Készült: 2024.04.28.19:30:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2001.04.17.), 121. felszólalás
Felszólaló Dr. Szent-Iványi István (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  121  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN (SZDSZ): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Sajnálom, hogy a miniszterelnök úr éppen akkor megy el, amikor a kormány politikájának egy nagyon fontos részét érintő kérdést szeretnénk megvitatni, de talán a miniszter úr is tud választ adni a kérdésre. (Közbeszólások: Államtitkár úr!) Államtitkár úr? Jó.

Tisztelt Államtitkár Úr! A költségvetés 2000. évi vitája során mi, szabad demokraták több alkalommal felhívtuk a kormány figyelmét az infláció túlzottan optimista tervezésére. Mindezek ellenére a kormány a költségvetés tervezésénél, de sajnos a bérek emelésénél is tartotta magát az általa előre jelzett, irreálisan alacsony inflációhoz. Az idő sajnos minket igazolt: az elmúlt évi infláció az előző évivel megegyezően 10 százalék környékén alakult, aminek következményeként a munkavállalók egy részének reálkereset-csökkenést, méghozzá jelentős reálkereset-csökkenést kellett elszenvednie.

 

(14.40)

 

A tavaly elfogadott kétéves költségvetés vitájában a tervezett infláció megállapításakor a kormány szemmel láthatóan nem tanult az előző évi eseményekből, vagy talán nagyon is tanult belőle, és éppen ilyen módon kívánt olyan többletforrásokhoz jutni, amelyeket parlamenti vita és döntés nélkül költhet el. Mindezek alapján felmerülhet a gyanú, hogy az Orbán-Torgyán-koalíció idén már tudatosan tervezte alul az inflációt. Mostanra egyébként Varga Mihály pénzügyminiszter úr is elismerte, hogy a kormány 8-9 százalékos inflációval számol.

Az infláció az alacsony jövedelemmel rendelkezők alattomos megadóztatása, az állam az ő zsebükből kétszer vesz ki pénzt: egyszer, amikor megadóztatja a jövedelmüket, másodjára pedig akkor, amikor tudatosan gerjeszti, manipulálja az inflációt, ami az élelmiszerek ára esetében még az átlagnál is lényegesen nagyobb drágulást eredményezett; több mint 20 százalékos volt egy év alatt az élelmiszerárak növekedése.

A tudatosan alultervezett infláció mintegy 100 milliárd forintos többletbevételt ad a kormánynak; ez egy alacsony becslés. A gyanú pedig egyre erősebb: az Orbán-Torgyán-koalíció az infláció manipulációja során szerzett többletbevételről önkényesen kíván dönteni, osztogatni kampányszempontokat figyelembe véve a választások előtt.

Mindezek alapján a következő kérdéseket szeretném feltenni az államtitkár úrnak:

Ha az infláció csökkenése megállt, mi indokolta, hogy továbbra is a korábban tervezett 6 százalékkal számoltak önök a költségvetés tervezése során?

A második kérdésem: hozzáigazítják-e a magasabb inflációhoz az önkormányzatok költségvetési forrásait, a pedagógusok, az egészségügyi dolgozók keresetét, az egészségügy dologi kiadásait?

Végezetül fel kell tennem még egy harmadik kérdést is, mert nemcsak hogy magasabb az infláció a tervezettnél, hanem mint tudjuk, az idén is megállt a csökkenés, tehát a tavalyival hasonló méretű inflációról van szó: önök szerint milyen szerepe van az önök politikájának abban, hogy az infláció csökkenése megállt?

Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  121  Következő    Ülésnap adatai