Készült: 2024.09.21.10:03:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

155. ülésnap (2016.05.23.), 220. felszólalás
Felszólaló Szelényi Zsuzsanna (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:24


Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZELÉNYI ZSUZSANNA (független): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Ma Magyarországon a nők magasabb iskolai végzettséggel rendelkeznek, mint a fér­fiak, minden iskolai szinten ez a helyzet. Ugyanakkor, ha megnézzük 55 éves korban a dolgozó nők és a dolgozó férfiak fizetését, akkor azt látjuk, hogy egé­szen elképesztő különbség van: a nők sokkal szegé­nyebben mennek nyugdíjba, mint a férfiak, mert ke­vesebbet keresnek. Hogy miért? Sok oka van ennek.

Mindenekelőtt azért, mert a nők sokkal több fizetetlen munkát végeznek, mint a férfiak ‑ erre nemrégen kutatás is rámutatott Magyarországon ‑, pedig a háztartási munkát a férfiak pont ugyanolyan tehetséggel tudják elvégezni, mint a nők.

Másodszor azért, mert a nők Magyarországon elsődlegesen azok, akik a gyerekeket nevelik, és hosszú időre kimaradnak a munkaerőpiacról, pedig gyermeknevelésre férfiak is egészen kiválóan alkalmasak, ők is nyugodtan részt vehetnek a gyermeknevelés terheiből.

Harmadszor azért, mert a nők elsődlegesen a humán szolgál­tatószektorban vannak, ahol sokkal kevesebb a fizetés, mint az általában a férfiak által ellátott feladatoknál, amelyek a biztonságot, a rendőrséget, a katonaságot, a tűzoltóságot és egyéb más szektorokat jellemzik. Ez teljes mértékben igazságtalan. Végül pedig a nők még ott is kevesebbet keresnek, ahol egymás mellett egy nő és egy férfi konkrétan ugyanazt a munkát végzi. Teljes mértékben megengedhetetlen módon minél képzettebb egy nő, annál kevesebbet keres, mint a hozzá hasonló képzettségű férfi. (Folyamatos zaj. ‑ Az elnök csenget.)

Amiről ma itt beszélünk, azt jelenti, hogy ha az alkotmányban benne van az egyenlő munkáért egyenlő bér elve, akkor a kormánynak az összes ilyen szemponton meg kell próbálnia változtatni. Ha ez a szempont nem szerepel az alkotmányban, akkor nincsen egyértelmű kötelezettsége a kormányzatnak, mint ahogy a mai magyar kormány nem is tesz semmit az egyenlő bér érvényesítése érdekében. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Mivel egy civilizációs vívmányról beszélünk, amely hosszú évekkel ezelőtt egy igazságtalan és méltánytalan helyzetet orvosolt, az Alaptörvényben a helye, minden körülmények között javasolom, hogy tegyük ezt oda vissza.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai