Készült: 2024.04.28.04:01:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap, 69. felszólalás
Felszólaló Dr. Csehák Judit (MSZP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás egészségügyi, szociális és családügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:30

Felszólalások:  <<  69  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSEHÁK JUDIT egészségügyi, szociális és családügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Kedves Kolléga Úr! Mindenekelőtt szeretném megnyugtatni képviselő urat és a kollégákat is, hogy a kormány nem haragszik a fogorvosokra. (Zaj.) Ennek bizonyítékát is adtuk akkor, amikor a közalkalmazottaknak tett 50 százalékos béremelési ígéretünket úgy teljesítettük, hogy abból a vállalkozó fogorvosok sem maradtak ki. Szeretném megnyugtatni, mivel a 2003. évben az ágazat béremelésének a fedezete sem tűnt el, sőt kiegészítésre került, és mintegy 127,3 milliárd forintot tesz ki (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Hol a pénz?), és ez a többlet ön által is megtalálható az egészségpénztár költségvetésében a kasszájukban. 2003-ban a fogászati ellátás előirányzata közel 4 milliárd forinttal emelkedett, így a 2003. évi előirányzat értéke körülbelül 20 milliárd forint, ami összességében 26,6 százalékos növekedést jelent az előző évi előirányzathoz viszonyítva.

Mint ismeretes, és ezt ön is bizonyára tudja, az egészségpénztár nem munkabért fizet a fogorvosoknak, hanem az általuk nyújtott egészségügyi szolgáltatás alapján a szolgáltatás díját folyósítja a részükre. 2003. február 1-jétől a fogorvosi szolgáltatók béremelése ezért beépült a rendszerszerű finanszírozásba, ön is említette, hasonlóan a háziorvos kollégákéhoz. Így természetesen februártól a fogorvosok… (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Hol a pénz? - Az elnök csenget.) Elmondom, urak, ha meghallgatnak engem. Van összesen még három percem erre, remélem, hogy a végére sikerül majd érnem.

Tehát, tisztelt képviselő hölgyek és urak, a teljesítménybérezésbe épült be a béremelés fedezete. Igen, az történt, hogy a fix díj nem változott, jelenleg átlagosan praxisonként mintegy 150 ezer forint (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Hol a pénz?); tekintve, hogy a béremelés fedezete a teljesítményfinanszírozásba épült be, mégpedig úgy, hogy az elmúlt év végi 1,91 forintról 2,74-re, majd márciusra 3,35 forint/pontértékre emelkedett, és a fogászati ügyeletek alapdíját is 75-84 százalékkal emeltük.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 2003. márciusi kifizetési adatai alapján megállapítható, hogy egy fogászati alapellátási szolgálat átlagos bevétele 50-110 ezer forint közötti összeggel emelkedett az elmúlt évi béremelés előtti kifizetéshez képest. Hajdú-Bihar megyében például, ahol képviselő úr is dolgozik, van egy olyan szolgáltató, amely több praxist működtet, 4,6 millió forintot kapott korábban, februárban 4,7 milliót, míg márciusban 5,3 millió forintot folyósított a részére az egészségpénztár.

A tények tehát nem azt bizonyítják, amit képviselő úr mond, hogy minden fogorvos bevétele csökkent, hanem, mint említettem, voltak olyanok, amelyeknek a teljesítménye csökkent, és ezért csökkent a bevétele, és mint a példa is mutatja, voltak olyanok, amelyeknek növekedett vagy nem változott a teljesítménye, és így a bevételük sem változott.

Természetesen készséggel elismerem, hogy a fogorvosi szolgálat díjazása nem megfelelő, mármint a rendszere nem megfelelő, de ez a rendszer, tisztelt képviselő úr, évek óta változatlan, az önök kormányzásának az idején alakult ki. Így tehát a béremelés és a bérbeépítés technikája is azt bizonyítja (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy ez a finanszírozási rendszer rossz, korrekcióra szorul, és ebben készséggel vagyok fogorvos kollégáknak együttműködő partnere.

Várom a kollégákat, akik április 17-én fognak majd egyeztetni a munkatársaimmal, és velük közösen fogjuk elvégezni a jogszabályok módosítását. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Hol a pénz?) A pénz egyébként az egészségpénztár kasszájában, költségvetésében áll valamennyiük rendelkezésére. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Felszólalások:  <<  69  >>    Ülésnap adatai