Készült: 2024.09.19.18:30:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2010.11.22.), 56. felszólalás
Felszólaló Tóbiás József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:03


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓBIÁS JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-KDNP-kormány első intézkedéseinek egyike a bankadó bevezetése volt. Itt a parlament falain belül és a parlamenten kívül is számos alkalommal hívtuk fel arra a veszélyre a figyelmet, hogy érdemi fogyasztóvédelmi intézkedések hiányában törvényszerű, hogy a pénzintézetek ezt a nem várt különadót tovább fogják hárítani az ügyfeleikre, így nem az úgynevezett gazdag bankokat, hanem azok ügyfeleit fogja ellehetetleníteni.

Ön, államtitkár úr, egy tárgybeli kérdés kapcsán a következő választ adta: "A kormány mindent megtesz azért, hogy a bankok ne hárítsák át az ügyfelekre ezeket a terheket. Ennek részleteibe most nem mennék bele, mert itt különféle számítások vannak, hogy milyen bázison számolják. Nem hinném, hogy szerencsés lenne, ha én most itt erről beszélnék, miközben van egy tárgyalássorozat." Az ön minisztere pedig nemes egyszerűséggel csak annyit mondott a különadó kapcsán, hogy azokat nem lehet továbbhárítani.

Sajnos ma már látható, hogy az aggodalmunk beigazolódott, ugyanis államtitkár úr hivatkozott az állítólagos tárgyalásokra, úgy tűnik, semmilyen eredményre nem vezettek, miniszter úr kijelentései pedig egyenesen, azt kell mondanunk, hogy nem felelnek meg a valóságnak. Mindenesetre a bankok ezt úgy gondolták, hogy a többletterhet egyszerűen átterhelik az ügyfeleikre. Itt jegyzem meg, hogy a Költségvetési Tanács - amely most éppen egy ilyen vitatott sorsát éli - megfogalmazta pont az adók kapcsán, hogy ezen bevételek körülbelül 60 százalékát a magyar ügyfelek fogják megfizetni.

Az elmúlt fél év tapasztalatai ezt igazolják vissza, államtitkár úr. Megemelkedtek a számlavezetési költségek, csökkentek a betéti kamatok, de elsősorban növekedtek a különböző banki termékek díjai. Azon kis- és középvállalkozásoknál, akik nem rendelkeznek komoly tartalékokkal, és mint tudjuk, nagyon sok ilyen van Magyarországon, a működésük egyik alapvető feltétele a folyószámlahitel és forgóeszközhitel. A jövendőbeli bevételeiket akkor tudják megszerezni, ha a faktorálás technológiáját választják. Ennek az eszközrendszernek a költségeit a bankok elképesztő mértékben megemelték. A védtelen, tartalékokkal nem rendelkező vállalkozások működése ugyanakkor már fél év alatt lényegesen nehezebbé vált, kénytelenek olyan költségeket is éven belül kigazdálkodni, amelyeket nem terveztek, és nem is kellett tervezniük.

Államtitkár úr, kérdéseim: mit tettek a pénzintézetek ügyfeleinek védelme érdekében? Belátja-e, hogy tévedett, amikor felelőtlenül vetett ki adót, és naivan bízott a hátrányos következmények elmaradásában a kormányzat? Van-e bármilyen elképzelése, legalábbis a jövőre nézve, hogy a további költségemelkedést megakadályozza a kormányzat?

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai