Készült: 2024.04.26.03:37:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 22. felszólalás
Felszólaló Sasvári Szilárd (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SASVÁRI SZILÁRD (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Az otthonteremtés elsősorban a jövőre koncentrál. Érdemes összefoglalni azokat az eredményeket, azokat az áttöréseket, amelyeket az otthonteremtési politikában a Gazdasági Minisztérium, illetve a Széchenyi-terv megvalósított.

 

 

(9.20)

 

 

A 1998-as kormányváltás után öt fő területen történt áttörés. Az első és legfontosabb, hogy olyan kormány került a parlamentbe beiktatásra, amelynek volt és van lakáspolitikája. A második legnagyobb áttörés az volt - és emlékezzenek vissza, kérem, mindannyian -, hogy '98-ban 28 százalékos kamatszinten lehetett még fölvenni lakáshiteleket. E kormányzat mostani időszakára 4,5 százalékra csökkent a kamatszint. Huszonnyolcról 4,5 százalékra! (Taps a kormánypártok soraiban.) Huszonnyolcról 4,5 százalékra, ami az új lakásokat érinti. A harmadik alapvető áttörés az volt, hogy jelzálog típusú hitelek támogatása révén hosszú távú és alacsony havi törlesztőrészletet lehetővé tevő források nyíltak meg, ilyeneket nyitottunk meg. Ez azt jelenti, hogy lehetővé vált olyan hosszú távú befektetésnek tekinteni az otthonteremtést, amelynek a havi terhei mindenképpen alacsonyabbak, mint az ezt megelőző időszakok bármelyikében. Megtört az a trend, hogy évről évre csökkent a lakásépítések száma.

Ma Magyarországon ebben az esztendőben minden reményünk megvan arra, hogy több mint 30 ezer új lakás használatbavétele történjen meg. Tizenöt éve nem épült Magyarországon bérlakás. Ma pedig el lehet mondani, hogy az állami támogatású bérlakásprogram keretében több mint 24 milliárd forintot költünk annak érdekében, hogy az önkormányzatok szervezésében bérlakások jöjjenek létre. Ez kimondottan azok számára jelent lehetőséget, akiknek alacsony a jövedelmük.

E változtatások, módosítások egy többlépcsős támogatási rendszerben alakultak ki. Ez a rendszer a polgárok igényeihez igazodik, és a családok élethelyzetéhez alkalmazkodik. A polgárok igényeihez és a családok élethelyzetéhez, hiszen az alacsony jövedelműek számára bérlakások épülnek, a pályakezdő fiatalok számára a Széchenyi-terv keretében belül garzonházak, fecskeházak épülnek, segítvén azt, hogy önálló otthonban kezdhessék el első éveiket a házasok. Mindenki számára elérhető kamattámogatási rendszer jött létre, és ez mindenki számára rendelkezésre áll. Ez azt jelenti, hogy megnyílik az a lehetőség, hogy belépjenek a használtlakás-piacra; ez azt jelenti, hogy akinek lakása van, az kamattámogatásos hitel révén fölújíthatja a lakását, ez azt jelenti, hogy az energia-korszerűsítés során pályázat nyílik meg akár a fűtés-korszerűsítésre, akár a nyílászárók cseréjére a Széchenyi-terv keretén belül. Ez azt jelenti, tisztelt Ház, hölgyeim és uraim, hogy nyugdíjasházak és szeretetotthonok épülnek a Széchenyi-terv keretén belül, a polgárok igényeihez igazodóan; erről beszéltem: a polgárok igényeihez.

Sikerült úgy megoldani ezt a támogatási rendszert, hogy azt a fajta generációs, nemzedéki elvet is be tudja építeni, amelyik mindenki számára biztosítani tud a saját igényeihez mérten egy megoldási lehetőséget. Azoknak az idős embereknek, akik inkább önkormányzati kezelésben levő nyugdíjasházba mennének el, a Széchenyi-terv megadja a lehetőséget. Azoknak az emberek, akik hitük szerint valamilyen szeretetotthonba szeretnének eljutni, és egyházak fenntartásában lévő helyen szeretnék a nyugdíjas éveiket eltölteni, azok számára szeretetotthonokat építenek az egyházak. Ebből a szempontból a Széchenyi-terv megnyitotta a lehetőséget az egyházak számára, és az egyházak ebben a körben is bekapcsolódhatnak végre azokba a fejlesztésekbe, amelyekből az előző ciklusokban ki voltak rekesztve.

Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Itt kell elmondanom azt a szempontot, amely mindig vezérelte a polgári kormányzást. Ez pedig az, hogy a polgárokkal együtt kíván kormányozni. Egy gazdagréti, egy őrmezői fórumon mondták el nekem azt a panellakásban lakók, hogy örülnének annak, ha a Széchenyi-terv megnyílna a nyílászárók felújítása esetében is a panellakások számára. Örömmel jelenthetem e fórumon részt vevőknek és a tisztelt Háznak, valamennyi, erre a témára figyelőnek, hogy ez a lehetőség a jövő esztendőben megnyílik. Így történik az, hogy a polgárok javaslata beépül a kormány programjába, és azt megvalósítjuk. Ehhez tartozik hozzá még a parlament felelőssége is, amely a múlt heti döntése révén (Bauer Tamás: Három héttel ezelőtti.) megoldotta azt, hogy 240 ezer forintig visszatérítik az adót számukra, ha jelzáloghitelt vesznek föl.

Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Azt gondolom összefoglalóan, hogy az otthonteremtésben a jövő elkezdődött. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai