalkoztatási bér minimális emelése, hiszen közben elszabadultak az árak, nem emelték az öregségi nyugdíjminimumot, nem emelték a családi pótlékot, nem emelték a gyest, nem emelték az álláskeresési járadékot, sőt ez utóbbit gyakorlatilag fel is számolták.

A mélyszegénységben élők száma 3 százalékkal nőtt, és különösen az ezekben a családokban élő gyermekek száma nőtt. Két évvel ezelőtt 125 ezer magyar gyerek élt mélyszegénységben. A nagy nehézségek árán megélni képes gyerekes háztartások aránya 18,5 százalék volt, ez az uniós átlag duplája, a nagyon rossz lakáskörülmények között élő gyerekek aránya 19,7-ről 27,3 százalékra ugrott, az uniós átlag ebben 6 százalék, a társadalom legszegényebb 30 százalékánál nevelkedik eközben a gyermekek több mint fele, akikről önök lemondanak, és 125 ezer gyerek él olyan háztartásban, ahol esély sem volt a munkavállalásra, önök pedig ezeket a háztartásokat egyszerűen hagyják éhen halni. 32 ezer forint alatti az egy főre jutó nettó jövedelem.

Ezek után kérem a miniszter urat, hogy válaszoljon a következő kérdésekre: tervezik-e a közmunkarendszer átalakítását és a közmunkabér minimálbérig való emelését; mikor emelik meg végre az álláskeresési járadékot és tolják ki ennek a jogosultsági idejét; mikor emelik a gyest, a családi pótlékot és a többi univerzális, mindenkihez eljutó támogatást; és milyen javaslatai vannak a kormánynak a továbbra is problémaként megjelenő gyermekéhezés felszámolására? Konkrétan, ahogy Szabó Timea, a Párbeszéd frakcióvezetője javasolta: kiterjesztik-e az ingyenes gyermekétkeztetést a hétvégére és a szünidei napokra? Várom a válaszát. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai