Készült: 2024.04.29.06:57:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2009.05.11.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Asszony! Minden intézkedés, minden döntés, a jogszabályi környezet bármilyen változtatása kapcsán természetesen fel lehet vetni olyan példákat, sőt olyan emberi problémákat, amelyek az adott döntés által hátrányos intézkedésekről és hátrányos érintettekről szólnak. Képviselő asszony példája is ilyen. Egyetértek azzal, hogy az általános forgalmi adó emelése sokak számára komoly gondot jelent, de azt is látni kell, hogy ha az adórendszer változik, adóátrendezést hajtunk végre, akkor abban vannak kedvező és kedvezőtlen elemek egyaránt.

Ami az áfaemelést illeti: nem lehet olyan törvényt bevezetni, olyan törvényt hatályba léptetni, amely nem egyszerre változtatja meg az egyes termékek áfakulcsát, hanem azt mondja, hogy a lakásét egy kicsit később vagy még később, vagy fiatalokra ez nem vonatkozik. Ez az adórendszertől idegen.

Egyébként nyilván - ugye, egy fiatal házaspár írt képviselő asszonynak - azért annyiban megnyugtathatja ön is a tisztelt levélírókat, hogy a személyi jövedelemadójuk, ha erről így dönt ma délután az Országgyűlés, már január 1-jétől visszamenően csökkenni fog, tehát ebben kedvezményhez jutnak, és jövő évtől még jelentősebb személyi jövedelemadó-csökkentésre van kilátás. Vagyis olyan adóátrendezést hajtunk végre, amelyben a munkához tapadó adók csökkenni fognak, ez a foglalkoztatottságot kedvezőbbé teszi.

De nyilvánvaló, hogy képviselő asszony is tudja, hogy a világgazdaság kényszere az, ami miatt a kormány az áfa megemelésére javaslatot tett. Ha ezt az adónemet nem emelnénk meg, ahogy az előbb említettem, egyrészt nem tudnánk csökkenteni a személyi jövedelemadót, másrészt pedig figyelembe kell venni azt is, hogy az egyensúly - amely, azt gondolom, hogy Magyarország számára nagyon fontos -, az államháztartás egyensúlya akkor felborulhatna.

(14.20)

Egy ilyen válság közepette ezerszer fontosabbak lettek azok a gazdasági folyamatok, amelyeket figyelembe kell venni, többek között az egyik legfontosabb dolog a munkahelyek megtartása, és gondolom, ebben képviselő asszony is egyetért velem. Ilyen módon tehát azt gondolom, hogy teljesen érthető a levelező aggodalma, de azt azért szeretném megjegyezni, hogy a képviselő asszony felvetésével nem értek egyet, hiszen az alapvető gazdasági összefüggésekre önnek is figyelemmel kell lenni.

Tisztelt Képviselő Asszony! Szeretném jelezni külön is (Zaj. - Az elnök csenget.), hogy a nemzetközi válság teszi próbára mindannyiunk tűrőképességét, mindannyiunk felkészültségét, az önét is, az enyémet is, valamennyiünkét és a lakosságot. Ha úgy tetszik, tehát a válság teszi próbára a magyar kormány és a magyar törvényhozás politikai és társadalmi felelősségét. Éppen a válság teszteli, hogy meg tudjuk-e hozni azokat az esetenként fájó és népszerűtlen intézkedéseket is, amelyekkel a válság hazai hatásait mérsékelni lehet. Vagyis időben és megfelelő intézkedéseket kell hozni a válság hatásainak kiküszöbölésére.

Az ország lakossága megértéssel fogadja ezt, hogy nem nézhetjük tétlenül a válaszlépések nélküli rombolást. Az ellenintézkedéseknek sajnos vannak fájdalmas, a vállalkozásokra és a lakosságra is többletterhet rakó elemei. Vagyis a kormány nyugodt szívvel vállalja Széchenyi Istvánnak az ön által is említett gondolatát: annyi nyomorúságot próbálunk meg eltávolítani felebarátainktól, amennyit csak lehet. Most a válság közepette sajnos csak ennyit lehet.

Igen tisztelt Képviselő Asszony! Azt gondolom, hogy ezt a választ el kell fogadnia. Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai