Készült: 2024.04.28.16:53:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2009.06.29.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:56


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Úr! Ön most az interpellációjában olyan kérdéseket vet föl, amelyeket az elmúlt hetekben különböző formában nagyon pici változtatással önök már többször fölolvastak. Ez nem baj, természetesen, tanáremberként amúgy is meggyőződésem, hogy bizonyos alapvető tételeket rendszeresen ismételni kell. Ezt készséggel megteszem. (Derültség az MSZP soraiban. - Közbeszólások a Fidesz soraiból: Pontosan ezért.)

De azért szeretném egy dologra fölhívni a szíves figyelmét, képviselő úr. Az a logika, amelyet ön itt alkalmazott az imént azzal, hogy az európai parlamenti választások eredményére ön hamis és félrevezető hivatkozással utalt, ez az állami intézmények működésének legitimitását próbálja kétségbe vonni. Ezt a leghatározottabban vissza kell utasítani, mert ez a közjogi rendszerünket tépázná meg. Azaz az ön és az ellenzék ilyen jogfejtése teljesen hamis, antidemokratikus, hiszen a közintézmények működését kizárólag az alapvető jogszabályok, az alkotmányosság határozhatják meg.

Egyébként az állami vagyonról szóló törvény világosan meghatározza az állam kizárólagos tulajdonosi jogainak körét és a kizárólagos gazdasági tevékenységek körét is. Az MNV tevékenységét egyébként nemcsak a vagyontörvény, hanem más törvények is részletesen meghatározzák, így az államháztartási törvény, az éves költségvetési törvények és az ágazati törvények is. Ahogy az előbb már említettem, többször leírtuk képviselőknek adott válaszlevelünkben, elmondtuk a parlament nyilvánossága előtt is, de ahogy az előbb ezt kilátásba helyeztem, természetesen készséggel megismétlem: sem a kormány, sem pedig a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács nem tárgyalt a regionális víziközmű-társaságcsoport privatizációjáról, ilyen privatizációt nem kezdeményez, nem is akar, és nem is támogat. Ezt a tényt egyébként a sajtón keresztül is a közvélemény tudomására hoztuk, de hát a parlamenti ellenzék és a jobboldali média mégiscsak ezt szajkózza, nyilvánvalóan valamilyen politikai hozam érdekében.

Egyébként a kormány ez év május 27-ei ülésén támogatott egy olyan törvényjavaslatot, amely alapján az öt regionális víziközmű-társaság be fog kerülni a tartós állami tulajdoni körbe, ha ezt az Országgyűlés is elfogadja. Mindezen túl az ország vízvagyonát eddig is törvények védték, és védeni is fogják a jövőben is. A regionális víziközmű-szolgáltatások vagyonkezelésbe adására vonatkozó javaslat racionalizálási szempontokon alapult, és a tanács által elfogadott vagyonstratégiai irányelvek alapján történt. Ebben az állam tulajdonosi céljain túl piaci, gazdaságossági és szervezethatékonysági célokat is rögzít természetes módon. Az MNV Zrt. tehát rendelkezik vagyonstratégiával, amelyet a regionális víziközmű-szolgáltatókkal kapcsolatos döntései során is figyelembe vesz.

(13.10)

Az erdőgazdaságok állítólagos bújtatott privatizációjáról ugyanolyan politikai blöffként tudok beszélni, mint a vízi közművekkel kapcsolatos kampányukról. A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács ülésein egyetlen olyan téma sem szerepelt, amely az erdőgazdaságok állítólagos privatizációjával kapcsolatba hozható lett volna. A kormány és a kormányt támogató pártok az erdőgazdaságok privatizációját nem kezdeményezték, nem támogatják, nem akarják.

Ha a képviselő úr nem fogadja el a válaszomat, akkor kénytelen vagyok arra következtetni, hogy ön kívánja a vízi közművek és az erdőgazdaságok privatizációját. (Derültség az MSZP padsoraiban. - Felzúdulás, közbeszólások a Fidesz és a KDNP padsoraiban.)

Elnök úr, köszönöm a lehetőséget. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai