Készült: 2024.04.27.22:12:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2009.06.29.), 18-20. felszólalás
Felszólaló Kiss Péter (MSZP)
Beosztás a társadalompolitika összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:  Előző  18 - 20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS PÉTER tárca nélküli miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt csak remélhetem, hogy a válasz elején felhallható hangok már további egyéni felajánlásokat jelentenek az ellenzék képviselői részéről, hiszen szükségünk van arra, hogy a szolidaritás ne szavakban maradjon, ne csak egy konstrukció kritikájaként, hanem hétköznapi tettekben tetten érhető legyen.

A kormány azt mondta a válságkezelés elején, hogy tenni kell a pénzügyi krízis elhárítása érdekében, majd a következő lépéseivel immáron a kibontakozásra és a válságkezelés társadalmi hatásaira koncentrált. Nem ez az egy lépés, amelyik is arra irányul, hogy a kisnyugdíjasok, a sokgyermekes családok és a munkájukat elveszítők ne maradjanak magukra.

Önök is tudják, hogy a kríziskezelő programon túl a méltányossági nyugdíjkeretek megemelése, a 65 évesek utazási kedvezményeinek megtartása, megerősítése, az állami garanciavállalás kiterjesztése azokra a nehéz helyzetbe kerülő lakáshitelesekre, akik egy ilyen garanciavállalás mellett tudják ezen segítséggel fenntartani a lakásukat és a hitelüket is, valamint az önkormányzati elővásárlási jog megteremtése, nos, ezek azok az intézkedések, amelyek a szociális rendszer általános működése mellett, a szolidaritás intézményeinek napi működése mellett pluszlépéseket jelentenek.

Egyetértek képviselő úrral abban, hogy ilyen helyzetben különös jelentősége van annak, hogy mindazok, akik tehetnek, tegyenek is. A tehetős szó maga is azt jelöli, hogy többet képes tenni a közösség érekében, azok érdekében, akik a válság hatására ma nehéz helyzetbe jutnak.

Mi is a jelentősége ezen túl a krízisalapnak? A jelentősége pénzügyi értelemben is megvan. Nyitott alap, ma már több mint 4,5 milliárd forintot tud felosztani, legalább 150-180 ezer családon segítve. Jelentős mértékű beavatkozás lehet a magyarországi szociális helyzetbe? Persze! Minden egyes felajánlás legalább egy család támogatását teremtheti meg: 20 és 50 ezer forint közötti támogatást biztosít majd az alap augusztus 1-je és november vége között, és azok számára, akik különösen kritikus helyzetben vannak, különös méltánylást is igénylő esetekben mintegy 100 ezer forintot.

Hogy ez a 160-180 ezer család megkapja-e ezt a támogatást, ahhoz természetesen további felajánlásokra van szükség. Felajánlást tett a miniszterelnök úr a fizetésével, de ide fizetjük be a bankok büntetéseit, amit a pénzügyi szervezet szedett be a megelőző időszakban, és az áramszolgáltató vállalatok előző évi extraprofitja is ide fog befolyni 2-2,5 milliárd forint összegben. Most itt a lehetőség a bankok, a pénzügyi szervezetek és a tehetős emberek előtt is!

Kétségtelen, hogy vannak köztük olyanok, akik nemcsak az embereknek, az adósoknak magyarázták el, hogy hogyan kell takarékosabban élni, és jobban megvédeni a saját hitelüket. Ez is fontos, de ennél ebben az esetben, azt gondolom, fontosabb, hogy a saját szolidaritásukról ne csak verbálisan biztosítsák a közvéleményt, hanem tegyenek. Tegyenek azok is, akik már tettek, mert bankjuk vagy pénzügyi szervezetük környékén létrehoztak szolidaritási intézményeket és akciókat. Itt a lehetőség, hogy mivel válság van, tegyenek többet. Tegyenek, és természetesen szólítsák fel kollégáikat is arra, hogy áldozatvállalási képességük arányában hozzájáruljanak ehhez a krízisalaphoz, mert most, ebben az időszakban, azt gondolom, bankot, bankárt, tehetős embert az hitelesít, hogy mit tesz a hétköznapi szolidaritás keretében.

Tudniuk kell, hogy a pénz világán túl ma már mindazok a szervezetek, akik nap mint nap találkoznak nehéz helyzetbe került emberekkel, mindazok a szervezetek, amelyek önmaguk is sokat tesznek nehéz helyzetű emberek érdekében, nos, azok közül sokan csatlakoztak a tanácsadó testülethez, amelyik is monitorizálja, hogy minden egyes fillér, ami ide befolyik, jó helyre kerüljön. Így döntött a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Máltai Szeretetszolgálat, az Országos Szociálpolitikai Tanács, a Baptista Szeretetszolgálat, a Vöröskereszt, döntött a Szociális Szakmai Szervezetek Szövetsége, és döntöttek mások, civil szervezetek, hogy részt vesznek ebben a programban.

Azt a lehetőséget is megteremtettük (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy ők monitorizálják, de ha maguk nem képesek ügyfeleik problémáit megoldani, közvetítsék is a problémát, közvetítsék is a megoldandó ügyet ide, az alaphoz, így alakítsunk ki egy összméretű civil társadalmi szolidaritást.

Köszönöm, képviselő úr, hogy a parlament figyelmét... (Közbeszólások.)

ELNÖK: Miniszter úr!

KISS PÉTER tárca nélküli miniszter: ...fölhívta erre a fontos tényre. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  18 - 20  Következő    Ülésnap adatai