Készült: 2024.04.28.00:29:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2009.06.29.), 193. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  193  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A köztársasági elnök úr visszaküldte ezt a törvényt, amelyről azt gondolom, hogy a társadalom nagy részében hatalmas nagy vita zajlott. Szülők, édesanyák, szülői szervezetek, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete és sok-sok civil szervezet tiltakozott önöknél, hogy ne vezessék be ezt a törvényt.

Önök beismerték, hogy a zárószavazás előtti módosító indítványt, amelyet most benyújtottak, gesztus értékű ajánlásként vagy javaslatként nyújtják be, és gesztus értékű a köztársasági elnök úr felé. Miről is szól ez a módosító indítvány? Az államtitkár úr elmondott néhány gondolatot - de mi a lényege? A módosító indítványokat akkor kellett volna nem benyújtani, hanem felmérni ezeket a gondolatokat, amikor ezen a törvényen változtatni akartak, és idehozták a parlament elé. Férőhely-fejlesztési lehetőségekről beszélnek ebben a módosító indítványban. A finanszírozás forráshiányáról, illetve forrásigényéről beszélnek. A fejlesztések, bölcsődei fejlesztések forrásigényéről beszélnek, a közszférába visszatérő kismamák 4 órás munkaidőben való foglalkoztatásáról beszélnek. Ezek mind-mind olyan kérdések, lehetőségek, amelyeket előre meg kellett volna teremteniük önöknek, és ha valóban komolyan gondolják az úgynevezett kutatásokat - amelyeket egyébként nem tudom, hogy honnan vettek, melyik kisujjukból vették ki -, ha valóban ebben hisznek, akkor előtte a feltételeket teremtsék meg. Mielőtt döntöttek volna, azt gondolom, akkor kellett volna megvizsgálni ezeket a kérdéseket.

Nézzük a valós számokat, államtitkár úr! Mert amit ön elmondott, az mind nagyon szép, mind nagyon jó, csak nem fedi a valóságot; vagy ha fedi is, annak is csak egy részét fedi, és megmondom, miért. Jelenleg 30 százalékkal túlzsúfoltak a bölcsődék. Jelenleg körülbelül 20 százalék az a kismama, illetve a gyermeke, akiket elutasítanak, mert nem férnek már be a túlzsúfolt bölcsődékbe sem. 2008-ban az önök tárcájának az egyik osztályvezető asszonya nyilatkozta, amikor még nem is gondoltak e törvény bevezetésére, hogy 15 ezer férőhely szükséges, annyit kell megépíteniük, és ez 60 milliárd forintba fog kerülni az elkövetkezendő években. Akkor még állítólag gazdasági válság sem volt, akkor még nem mutatkoztak az önök katasztrofális kormányzásának a következményei, és állítólag még ezt a törvényt sem tervezték, legfeljebb Dobrev Klára - Gyurcsány Ferenc felesége - próbálta ezt állandóan sulykolni az országban.

60 milliárd forint szükségeltetik 15 ezer férőhelyre. Most, ha meglépik ezt a törvényt, bevezetik ezt a törvényt, ezen felül nagyságrendileg 30 ezer új bölcsődei férőhelyre lesz szükség. Ki fogja kifizetni? Honnan teremtik elő a pénzt, és miért most, utólag gondolkoznak ezen?

Ha már a számokról beszélünk, akkor értelmetlen is, amit önök döntenek. Miért? Értelmetlen, mert ha jelenleg egy kismama gyesen van, 340 ezer forintot kap egy évben. Ezzel szemben a bölcsődei normatíva 540 ezer forint. Ezt az önkormányzatok 50-60-80 százalékkal még meg is fejelik. Tehát ha véletlenül be tudja juttatni egy bölcsődébe a gyermeket az édesanya, akkor sokkal többet fog kifizetni az önkormányzat, sokkal többet fog kifizetni az állam, mint amennyit most kifizetett a gyesre. Ezt még megfejelhetjük azzal is, ha az édesanya utána nem tud elmenni dolgozni, akkor önök kifizethetik utánuk a munkanélküli-segélyt vagy az álláskeresési járulékot, ami újabb, közel félmillió forint azok alatt az időszakok alatt, amíg ő keresi a munkahelyet, és nem kap.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nincs előkészítve, nincs munkahely, nincs bölcsődei férőhely, és önök ezek után döntöttek egy ilyen súlyos és nagyon fontos törvényről. A Fidesz-KDNP-frakciószövetség éppen ezért benyújtott egy zárószavazás előtti módosító javaslatot, amelynek a lényege az, hogy az összes rossz döntésüket visszavonhatják, végre beismerhetik, hogy hibáztak, és feleslegesen mennek úgy a családoknak, feleslegesen mennek neki az édesanyáknak úgy, hogy nincs előkészítve egy törvény.

Az pedig, hogy a kutatások mit bizonyítanak, ez egy nagy kérdés. Ha valósak azok a kutatások, amelyekre ön, államtitkár úr hivatkozott, akkor az a legjobb, ha megvan a választás lehetősége. Eddig is vissza lehetett menni fél év után. Eddig is vissza lehetett menni két év után. De hagyja meg a választási lehetőséget a szocialista többség, és ne tegyen olyat, amit egyébként néhány hónap múlva úgyis el kell törölni! Éppen ezért arra kérem önöket, hogy a végső szavazásnál ne tévesszék ezt össze a "három csapás" törvénnyel, a bűnözők elleni "három csapás" törvényével, mint ami három csapást önök elkövetnek a családokkal szemben. (Moraj az MSZP soraiból.) A "három csapás" törvényt szavazzák meg a jövőben, és ne három csapást mérjenek a családokra. Ugyanis önök mit tettek az elmúlt években? A családi adókedvezményt szétverték, néhány héttel ezelőtt megszüntették az úgynevezett lakástámogatási szocpolt, illetve most a családi pótlék befagyasztása mellett meg akarják szigorítani a gyesen és gyeden lévő édesanyák helyzetét. Nagyon szépen kérem önöket, ne tegyék! Logikátlan, buta lépést szavaznak meg, és szembemennek a társadalommal.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  193  Következő    Ülésnap adatai