Készült: 2024.09.19.18:06:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

273. ülésnap (2013.04.30.), 16. felszólalás
Felszólaló Kalmár Ferenc András (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KALMÁR FERENC ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Majdnem percre pontosan egy héttel ezelőtt Strasbourgban összeült az Európa Tanács szociális ügyek, egészségügy és fenntartható fejlődés bizottságának az Európa-díj albizottsága. Ezt a díjat 1955 óta pályázat alapján adományozza az Európa Tanács azoknak a városoknak, amelyek leginkább közvetítik az európai értékeket, támogatják kontinensünk kulturális sokszínűségét, és hozzájárulnak a nemzetek közti kiegyezés, barátság erősítéséhez, továbbá aktívan részt vesznek európai programokban, projektekben, rendezvényeken.

Az Európa-díj valójában egy folyamat eredménye. Először egy város meg kell pályázza az Európa-diplomát. Ezt követően pályázhat a becsületzászlóra, aztán pedig a plakettre. E három fázis teljesítése, elnyerése után lehet csak megpályázni magát az Európa-díjat. Évente általában egy város kapja a díjat, ritkán történik meg, hogy megosztva két város részesül e magas európai kitüntetésben. Ebben az évben negyven város adta be pályázatát. A Komárom-Esztergom megyei barokk kisváros, Tata már 2004-ben teljesítette a három lépcsőt, és mindjárt pályázott is a legmagasabb díjra. Az írott anyagok, valamint a tízperces bemutató filmek lejátszása után a bizottság úgy döntött, hogy - tekintettel a pályázatok magas színvonalára - ebben az évben megosztott díjat fog odaítélni.

A végső fordulóba két lengyel, egy német és Tata városa kerültek. A vita során elhangzott, hogy a bizottság a helyi közösségek teljesítményét kívánja figyelembe venni. Volt olyan vélemény, amely rá akarta húzni Tatára az úgynevezett általános magyar problémát. Ezt a bizottság többsége határozottan elutasította. Mint a bizottság egyedüli magyar tagja hangsúlyoztam, milyen nagy számban szoktak részt venni a tatai polgárok a testvérvárosi rendezvényeken itthon és külföldön egyaránt. A város testvérvárosi kapcsolatai nagyon intenzívek, részese két testvérvárosi úgynevezett háromszögnek és a visegrádi négyeknek nevezett együttműködésnek, amelyet maga Tata kezdeményezett 2005-ben. Továbbá dolgoznak a Kárpát-medencei testvérvárosi hálózat kiépítésén. Tavaly több mint 1100 polgár vett részt a testvérvárosi rendezvényeken. Tata részt vesz több nemzetközi projektben is, amelyeket az Európai Unió finanszíroz. Ilyenek például: Európa a polgároké vagy az interaktív generációk projekt.

A szavazáskor Tata kapta a legtöbb szavazatot, őt követte a német Altötting és a két lengyel város, Poznan és Sluck. Ez a magas európai kitüntetés a tataiak büszkesége, dicséri szorgalmukat, európaiságukat, tenni akarásukat. Egyben ez egy csattanó válasz azoknak, akik egy helyi közösség jó szándékát próbálják összekeverni az európai nagypolitikai érdekekkel, amelyek egyre inkább pártpolitikai síkra tolódnak.

(9.40)

Angol, német, román, ír, litván, holland, portugál képviselők szavaztak Tata mellett, így Tata - Szeged után - a második magyar város, amely kitűzheti az Európa-díjat. Ennek a kitűnő eredménynek az elérésében aktív szerepet játszott Braun Márton képviselőtársunk is, a magyar Európa tanácsi delegáció vezetője. Mint a bizottság magyar tagja, bátorítani szeretnék minél több magyar várost, hogy vegyen rész ezen a pályázaton. Higgyék el, nincs jobb diplomácia, mint a polgárok közti közvetlen kapcsolat. Mutassuk meg magunkat a világnak, mutassuk meg értékeinket, ismerjenek meg minket közvetlenül, nem csak a média szűrőjén keresztül.

Gratulálunk Tatának és Altöttingnek, de ezen túl büszkék vagyunk Tatára és polgáraira. Köszönöm. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai