Készült: 2024.09.19.15:52:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

155. ülésnap (2016.05.23.), 198. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás nemzetgazdasági miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY nemzetgazdasági miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm a kérdését. Itt valóban arról van szó, hogy egy 11 éves folyamatot tudtunk megfordítani ezzel a pénteki döntéssel, hiszen ne felejtsük el: a magyar hitelminősítés rontása, romlása 2005 óta volt folyamatos. Ebből is látszik, hogy a rossz gazdaságpolitikai döntéseknek a következménye nem egyik pillanatról a másikra múlik el, hanem ahhoz évekre van szükség, amíg azt meg tudjuk fordítani.

Ez történt a hitelminősítők esetében is. Emlékezzünk rá, amikor 2005-ben ez a hitelminősítői rangsorromlás bekövetkezett Magyarország esetében, az akkori kormány úgy reagált rá, hogy elkezdett trükközni, trükkök százai, de nemcsak trükkök százai voltak itt, hanem költségvetési trükkök, amikor a pénzforgalmi és eredményszemléletű számokat összekeverve próbálták meg 2006-ban és ’07-ben az akkori kormányzati emberek megvezetni az Európai Uniót. Nem sikerült, viszont a gazdaságpolitikai problémák itt maradtak.

2010-ben ennek az átalakításának kellett nekilátni, és ahogy akkor is mondtuk, ez az átalakítási folyamat járhat majd azzal, hogy a hitelminősítők vagy nem értelmezik pontosan, vagy kedvezőtlen esetben akár még rosszabb minősítést is adnak az országnak. Na, ennek a folyamatnak tudtunk véget vetni, hiszen az államadósság csökkenése, a hiány leszorítása, a gazdasági növekedés elindítása, a külső egyensúly, a külső pozíciók stabilitása lehetővé tette azt, hogy ez a hitelminősítői besorolás megváltozzon.

Ami az állampolgárok érzeteit illeti ‑ a képviselő úr kérdése erre is vonatkozott ‑, azt gondolom, nagyon fontos, hogy biztassuk az embereket, hogy ez a döntés hosszú távon vagy már akár középtávon is azzal járhat, hogy Magyarországon kevesebbet kell az államadósság megújítására költenünk, ha kevesebbet költünk erre, többet tudunk költeni adócsökkentésre, többet tudunk költeni bérfelzárkóztatásra, vagy többet tudunk költeni olyan beruházásokra is, amelyek az emberek mindennapi megújítását szolgálják, egészségügyi beruházások, kulturális beruházások vagy éppen sportberuházások. (Az elnök csenget.) Az a cél tehát, hogy a pénz nagyobb része erre menjen majd ebből a megtakarításból. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai