Készült: 2024.04.28.10:30:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2003.09.16.), 2. felszólalás
Felszólaló Karsai Péter (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Szeptember 7-én városomban, Jánoshalmán az 1. számú körzetben időközi választás zajlott. A hat jelölt közül első helyen az MSZP-SZDSZ jelöltje végzett 109 szavazattal, a második 97 szavazattal a Fidesz-MDF jelöltje lett, a többiek ennél lényegesebb kevesebb vokssal szerepeltek.

A választás napján 16 óra 45 perckor Kolompárné Jakab Piroska panasszal élt a helyi választási bizottságnál, amelyben előadta, hogy K. László, a helyi kisebbségi önkormányzat elnöke és önkormányzati képviselő megsértette a választási szabályokat, mert a választás napján a délelőtti órákban házról házra járt azért, hogy menjenek vele szavazni az MSZP-SZDSZ jelöltjére (Megszólal egy mobiltelefon az ülésteremben.), mert ellenkező esetben nem kapnak segélyt, és még a közmunkát is megvonatja tőlük. Ezt a tényt aztán további, a körzetben lakó 11 érintett személy is írásban megerősítette.

A helyi választási bizottság csak kampánycsend megsértésének ítélte az eseményt, ezért a panaszosok a döntés ellen kifogással éltek a megyei választási bizottságnál, amelyik a kifogást elutasította. Ezt követően a megyei bírósághoz is fellebbeztek, amely szintén elutasította a panaszt, így semmiféle akadálya nem volt annak, hogy az MSZP-SZDSZ-es jelölt a csütörtöki, szeptember 11-i rendkívüli képviselő-testületi ülésen sebtében letegye az esküt. Így tehát akár gratulálhatnánk is a győztes MSZP-SZDSZ-es képviselőnek, hiszen a panaszt megvizsgálták, azt kampánycsendsértésnek minősítve részben el is fogadták, de mivel ez érdemben nem befolyásolta a választás végeredményét - ahogy ezt a választási bizottság határozatában olvashatjuk -, semmi akadályát nem látták a szavazás folytatásának, majd a jogi procedúra után az eredmény kihirdetésének.

E logika mentén valaki most akár azt is állíthatná, hogy az a bizonyos kékcédulás választási csalás, amit a kommunisták követtek el 1947-ben, tulajdonképpen csak kampánycsendsértés volt, hiszen ők sem tettek egyebet, mint hogy beszállították a szavazókat, mint ahogy ezt K. László tette kicsiben Jánoshalmán.

Mi most aztán merenghetünk azon és találgathatjuk, hogyan téveszthette össze először a helyi választási bizottság, majd a megyei választási bizottság és végül a megyei bíróság a kampánycsend megsértésének tényállását a Btk. XV. fejezete 211. §-ával, amely e) pontjában tételesen felsorolja, hogy a választás, a népszavazás és a népi kezdeményezés rendje elleni bűncselekményt követ el az, aki az arra jogosultat a választásban, illetőleg a népszavazásban akadályoz, vagy erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel, illetőleg anyagi juttatással befolyásolni törekszik.

Még tiszta szerencse, hogy a rendőrségen nem választási szakértők dolgoznak, ugyanis a Bács-Kiskun Megyei Rendőrkapitányság ez ügyben nyomozást folytat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Számomra ennek az ügynek a tanulsága egyrészről rémisztő, másfelől felemelő. Azért rémisztő, mert még egy ilyen viszonylag kis jelentőségű ügyben, hogy egy településen ki lesz a tizenkilencedik képviselő, sem lehet elvárni a politikai ellenfelektől, jelesül az MSZP-SZDSZ-párostól, hogy tisztességesen versenyezzen. A nyilvánvaló választási csalás mellett az SZDSZ-es polgármester is épp szombaton, kampánycsendben érzett késztetést arra, hogy a körzet cigány lakosait felkeresse, és ott jelöltjüket ajánlgassa. Pedig ő pár hónapja arra esküdött fel, hogy a törvényeket betartja és betartatja.

Ugyanakkor felemelő és tiszteletre méltó az a bátorság és kiállás, amelyet az ügy panaszosai tanúsítanak. Kolompárné Jakab Piroska és 11 társa fel merte vállalni, hogy félelmüket és kiszolgáltatottságukat legyűrve, el merjék mondani országnak, világnak: kikérik maguknak, hogy bárkik fenyegetéssel, ígérgetéssel kicsikarják voksukat olyan jelöltre, akiket ők nem akarnak.

Végezetül hadd ajánljam mindannyiunk figyelmébe, és most különösen a magyar szocialisták és a szabad demokraták figyelmébe régi-régi közmondásunkat: a most ebül szerzett jószág majd ebül vész el.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai