Készült: 2024.09.26.18:25:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2001.04.17.), 171-173. felszólalás
Felszólaló Szalay Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  171 - 173  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm a szót, bár én úgy tudom, hogy a miniszterelnök urat csak miniszter helyettesítheti, de én ebben az esetben elfogadom az államtitkár urat...

 

ELNÖK: Képviselő úr, rosszul tudja, a Házszabály szerint a miniszterelnök megbízhatja őt.

 

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Államtitkár Úr! A Postabank és Takarékpénztár Rt. és a Magyar Fejlesztési Bank összességében mintegy 192 milliárd forint költségvetési pénzt kapott két évvel ezelőtt konszolidációs célokra. A parlament azóta sem rendelkezik semmiféle lényegi információval ezen hatalmas mennyiségű közpénz felhasználásáról.

Miközben az előző ciklusban Varga Mihály pénzügyminiszter úr - akkor még ellenzéki politikusként - a '93-95 közötti bank- és adóskonszolidáció körülményeinek tisztázására alakult vizsgálóbizottságot vezette, most egy hasonló bizottság felállítását a koalíciós többség két éve folyamatosan megakadályozza arra történő hivatkozással, hogy ezt az ellenőrzést az Állami Számvevőszék és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal végzi, és a képviselők tőlük kérhetnek tájékoztatást. Persze, kérhetnek - csak éppen nem kapnak, tisztelt államtitkár úr!

Mi megpróbáltuk Bauer képviselőtársammal, levélben fordultunk mind a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalhoz, mind az Állami Számvevőszékhez. Az eredmény siralmas. A KEHI-től a mai napig, a határidő eltelte után sem kaptunk egy sor választ sem. Az Állami Számvevőszék egy rövid, húszsoros válaszra méltatta az érdeklődésünket, ebben három dolog került leszögezésre. Az egyik, hogy vizsgálta az Állami Számvevőszék a keletkezett veszteségeket előidéző okokat, kettő, hogy vizsgálta a Reorg-Apporthoz került egyes minősített követelések, valamint részesedések értékesítésének és a konszolidációnak a további hatását, valamint hogy egyébként nézzük meg az internetet; megadták, hogy melyik címen tudjuk levenni a vizsgálat általuk feltett eredményét.

 

 

(15.40)

 

Nos, megtettük, kettő teljes oldalt sikerült megszerezni az internetről. Ez az ÁSZ vizsgálatának minden eredménye. Természetesen amikor azt megtudjuk, hogy az ellenőrzött időszak a '91-től '98-ig terjedő időszak volt, akkor már az első sorból tudhatjuk, hogy ez az általunk feltett kérdésre - vagyis a közpénzköltés, a 192 milliárd forintnyi közpénzköltés, ami '99 és a mai napok között vagy még most is folyik -, erre az időszakra nem terjed ki.

Kérdezem ezért tehát, hogy állíthatja ön, hogy állíthatja a pénzügyminiszter úr, hogy az Országgyűlés megfelelő információt kaphat, hogy a képviselők, az érdeklődő képviselők minden információt megkaphatnak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Én állítom, hogy semmilyen információt nem kaptunk sem a KEHI-től, sem az Állami Számvevőszéktől.

Várom válaszát. Mit szól ehhez a helyzethez? (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  171 - 173  Következő    Ülésnap adatai