Készült: 2024.09.21.02:19:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2017.09.20.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 6:10


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a Miniszterelnökség államtitkára, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Igen megtisztelő, hogy e fontos napirend kapcsán 30 perce is lehet az embernek, de azt gondolom, talán rövidebben is sikerül a lényeget összefoglalni.

Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat célja egyfelől az Európai Unió és tagállamai, másfelől a Vietnami Szocialista Köztársaság közötti átfogó partnerségi és együttműködési keretmeg­állapo­dás­hoz csatolt, a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásának figyelembevétele céljából készült jegyzőkönyv Országgyűlés általi kihirdetése.

A keretmegállapodás alapot nyújt az Európai Unió és tagállamai Vietnammal folytatott hatékonyabb együttműködésére fejlesztés, kereskedelem, gazdaság területén, valamint megkönnyíti a szabadkereskedelmi megállapodás aláírását Vietnammal. Ezen megállapodásnak válik félként részesévé Horvátország a jelen törvényjavaslatban kihirdetendő jegyzőkönyvhöz való csatlakozással.

Tisztelt Ház! Vietnam az utóbbi két évtizedben gyors gazdasági és társadalmi átalakuláson ment keresztül, a világgazdaságba való integráció mellett.

(10.40)

Az idősebbek talán még emlékeznek, a hatvanas-hetvenes évek elején minden hír úgy kezdődött, hogy Hanoi és Saigon; ma már egészen más világ van, a szörnyű háborúnak vége van, komoly a gazdasági fejlődés, a régió egyik leggyorsabban fejlődő országa, 2010 és ’16 között átlagosan 6 százalékos GDP-növekedéssel. ’95 óta tagja a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének, aktív szerepet játszik a délkelet-ázsiai integráció elmélyítésében. Vietnam a szövetség és az Európai Unió közötti kapcsolatok koordinátorának szerepét töltötte be 2012 és ’15 között, és az Európai Unió által is elismert munkát végzett a kapcsolatok fejlesztése érdekében.

Az Unió Vietnam harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere. A fejlesztési együttműködés terén az Unió Vietnam legjelentősebb adományozója, a 2014-20-as időszakra 400 millió euró került elkülönítésre ezen célból, amelynek fő területei a jó kormányzás, az energetika, az éghajlatváltozás elleni küzdelem.

Mindezek alapján megállapítható, hogy Vietnam az Unió egyik fő partnere Délkelet-Ázsiában. Az együttműködés alapja a ’16-ban hatályba lépett keretmegállapodás. A partnerségi és együttműködési keretmegállapodás fontos előrelépést jelentett az Unió délkelet-ázsiai fokozott politikai és gazdasági szerepvállalása tekintetében.

Tartalmazza az előterjesztés az emberi jogokra, a Nemzetközi Büntetőbíróságra, a tömegpusztító fegyverekre, kézi- és könnyűfegyverekre, a terrorizmus elleni küzdelemre vonatkozó uniós sztenderd politikai záradékokat. Megerősíti az ágazati együttműködést számos szakpolitikai területen, mint például az adóügyek, a migráció, az egészségügy, az éghajlatváltozás, az energia, az oktatás, a kultúra, a munkaügy, a foglalkoztatási és szociális ügyek, a tudomány és technológia, valamint a közlekedés terén.

Foglalkozik továbbá a jogi együttműködéssel, a pénzmosással és a terrorizmusfinanszírozással, a szervezett bűnözéssel és a korrupcióval szembeni küzdelemmel, valamint kiterjed a Vietnamot különösen érintő területekre: emberi jogok, jogállamiság, de a háborúból visszamaradt robbanószerkezetek s a többi, sorolhatnám, nagyon széles körű a spektrum.

Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Magyarország és Vietnam hagyományosan jó kapcsolatokat ápol egymással. Magyarország és Vietnam 1950-ben létesített diplomáciai kapcsolatot. 2006 elején bezárt a Ho Si Minh-városi főkonzulátusunk, ’15 márciusában újrakezdte a működését, s egy dolog mellett még nem mehetünk el: a visegrádi országok együttműködése keretében ez év április 1-jétől Csehország, Szlovákia és Lengyelország képviseletében is ad ki schengeni vízumokat.

Hazánk Vietnamban jelentős kapcsolati tőkével rendelkezik, hiszen mintegy négyezer főre tehető az az értelmiségi kör, akik valamikor Magyarországon tanultak. Nekem is volt annak idején futballistatársam, Csunak hívták, és a Nemzetközi Előkészítő Intézetben tanulta a magyar nyelvet; nem volt olyan időpont, amikor ne ért volna rá bármilyen közös programra. Ő azóta Vietnamban javítja a magyar kapcsolatokat.

A Stipendium Hungaricum ösztöndíj keretében jelenleg is 101 vietnami diák folytat hazánkban tanulmányokat. Több intézményi kooperáció van, például a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, vannak testvértelepülések, a különböző szakminisztériumok között is megélénkülő ütemben folyik a kapcsolatépítés, 2010 áprilisában megalakult itt a parlamentben a magyar-vietnami baráti tagozat, rendszeres a kapcsolat a két ország törvényhozása között. A jó együttműködés, a rendszerváltás utáni évek politikai és gazdasági szerkezetátalakításában szerzett tapasztalatok jó alapot biztosítanak a kétoldalú kooperáció további szélesítésére.

Egyszóval is, tisztelt Ház, a kétoldalú megállapodások, az intézményi együttműködések mind a bilaterális kapcsolatok stratégiai építésének célját szolgálják annak érdekében, hogy a hagyományos baráti reláció mindkét ország érdekeit szem előtt tartva, érdemben fejlődjön a XXI. század kihívásai között. Ezért kérem Horvátország uniós csatlakozása következtében is, hogy a Vietnammal kapcsolatos jegyzőkönyv kihirdetését szíveskedjenek támogatni. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai