Készült: 2024.05.16.14:53:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2003.09.16.), 158. felszólalás
Felszólaló Dr. Gógl Árpád (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:05


Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez az a téma, ami már elég hosszú ideje napirenden van, vagy nyitottan, vagy vitatottan, vagy mint most, egy nagyon pontos előterjesztéssel. A rendszerváltás után a kamara mint fogalom, csodának tűnt, és alakultak a kamarák okkal, ok nélkül. Az egyesületek és más mozgalmak, felvéve a kamara nevet, azt vélték, hogy ezzel megszerezhetik mindazokat a jogosítványokat, amik ehhez a névhez, fogalomhoz tartoznak.

Magam akkortájt, mivel az egyesületi kamara hivatásrendi köztestületté alakuló, tényleges kamarává alakulásakor az első elnöke lehettem a Magyar Orvosi Kamarának, megkíséreltem utánanézni, miért is van az, hogy a magyar jogrendben a XIX. század végétől kezdődött a küzdelem a hivatásrendi orvosi kamaráért, és csak a harmincas évek második felében alakult meg Magyarországon az orvosi kamara.

Utánanéztünk annak is, hogy Európa két nagy jogrendszere, a francia és a német jogrendszer miért is jelenített meg egy olyan testületet, amelyet felruházott saját körében a szabályalkotással, és kitüntetett szerepet adott a róla szóló szabályok, törvények megfogalmazásához; ahol kétkamarás parlament volt, ott az egyik szereplője volt az egyik kamarának, a felsőháznak. Mi volt az oka annak, hogy olyan kis számú területen jött létre hivatásrendi köztestületi kamara?

Ez visszavihető a francia forradalom után kialakuló jogrendhez, mivel az új rend nem tudott mit kezdeni az egyházzal mint hivatásrenddel, és az egyházi hivatásrendet tekintette az első olyan csoportnak, amely elkülönült, önálló, saját belső szabálya szerint élt. Aztán döntően azok a területek, amelyek a klasszikus hét szabad művészethez tartoztak, tehát valahol - egy XXI. századi mondattal - nem paraméteres adatokra épülő döntések birtokosai, morális és nehezen mérhető, mérőszámokkal nehezen leírható elemek keverednek a döntési, mérlegelési rendszerükbe. Ez az oka annak, hogy hivatásonként jön létre kamara, és nem a hivatásgyakorlók szintjén, döntési, részvételi szintjén.

Ez az oka annak, hogy a magunk részéről az a véleményünk, hogy a valóban hagyományos elnevezésben a magyar nyelvben az orvosi kamarát használjuk, holott talán helyesebb volna egészségügyi kamaráról beszélni, és az egészségügyi kamarában - mivel a szabályok alkotása, a szabályok kötelező érvénye, az önálló döntést befolyásoló szabályok érvényesülése csak önálló döntési személyekre terjed ki - a fejlődés odáig jutott, hogy meg kell jeleníteni azokat is, akik vegyészek, mérnökök és olyan szakdolgozók, akik a képzettségüknél fogva önálló mérlegeléssel és döntéssel bírnak a gyógyítás egy lényeges elemében, meg kell hogy jelenjenek kamarai jogosítvánnyal.

 

(17.30)

 

Ezért a magunk részéről nem az önálló kamarát támogatjuk, hanem megnyitni javasoljuk a Magyar Orvosi Kamaráról szóló törvényt, megnyitni javasoljuk a magyar gyógyszerészekről szóló törvényt, mert nemcsak a betegellátás közvetlen szintjén vannak szakdolgozók, hanem a gyógyszerészet területén is, és tagozati szinten úgy, ahogy a Magyar Orvosi Kamarában van fogorvosi tagozat, meg kell jeleníteni azt a jól körülhatárolt csoportot, amely tagozatként az egészségügyi vagy orvos-egészségügyi kamarának egy tagozataként megjelenhet.

Azt gondolom, hogy az önálló kamara mint szakdolgozói kamara sem jogelveiben, sem gyakorlati kivitelezésében nem vihető keresztül, de ez lehet, hogy csak az én szkepszisem. Hogy ez mennyire így van, az európai jogrendben egyetlen kamara létezik, és ha most nem kárhoztattam volna el egy jelzős szerkezetért Kárpáti Zsuzsát, akkor tennék hozzá néhány jelzőt, de szeretném jelezni, hogy Szlovákiában működik egy ilyen kamara, és a jelzőim arra utalnának, hogy milyen történelmi hagyományú, milyen hosszú történelmi hagyományú országról van szó, és hogy a belső jogrend mindennapos gyakorlatában mennyire közelíti a világot.

Fontolják meg az előterjesztők, mert azt hiszem, hogy ez megoldás, sőt Európának példaadó megoldás lehetne, hogy ha megjelenik egy olyan új csoport, amely kimeríti a tényleges kamarai lehetőséget, hogy hogyan lehet azt beépíteni egy jogrendbe. Ez lenne a javaslatunk.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai