Készült: 2024.04.28.09:31:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2001.04.17.), 185. felszólalás
Felszólaló Dr. Rubovszky György (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RUBOVSZKY GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Mint arról valamennyi sajtóorgánum beszámolt, a Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletében elutasította a Fővárosi Önkormányzatnak a 4-es metró ügyében benyújtott keresetét. Az ítélet - és ezzel mindenki egyetértett - precedens értékű volt. Azonban én ez alkalommal nem az ítélettel kívánok foglalkozni, hanem annak szintén precedens értékű fogadtatásával.

Teljesen természetesen, hogy egy bírósági határozatról különbözőképpen vélekedik az alperes és a felperes. Másképp ítéli meg az az érintett, aki számára kedvező, és másképp az, akinek hátrányos döntést hozott. Ezért az is teljesen érthető, hogy az SZDSZ és koalíciós partnere nem örültek a pervesztésnek.

Azt azonban megdöbbentőnek tartom, ahogy mindezt kommentálták, ahogy a Legfelsőbb Bíróság döntését minősítették. Csak néhány idézet a nyilatkozatokból. Demszky Gábor főpolgármester úr mondja: "Az, hogy a döntés szerint az államnak nem kell kifizetnie a metróberuházás ráeső részét, azt jelenti, hogy ma Magyarországon az államnak nem kell teljesítenie szerződésben vállalt kötelezettségeit. Az állam ilyen módon kivételes helyzetbe kerül, hiszen polgárai fölé helyezheti magát." Vajda Pál szocialista főpolgármester-helyettes mondta: "Nem a magyar állam, hanem a Fidesz nyert a budapestiekkel szemben." Gy. Németh Erzsébet, a fővárosi szocialista frakcióvezető mondta a legerősebbet: "Remélem, hogy a Legfelsőbb Bíróság minden befolyástól függetlenül, szabadon tudott dönteni a kérdésben, és semmilyen presszió nem nehezedett rá!"

Ezekben a nyilatkozatokban a fővárosi koalíció képviselői, élükön a főpolgármesterrel, enyhén szólva is otrombának számító vádat sugalltak a Legfelsőbb Bírósággal szemben. Ezt én mint ügyvéd, mint országgyűlési képviselő és mint az Országos Igazságszolgáltatási Tanács tagja határozottan elutasítom; nevezetesen, azt a burkolt állítást, hogy a bíróság bárki vagy bármi által befolyásolt alkotmányellenes ítéletet hozott.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem ezért, elfogadható-e egy jogállamiság keretei között működő parlamenti demokráciában a helyi közhatalmat gyakorló Fővárosi Önkormányzat vezetői részéről, hogy a független bíróság által hozott jogerős ítéletet a fentiek szerint minősítsék.

Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai