Készült: 2024.04.27.12:41:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

322. ülésnap (2013.11.11.),  175-178. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:   171-174   175-178   179-184      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Pócs János, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a vidékfejlesztési miniszternek: "Lesz-e magyar dinnye jövőre?" címmel. Pócs János képviselő urat illeti a szó.

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A minap közhírré tétetett, hogy az EU lecsapott a "dinnyekartellre". Egy 2012-ben született törvénymódosítás nyomán az Európai Bizottság szerint Magyarországon a klasszikus kartellhelyzet már nem illegális, viszont az EU most eljárást indított emiatt, mert a kartell akkor is rossz a fogyasztónak, ha minden ágazati szereplő részt vesz benne. Az általam benyújtott módosítást, amely mezőgazdasági termékekre különleges szabályt hozott, a 2012. évi CLXVI. törvény, a szakmaközi szervezetekről és az agrárpiaci szabályozás egyes kérdéseiről szóló 2012. évi CXXVIII. törvény módosításáról, annak idején az ágazat megmentése indokolta.

Az elmúlt évtizedek magyar agrárvezetése és a Gazdasági Versenyhivatal közömbös hozzáállása miatt a magyar agrárgazdaság felborult. Sok esetben a határban csak repceföldet lehet látni, pedig ezeken a területeken egykor kertészet, árutermelés, háztáji gazdálkodás és jószágtartás volt jellemző. Az előző kormányok és a Gazdasági Versenyhivatal tönkretették az ágazatot, kiszolgálták a külföldi tulajdonban lévő multikat. Ennek a negatív folyamatnak az egyik legfájdalmasabb példája a dinnyetermelés alakulása volt, ami egykor 14 ezer hektáron történt, az elmúlt években pedig 4 ezer hektárra csökkent. Persze tudjuk, hogy az Európai Bizottságot, a külföldi tulajdonban lévő multikat és az őket túlimádó szocialista kormányokat ez nem zavarta. Sőt, épp ellenkezőleg, az elvárásaiknak megfelelően alakult minden.

Tisztelt Ház! A magyar agrárgazdaság azt várja a magyar kormánytól, a magyar Vidékfejlesztési Minisztériumtól, miként minden európai uniós ország, hogy védje a termelőit, védje a magyar fogyasztókat. Azt várják tőlünk, hogy Magyarország is ezt tegye. Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem tehát, hogy az Európai Bizottság önös érdekeit védő vizsgálatával szemben a magyar kormány meg tudja-e védeni a magyar termelőket, beszállítókat és a magyar fogyasztókat.

Köszönöm, elnök úr. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Budai Gyula államtitkár úrnak.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársam! Engedje meg, hogy határozottan kijelentsem, hogy a magyar kormány ebben a kérdésben is meg fogja védeni a magyar termelőket, a magyar gazdákat az Európai Unió mindenféle eljárásával szemben. És igen, valóban, az Európai Bizottság idén októberben kötelezettségszegési eljárást indított az ellen a jogszabály ellen, amelyben mi nem az európai uniós versenyjogi szabályokat korlátoztuk, hanem a magyar nemzeti jogszabályok alapján minősülő versenyszabályokat módosítottuk. Erre mindenképpen szükség volt, mert a Gazdasági Versenyhivatal korábbi eljárása nem igazán a magyar termelők érdekében történt, és ennek eredményeképpen az egyik vezető ágazatunk, a dinnyeágazat a világ harmadik helyéről visszaesett a futottak még kategóriájába. A 10 ezer hektár nagyságú termőterület 4 ezer hektár körüli nagyságú területre csökkent.

A multi üzletláncok abban az időszakban akciózták le a Moldáviából és Görögországból származó dinnyét, amikor Magyarországon a magyar dinnyének volt szezonja. Elárasztották rossz minőségű, átcímkézett termékkel a magyar piacot, ezáltal a magyar termelőket lehetetlen helyzetbe hozták. Mi ezért hoztuk meg ezt az intézkedést, ezt vállaljuk, és ezt az intézkedést mindenképpen a magyar gazdák, a magyar termelők érdekében hoztuk meg. Úgy gondolom, az intézkedés eredménye meghozta kellő hatását, megfordult az a korábbi trend, ami a külföldről behozott dinnyék magyarországi forgalmazása terén volt tapasztalható. A magyar dinnye jelentős részét Magyarországon értékesítik a termelők, kisebb részét pedig külföldön. Azt gondolom, hogy a magyar parlament, amikor ezt a döntést meghozta, amikor a Gazdasági Versenyhivatal rossz gyakorlatát igyekezett korrigálni, mindenképpen helyes döntést hozott, és a magyar kormány meg fogja védeni a termelőket. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   171-174   175-178   179-184      Ülésnap adatai