Készült: 2024.04.29.02:32:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

267. ülésnap (2005.11.16.), 28. felszólalás
Felszólaló Dr. Havas Szófia (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 6:09


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HAVAS SZÓFIA, az egészségügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök asszony, a szót, és külön köszönöm képviselőtársam, Csáky András nevében, hogy némi bonyodalmak után, de módunk nyílik arra, hogy megismertessük képviselőtársainkkal az egészségügyi bizottság véleményét.

Miután számos gondolat azok közül, amelyek a bizottságban is felmerültek, mind a vezérszónoki, mind a többi bizottsági vélemény ismertetése során elhangzott, igyekszem kerülni az ismétléseket, illetve arra a tárgykörre szűkíteni a mondanivalómat, ami a leginkább érinti az egészségügyi bizottság hatáskörét, ez pedig elsősorban a jelen törvénymódosítás egészségügyi vonatkozása, jelesül a közgyógyellátási rendszer átalakítása.

A törvény átalakításának szükségességét az indokolta, hogy több mint harminc éve változatlan formában zajlik a közgyógyellátási igazolványok kiadása, maga az egész közgyógyellátási rendszer, amelynek döntő többségét, több mint 80 százalékát a gyógyszerek teszik ki, a gyógyszerellátás teszi ki, illetve a gyógyászati segédeszközökhöz és a gyógyfürdőellátásokhoz való hozzájutás térítésmentes formában.

 

(11.00)

Ennek során igen komoly összegeket fizet ki a társadalombiztosítás ennek az ellátási formának a finanszírozására. Többször elhangzott több képviselőtársam szájából, hogy igen nagy kört, több mint 500 ezer embert érint a közgyógyellátási rendszer. Ezért is van az, hogy az átalakítás során igyekeztünk figyelembe venni mind a lakosság nagy számát érintő kérdéseket, mind azt, hogy ez valóban új rendszerként, új rendeletalkotási kötelezettségként hárul az önkormányzatokra, és ezért is igyekeztünk időt biztosítani - jelesül a 2006. július 1-je és 2007. július 1-je közötti időszakot - arra, hogy az önkormányzatok meg tudják oldani saját hatáskörükön belül azt a rendeletalkotási kötelezettséget, amit a törvény előír számukra, illetve egy olyan formát kialakítani, ami az igénylő lakosság számára a legjobb.

Én úgy gondolom, hogy ez nagyon komoly formában megváltoztatja a közgyógyellátás eddigi rendszerét, amely - ahogy elhangzott képviselőtársamtól is - számos olyan, igazságtalan vonást tartalmazott, ami maguknak az igénybe vevőknek, de az orvos szakmának sem volt megfelelő. Nem biztosított lehetőséget arra, hogy a legmodernebb gyógyszerekkel, a legmodernebb eszközökkel gyógyítsák azokat a rászorulókat, akik krónikus betegségük okán és szociális rászorultságuk miatt igénybe kellett hogy vegyék a közgyógyellátás rendszerét. Ezzel, hogy megszüntetjük az úgynevezett közgyógyellátási listát - amelyiken valóban egy igen szűk és igen kis palettája volt csak a gyógyszereknek -, lehetővé válik akár a legmodernebb összetevőjű gyógyszerek alkalmazása. A rendszer átalakítása során azt a 12 ezer forintos keretet, amit a betegek kapnak, a legjobban lehet kihasználni, a legkorszerűbb módszerekkel, a legkorszerűbb eszközökkel, hogy gyógyítsák a betegeket.

Amiről még nem esett szót, de szintén igen fontos, hogy egy olyan pluszkeret is rendelkezésre áll a közgyógyellátást igénybe vevők számára, amelynél egyes akut betegségek során pluszban vásárolhatnak gyógyszereket, illetve hozzájárulhatnak saját gyógykezelésükhöz, ha olyan gyógyszerekre van szükségük, amelyeknek ára már meghaladja a havi keretüket.

Én úgy gondolom, azzal, hogy az önkormányzatok hozzájárulása megnő, ha esetleg nem is abban a mértékben, amiről maga a törvénytervezet szól, ez bizony az önkormányzatok felelősségét is, jogalkotási, rendeletalkotási kötelezettségét is komolyabb mértékben befolyásolja, mivel az önkormányzatok egy az egyben nem tudják átterhelni a költségvetésre azokat a kiadásokat, amik a közgyógyellátás során fölmerülnek, tehát valóban körültekintőbben tudnak eljárni egy-egy rászoruló megállapításánál.

Én úgy gondolom, rendkívül nagy előrelépés ennek a törvénymódosításnak a megalkotása, ami jelentős mértékben kielégíti mind a betegek, mind az önkormányzatok, mind pedig az ellátó orvosok szakmai igényét. Amennyiben - ahogy MDF-es képviselőtársaink is említették - azokat a módosításokat is bele tudjuk emelni, én úgy gondolom, valamennyi képviselőtársunk részéről támogatásban tud részesülni.

Az egészségügyi bizottság a hétfői ülésén tárgyalta a törvénymódosítást, és ennek során 10 igen szavazattal, 2 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett általános vitára javasolta a törvénytervezetet.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai