Készült: 2024.09.21.23:30:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (1999.06.01.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Homoki János (FKGP)
Beosztás honvédelmi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HOMOKI JÁNOS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Honvédség Központi Honvéd Kórház rekonstrukció-fejlesztési célját a Minisztertanács honvédelmi bizottsága a 3/361/1985.(VI.6.) határozatával, a beruházás javaslatát a 10370/1986.(VI.5.) határozatával hagyta jóvá. A rekonstrukció költségét 7,68 milliárd forintban határozta meg 1994. évi befejezéssel. A költségvetési előirányzat emelésére 1988-ban az áfa bevezetése miatt került sor, amikor is az engedélyokiratban a fejlesztés prognosztizált költségkihatását 9,7 milliárd forintra módosították. A rekonstrukció 1991 végéig a tervek szerint folyt, de az állami költségvetés ezt követően nem tudta fedezni a rekonstrukció folytatásának költségeit.

1993 márciusában a kormány foglalkozott a beruházással. Elfogadta az MH Központi Honvéd Kórház helyzetéről szóló jelentést, döntött arról, hogy a beruházást a központi költségvetés terhére nem kívánja folytatni, és a 3091/1993.(III.4.) számú határozatával elrendelte a kórház privatizációját előkészítő megvalósíthatósági tanulmány és üzleti terv kidolgozását. A megvalósíthatósági tanulmány és üzleti terv elfogadása alapján a 2424/1995.(XII.28.) számú kormányhatározat intézkedett a Központi Honvéd Kórház rekonstrukciós beruházás tagsági alapon történő befejezéséről, illetve üzemeltetéséről. A tanulmánytervben rögzített orvos szakmai koncepció létrejöttét a népjóléti tárca nem támogatta, és ezt a beruházást Budapest Főváros Önkormányzata is ellenezte.

A honvédelmi tárca részéről felkért Hilt Care Management International - HCMI - által vezetett angol konzorcium a privatizálás előkészítését, célkitűzéseit nem tudta realizálni. A rekonstrukciós beruházás 1994-ben gyakorlatilag leállt. Jelenleg állagmegóvásra, őrzésvédelemre a tárca országgyűlési jóváhagyással mintegy 100 millió forintot használ fel évente. A Központi Honvéd Kórház rekonstrukcióját 1990 óta a mindenkori kormányzatok öröklött problémaként kezelték, érdemi döntés a beruházás jövőjét illetően nem történt.

A polgári kormány hivatalba lépését követően, 1998. augusztus 6-án a Magyar Köztársaság miniszterelnökénél történt megbeszélés és egyeztetés során, melyen az egészségügyi és a pénzügyi tárca vezetője is részt vett, a minősített időszak egészségügyi biztosításának egységesítése, valamint a honvédegészségügy központi kórházának kérdése is felvetődött.

 

(9.10)

Tény, hogy az ismert körülményeknél fogva indokolt mielőbb döntésre vinni a Központi Honvéd Kórház rekonstrukciójának jövőjét. Látni kell azonban, hogy a Honvédelmi Minisztérium nem tudja, a feladatrendszeréből, valamint ismert költségvetési gondjaiból adódóan nem is akarja önállóan felvállalni a rekonstrukció olyan arányú befejezését, amely a sürgősségi betegellátás országos központi bázisának a létrehozását is magában foglalja.

A sürgősségi és katasztrófaellátás országos központi bázisának kialakításáról és a Magyar Honvédség Központi Honvéd Kórház rekonstrukciós beruházás befejezéséről egyébként az egészségügyi és a honvédelmi tárca közös előterjesztést készített a kormány részére. Az előterjesztést a közigazgatási egyeztetést követően a kormány 1999. február 23-ai ülésén tárgyalta. A javaslat ügyében érdemi döntés nem született. A kormány további egyeztetések szükségességét rendelte el. A Honvédelmi Minisztériumban pedig pontosan e kormánydöntésből eredő kötelezettségek végrehajtása érdekében jelenleg is folyik az előkészítő munka a beruházás jövőbeli sorsát illetően.

Az ügyben a jövőbeli kitörési pontokat, illetve javaslatokat tartalmazó, tárca szinten egyeztetett döntés várhatóan a nyár folyamán kerül megfogalmazásra.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai