Készült: 2024.05.11.04:09:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2017.06.12.), 117. felszólalás
Felszólaló Dr. Hörcsik Richárd (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:51


Felszólalások:  Előző  117  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HÖRCSIK RICHÁRD (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! 682 évvel ezelőtt, 1335-ben Visegrádon találkozott Károly Róbert magyar, Luxemburgi János cseh és Nagy Károly lengyel király, aminek eredményeképpen megszűnt a csehek és a lengyelek közötti ellenségeskedés, a három fél között pedig egy rendkívül szoros gazdasági és politikai együttműködés jött létre az egyre fokozódó német és osztrák nyomás ellensúlyozására is. Ezt az együttműködést hat évszázad múltán, Antall József kezdeményezésére ’91. február 15‑én újították fel a felek.

A négytagúvá bővült együttműködésnek voltak csúcspontja, de voltak mélypontjai is. A V4-es márka azonban manapság már egy olyan elismert védjeggyé vált az Unióban, amely a közép-európai tagállamok összefogásának szimbóluma, és amit kénytelenek az Unió vezetői is elismerni, hiszen az Európai Unió kormányszintű szerveiben, a döntéshozatali folyamatok során dicséretes együttműködés figyelhető meg a négy ország között például a schengeni határok védelmében. Ezért célszerű a visegrádi négyek kooperációjának a további mélyítése. 2014-ben a V4 magyar elnöksége javaslatára egy memorandumot fogadtak el a felek az együttműködés parlamenti dimenziójának a kiszélesítésére, a szlovák, majd pedig a lengyel elnökség ’14-ben és ’15-ben kiemelten kezelte ezt a kérdést, kormányfői szinten pedig felmerült például a közös tévécsatorna létrehozása mint a kulturális együttműködés egyik fontos eleme.

Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország 2017 júliusától veszi át az elnökséget. A kormány előtt álló kihívások egyike, hogy az együttműködésben részt vevő felek érdekeit minél inkább összehangolja, például abban a harcban, ami a holnap Európájáért bontakozott ki, s ahol már megjelentek a törésvonalak, mint például a brüsszeli központosítás kontra nemzetállamok Európája vagy éppen a migránsok kötelező betelepítése ügyében. Hiszen egy történelmi sorsot osztunk Csehországgal, Lengyelországgal és Szlovákiával, tehát fontos megmutatnunk, hogy nemcsak a nyugati uniós tagállamok között van létjogosultsága a komoly regionális érdekegyeztetésnek, mint például a Benelux-országok között, hanem itt, nekünk is Közép-Európában. Ezért kérdezem az államtitkár urat, milyen reális perspektívái és esélyei lehetnek a visegrádi együttműködésnek. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Semmilyen!) Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  117  Következő    Ülésnap adatai