Készült: 2024.04.28.03:48:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2001.04.17.), 28. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY SÁNDOR (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! (Közbeszólás az MDF soraiból: Állj fel!) A magyar mezőgazdaság, amely a megelőző évtizedekben nemcsak a hazai ellátást volt képes biztosítani, de nemzetközi elismerést is kivívott magának, tartósan gyengélkedik, úgy is mondhatnánk, hogy egy idő óta válságban van. Számos számmal, adattal, ténnyel lehetne illusztrálni e kijelentést, de én ettől most eltekintek; elég, ha csak megemlítem, hogy 1988 és '99 között, tizenegy év alatt 32 százalékkal esett vissza a magyar mezőgazdaság termelése, hogy '99-ben 90 százalékkal volt nagyobb az úgynevezett agrárolló, mint 1988-ban, és így tovább.

Mindez akár egy ágazat gondjaként is felfogható lenne, ha nem emberek százezreit, sőt túlzás nélkül lehet állítani, millióit érintené. A magyar mezőgazdaság jelenleg szerkezetében, hatékonyságát tekintve, de azt is mondhatjuk, hogy a magyar vidék, a magyar falu, az ott élő emberek életfeltételeit tekintve nem közeledik, hanem távolodik Európától. Van ugyan kis számú kivétel, de ez a dolog lényegén nem változtat. Ezért a helyzetért, az elmúlt évtized romló folyamataiért valamennyi politikai erőt felelősség terhel - ezt ki kell jelenteni kritikusan és önkritikusan.

De azt is ki kell jelenteni, hogy különösen nagy a felelőssége a Kisgazdapártnak, amely két ciklusban is rányomta a kormányok mezőgazdasági politikájára a bélyegét. Sőt, azt is meg kell mondani, hogy az elmúlt három év megkoronázta ezt a sajnálatosan romló folyamatot, amelyért már messze nemcsak a Kisgazdapártot, de a kormány legnagyobb pártját, a Fideszt, magát a kormányt és a kormányfőt is felelősség terheli. Ebben a helyzetben minden félresikerült akció, amely a mezőgazdaságot érinti, további bajok forrása.

Ez a helyzet a szövetkezeti üzletrésztörvénnyel is, amelyről bebizonyosodott, hogy részleteiben és egészében is alkotmányellenes. Mindez egyébként hamarabb kiderült volna, ha Mádl Ferenc köztársasági elnök úr kérésünkre előzetes normakontrollt kér; sajnálatos, hogy nem tette meg, és bizonyosan most egy kicsit kínosan érzi magát, hiszen mégiscsak a nemzetközi magánjog professzoráról van szó (Rogán Antal közbeszólása.), aki egy ilyen kiáltóan alkotmányellenes törvényt nem kellett volna, hogy sietve aláírjon.

Csak megjegyzem, bár eltávozott az igazságügy-miniszter asszony, hogy ha ő is és a Fidesz nagyszámú jogvégzett vezető politikusa is olykor a törvények alkotmányosságára nagyobb figyelmet fordítana és kevesebb energiát az ellenzéki politikusok vitriolos bírálatára, a megelőző ciklus kormányzati munkájára, a Bokros-csomagra és társaira, akkor talán nem sikerült volna olyan törvényt elfogadni, amely a címtől a dátumig alkotmányellenesnek bizonyult.

Félreértés ne essék, tisztelt képviselőtársak, itt nem egy elvont alkotmányjogi problémáról van szó! Emberek ezrei már most megsínylették e törvényt, mert nem jutnak hozzá a fizetéshez, bérhez a termelőszövetkezetben, mert a bankok a törvény hatására beszüntették a finanszírozást; a becsapott, elbizonytalanodott százezrekről már nem is szólva. "Fölzaklatni és kormányozni nem ugyanaz", mondja Madách Imre, mintha csak a jelenlegi kormányra gondolt volna.

Mindebből kiindulva a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja határozottan kezdeményezi és követeli, hogy sürgősen új törvényt fogadjon el az Országgyűlés. Olyan törvényt, amely garantálja, hogy az üzletrész-tulajdonosok hozzájutnak üzletrészeik ellenértékéhez, amely nem tartalmaz oktalan megkülönböztetést, amely nem lehetetleníti el a még működő szövetkezeteket, amely a nyugtalanság, a szembenállás helyett megnyugvást hoz végre a falvak lakóinak.

Ennek érdekében nyújtottunk be még a múlt héten egy átfogó törvényjavaslatot, és ha önök a kormányoldalon is valóban akarják - úgy, ahogy Vonza miniszter úr többször rámutatott -, hogy az érintettek megkapják jogos tulajdonukat, akkor kérem, támogassák e törvényt, ne maradjanak százezrek ismét becsapott magyar állampolgárként.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai